Muzeum shání pro novou expozici fotografie a videa ze zlomových okamžiků...

Muzeum shání pro novou expozici fotografie a videa ze zlomových okamžiků minulého století. Takovým byl i vjezd wehrmachtu do Opavy v říjnu 1938. | foto: Archiv Slezského zemského muzea v Opavě

Opavské muzeum skládá výstavu. Shání samorosty i upomínky na exil

  • 0
Každý sběratel, kutil nebo pamětník může ovlivnit výslednou podobu nové expozice ve Slezském zemském muzeu v Opavě. Tvůrci výstavy nazvané Neklidné století chtějí přiblížit, jak vypadal všední život minulého století. Shání dobové fotky, podomácku vyrobené nářadí či věci spojené s exilem.

Nejen sběratelé, ale také kutilové nebo pamětníci se mohou podílet na vzniku nové expozice Slezského zemského muzea v Opavě nazvané Neklidné století.

„Výstava ukáže, jak v regionu Slezska a severní Moravy probíhaly a jaký na něj měly dopad zlomové události 20. století. Tvůrci výstavy se zaměří také na to, jak tu v minulém století vypadal všední život a zmapují proměny životního stylu. Právě proto vyzývají ke spolupráci i občany,“ přiblížila záměr muzea jeho mluvčí Pavla Dluhoschová.

Podrobnosti o projektu zde

 „Byli bychom rádi, kdyby se lidé zamysleli nad tím, čím by mohli na naši výstavu přispět. Asi většina z nás doma skladuje spoustu nepotřebných věcí po předcích – ale pro muzejníky mezi nimi mohou být skutečné skvosty.“

Opavské badatele by tak potěšily nejen dobové fotografie či filmy týkající se první světové války, vzniku první republiky, roku 1938, 1968 nebo 1989, ale také věci z každodenního života. „Zajímá nás i takzvaná paneláková kultura, fenomén chalupaření, ale i kultura neoficiální, underground a exil,“ vysvětluje kurátor Jiří Šíl.

Opavské muzeum shání pro novou expozici fotografie a videa ze zlomových...

„Češi jsou totiž národem kutilů a alespoň některé takové výrobky bychom na výstavě rádi ukázali. Mohou to být například podomácku vyrobené zahrádkářské nástroje ze 70. a 80. let minulého století. Sbíráme také rukodělné výrobky, třeba produkci Slezské tvorby, nebo ozdoby z tehdy populárního chemlonu, ze samorostů nebo vystřihovánky z „ábíčka“.

Exponáty mohou lidé přinést do muzea jako dar i k zapůjčení pro výstavu po oba víkendové dny 22. a 23. listopadu, odměnou jim bude bezplatná prohlídka muzea.