Sloní sameček Chandru ze ZOO v Ostravě začal pít mateřské mléko. (10. července...

Sloní sameček Chandru ze ZOO v Ostravě začal pít mateřské mléko. (10. července 2017) | foto: Pavel Vlček, ZOO Ostrava

Ostravské slůně začalo pít od matky, slonice se o mládě vzorně stará

  • 3
Novorozené slůně z ostravské zoologické zahrady začalo pít mateřské mléko a jeho matka Vishesh, které předchozí dvě slůňata uhynula, se o mládě příkladně stará. Ošetřovatelé zjistili, že ostravská sloní rodina se rozrostla o samečka.

Úkol první - postavit se na nohy - slůně zvládlo brzy po sobotním porodu. A zanedlouho poté začalo pít z matčina struku mateřské mléko. „To je v prvních dnech klíčové,“ s úlevou konstatoval ošetřovatel slonů Pavel Zvolánek.

Ošetřovatelé si po porodu nebyli jistí pohlavím mláděte, nyní už však mají jistotu: zoologická zahrada se nově stará o samečka. „Dvacetiletá matka se o slůně od počátku příkladně stará, slůně je vitální,“ potvrdila mluvčí ZOO Ostrava Šárka Nováková.

Právě Vishesh se ještě nepodařilo mládě odchovat. V březnu 2011 porodila také samečka. „Při prvním porodu Vishesh chyběly jakékoli zkušenosti s odchovem mláděte. K prvorozenému samečkovi se chovala agresivně, nevěděla, jak o něj pečovat. Mládě se navíc narodilo předčasně a bylo nedovyvinuté. Několik týdnů po porodu uhynulo na celkovou sepsi organismu,“ vzpomenula mluvčí zoo.

Druhým mládětem, které Vishesh porodila v únoru 2014, byla samička Sumitra. K mláděti se slonice chovala dobře, nenapadala je, vše vypadalo nadějně. Malé samičce ale chyběl sací reflex.

I nezdary měly velký význam

„Mládě se nenaučilo sát mléko ze struku své matky, bylo proto krmeno umělou náhražkou a jeho budoucnost byla velmi nejistá. Sumitra žila necelé dva roky. Uhynula náhle na obávaný sloní herpes, který je pro slony indické téměř vždy smrtelný,“ řekla mluvčí s tím, že nekojená slůňata jsou náchylná k nejrůznějším nemocem a podle dostupných informací se ani nikde jinde na světě nepodařilo uměle dokrmované slůně odchovat.

Podle Novákové však měly dva nezdary pro mladou sloní samici obrovský význam. „I když její mláďata žila jen poměrně krátkou dobu, Vishesh během ní získala velmi cenné zkušenosti, které bude moci v budoucnu zúročit při dalším odchovu,“ vysvětlila mluvčí.

Úspěšný odchov stále není jistý

Otec mláděte, samec Calvin, už není mezi živými, v říjnu 2015 musel být kvůli vážným zdravotním potížím utracen.

Nováková upozornila, že v případě nyní narozeného mláděte je zatím předčasné hovořit o úspěšném odchovu. „Už nyní je ale evidentní, že Vishesh udělala obrovský pokrok - z nezkušené samice se stává pečlivá a starostlivá matka,“ podotkla mluvčí. Pavilon slonů je kvůli nutnému klidu pro matku a mládě dočasně uzavřený.

V Ostravě se podařilo odchovat slůně Rashmi, které se slonici Johti narodilo v dubnu 2011. Z velmi populárního mláděte je nyní šestiletá zhruba dvoutunová slečna, která by však podle ošetřovatelů měla shodit asi tři metráky.

,