Kastelán kunínského zámku Jaroslav Zezulčík s obrazy, které přivezl z dědictví...

Kastelán kunínského zámku Jaroslav Zezulčík s obrazy, které přivezl z dědictví rakouské šlechtičny. Uprostřed zámek v dávné podobě, vedle portréty Emila Schindlera von Kunewald a jeho manželky Ernestiny. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Šlechtična nezapomněla. Kunínskému zámku odkázala rodové obrazy

  • 3
Něco takového se stává jen ojediněle. Když loni v červnu zemřela v rakouských Korutanech 95letá Judith-Marie Schindler von Kunewald, neopomenula v dědictví dávné rodové sídlo. Zámku v Kuníně na Novojičínsku v poslední vůli odkázala několik starých obrazů.

„Je to senzace. Kromě obrazů jsme také ofotili dva tisíce záběrů z dobových snímků zámeckého areálu, které nebyly známy,“ pochvaloval si po cestě do Rakouska kunínský kastelán Jaroslav Zezulčík.

Unikátní pozůstalost

Rod Schindlerů zámek vlastnil v letech 1828 až 1870. A na začátku byl příběh jako z pohádky. Pradědeček zesnulé šlechtičny Emil Schindler byl jako chudý chlapec adoptován známou zámeckou paní a filantropkou Marií Walburgou.

Když zemřela, právě jemu zámek odkázala. Později byl povýšen do šlechtického stavu s přídomkem z Kunewaldu (německy Kunín).

Po jeho smrti se rodina odstěhovala do Korutan. A s sebou vzala část majetku. A některé kusy se nyní vracejí do Kunína.

„Hodně nám pomohl ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz, který navázal kontakt s biskupstvím v korutanském Gurku,“ přiblížil kunínský kastelán.

On i Radek Polách z Muzea Novojičínska se do Korutan ještě chystají pro další část dědictví. Opět vzácné obrazy. „Mezi nimi nechybí ani takové unikáty, jako dary císařovny Marie Terezie hraběnce Marii Walburze,“ těší se kastelán Zezulčík.