Ivo Psota, manažer odprášení aglomerace v ArceloMittal Ostrava, ukazuje, který

Ivo Psota, manažer odprášení aglomerace v ArceloMittal Ostrava, ukazuje, který provoz bude vypouštět méně škodlivin. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Slezské hutě snižují emise. Poláci mají výjimku a prý jsou v pohodě

  • 2
Do budoucna nesporná výhoda. Teď však potíž v konkurenčním boji. Hutě v Moravskoslezském kraji plní pětkrát přísnější limity než na Slovensku a v Polsku. Výroba oceli se jim tak prodražuje. Přesto právě začaly s dalším odprašováním.

Pohybují se ve stejném konkurenčním prostředí. Pro každou však platí jiné podmínky. Zatímco slovenské a polské hutě těží z emisních výjimek, pro české platí podstatně přísnější pravidla.

"Zákonem stanovený emisní limit pro prach je 50 miligramů na metr krychlový. V pravomocích krajských úřadů je však stanovení emisního stropu, který toto číslo dále snižuje," popsal české podmínky Ján Kret z Fakulty metalurgie a materiálového inženýrství Vysoké školy báňské. Momentálně pro ArcelorMittal a Třinecké železárny platí limit 20 miligramů na metr krychlový stanovený krajským úřadem v integrovaných povoleních.

Hutní komplex ArcelorMittal Ostrava.

Hutě za hranicí mají výjimku. Limit v Polsku činí 100 miligramů vypuštěného prachu na metr krychlový, a to až do roku 2017. "Panuje tam úplně jiná situace a uvažování. I tak vysoký limit Poláci běžně překračují. Neuvažují o tom, co bude po roce 2017, nic nepřipravují. Nejsou nervózní, věří, že to nějak dopadne," řekl Kret.

Stejný emisní limit platí i na Slovensku. Tamní košická huť může vypouštět 100 miligramů prachu na metr krychlový do roku 2016. "Slováci se ale připravují. Vědí, že pak podle nových norem nebudou moci překročit 20 miligramů. Počítají s tím a chystají se na odprášení," dodal Kret.

Až výjimky skončí, budou mít modernější české hutě výhodu. "Teď je to ale nerovný boj. I v Polsku máme zastoupení, a když se počítá náklad na výrobu tuny oceli tady a v Polsku, Poláci jasně vítězí," řekla mluvčí ArcelorMittalu Barbora Černá-Dvořáková.

Odprášení musí být hotovo do konce září 2015

Ostravská huť právě odstartovala další fázi odprášení. Po schválení 450 milionové dotace z evropských peněz vyhlásila tendr na dodavatele tkaninových filtrů a dalších technologií, které odpráší jižní aglomeraci společnosti. Šestice projektů by měla snížit komínové emise o 118 tun ročně. Takzvané fugitivní emise, prach, který huť nevypouští komíny, ale jinými cestami, klesnou o 198 tun ročně.

Třinecké železárny. Letecký pohled.

"Dostaneme se pod 350 tun vypuštěného prachu za rok," upřesnil ředitel pro životní prostředí Petr Baranek. Loni huť vypustila 440 tun, jde o její historické minimum. Dosáhla jej díky tkaninovému filtru na severní aglomeraci.

Další úbytek emisí čeká i Třinec. Huť chystá odprášení spalin a uzlů na aglomeraci číslo 2 za 910 milionů. I tady pomůže dotace. "Roční produkce tuhých znečišťujících látek na tomto zdroji se sníží o 130 tun za rok," uvedl generální ředitel železáren Jan Czudek.

Hotovo musí být u obou do dvou let, nejpozději na konci září 2015.

Už teď mají hutě v Třinci i Ostravě jednu ze dvou aglomerací odprášenou tkaninovým filtrem. Řadí se tak k evropské špičce. Ze dvou desítek evropských hutí má tento filtr jen sedm. Kromě dvou českých také některé hutě v Rakousku, Německu a Francii.