Sloní sameček Chandru je stále po boku své mámy, samice Vishesh.

Sloní sameček Chandru je stále po boku své mámy, samice Vishesh. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Sloní kluk Chandru v Zoo Ostrava se má k světu. Už ho uvidí i návštěvníci

  • 2
Ostravská zoologická zahrada už opět vpustí návštěvníky do slonince, který zavřela po narození slůněte. Pavilon však zatím otevře jen na hodinu.

Návštěvníci Zoologické zahrady Ostrava zatím museli mít velké štěstí, aby malého sloního kluka zahlédli. Narodil se 8. července a dostal jméno po otci Chandru. Jde o původní jméno samce Calvina, kterého zoo musela nechat předloni utratit kvůli nemoci.

Hned poté, co slonice indická Vishesh porodila své třetí mládě, zahrada pavilon pro návštěvníky uzavřela, aby matce i jejímu potomkovi zajistila klid. Dvě předešlá mláďata slonice totiž uhynula. První nedonošený sameček podlehl infekci už po osmi týdnech, samička Sumitra, která nikdy nepila mateřské mléko, uhynula loni ve dvou letech.

V prvních týdnech po narození Chandrua neměli návštěvníci šanci spatřit ho ani přes prosklené dveře. Zoo totiž vchod do slonince zahradila páskou v takové vzdálenosti, aby se k nim lidé nedostali.

Nový člen sloní rodiny

V uplynulých dnech páska zmizela a lidem se tak občas podařilo zahlédnout matku se slůnětem přes sklo. Někteří už slůně viděli i přímo, když s matkou na chvíli vyšlo do venkovního výběhu, případně stáli společně poblíž otevřených vrat.

To se ale například paní Tereze, která chodí do zoo několikrát týdně kvůli malé dcerce, poštěstilo jen jedenkrát.

„Konečně jsme viděly Chandrua,“ hlásila radostně. „Teda spíš zahlédly – ze vzdálenosti asi padesát metrů, pootevřenými vraty do slonince. Nebylo to ono...“ dodala.

Otvírací hodiny budou nepravidelné

Od čtvrtka už však má ona i další návštěvníci ostravské zoo mnohem větší šanci vidět Chandrua zblízka. Zoo se totiž rozhodla pavilon slonů opět zpřístupnit - ovšem postupně.

„Ve čtvrtek pavilon otevřeme poprvé, ale zatím jen na hodinu. V nejbližší době bude vždy otevřený jen hodinu denně, ale neznáme přesný čas. Ten bude totiž záležet na okolnostech a náladě zvířat. Nechceme, aby se tam najednou nahrnuly davy lidí. Sloní matka a její mládě musí mít klid a možnost zvyknout si na přítomnost návštěvníků,“ vysvětluje ošetřovatel slonů Ondřej Matěj.

Zatímco odchov minulých dvou potomků Vishesh přinesl ošetřovatelům více starostí než radostí, tentokrát je naděje, že se malému samečkovi bude dařit stejně dobře jako jeho sestřenici a současně tetě Rashmi.

V pavilonu se nesmí jakkoliv hlučet

Tu odchovává matka Vishesh, zkušená slonice Johti. Mladé Rashmi už je šest let a příští rok bude dospělá. Na rozdíl od předešlých dvou potomků Vishesh od začátku skvěle prospívala. A podobně je na tom zatím také Chandru.

„Je vitální, hraje si, a co je hlavní, saje mateřské mléko. Zpočátku sice z toho byla jeho matka trochu nervózní a utíkala mu, ale už je to v naprostém pořádku. Dva neúspěšné pokusy o odchov mláděte Vishesh velmi pomohly. Je dobrou mámou. Mládě se jí drží, už se pomalu snaží kontaktovat i s námi, ale zatím jen velmi opatrně,“ líčí Ondřej Matěj.

„Slůněti zatím říkáme mladej, ale ještě na nás nijak nereaguje. Je moc malý. I s Rashmi a její matkou se zatím seznamuje jen přes zábrany. Do dvou měsíců ale chceme celé stádo spojit a taky co nejdříve zpřístupnit celý pavilon,“ dodává další ošetřovatel Pavel Zvolánek.

„Kdy otevřeme sloninec na celý den, to bude záležet i na chování návštěvníků. Zaměstnanci je budou upozorňovat, že v pavilonu nesmí křičet ani jinak hlučet, aby samice neznervózněla a mláděti neublížila,“ dodal ředitel zoo Petr Čolas.

Podívejte se poprvé do slonince se slůnětem