My tady migranty nechceme, skandovali lidé z pobeskydské vesnice

  • 479
Hodně bouřlivé bylo pondělní mimořádné zastupitelstvo obce Smilovice na Frýdecko-Místecku. Do místního diecézního střediska přijede přes třicet iráckých křesťanů, což řada obyvatel nese značně nelibě. A lidé to dali najevo.

My je tu nechceme, my je tu nechceme. Část z asi sedmi desítek lidí v kulturním sále obecního úřadu skandovala nesouhlas s příjezdem migrantů. „Zase je to o nás bez nás. Ať si je vezmou do Prahy, do hlav migrantům nevidíte, nevíte, co udělají,“ zněly nejčastější výtky.

Miroslav Nogol, starosta obce se sedmi stovkami obyvatel, se o příjezdu uprchlíků dozvěděl minulý týden.

S nelegálními migranty nesouhlasí, neschvaluje ani kvóty na přerozdělení uprchlíků. Rodiny křesťanských uprchlíků však vnímá zcela jinak.

„Hned poté, co jsem byl o jejich příjezdu informován, jsem svolal zastupitelstvo. Rozhodnutí vlády nezměníme, tak se snažme těm lidem pomoci. Nejde nám o nějakou senzaci, chci jen dobro,“ prohlásil starosta.

Vybrané běžence umístí do smilovského střediska Slezská diakonie. V celé České republice jde o 153 lidí. Do Smilovic jich přijede 33, prvních čtrnáct v pátek. Zůstanou šest až osm týdnů.

Na referendum už není čas

„Jejich hlavní náplní bude výuka češtiny. Pomůžeme jim i s vyřízením dokladů, pochopitelně budou mít i volno. Poté se přemístí do připravovaných bytů,“ popsala ředitelka Slezské diakonie Český Těšín Zuzana Filipková.

Petr Wiselka z diakonie zdůraznil, že žadatelé o azyl prošli bezpečnostní prověrkou a muži jsou v této skupině v menšině.

Mnoho z přítomných však nepřesvědčili. „Dá se říci, že jednání bylo zbytečné, stejně nám na otázky pořádně neodpověděli,“ povzdychla si po asi hodině a půl jednání Markéta Vlčková. Ve Smilovicích žije sice jen tři roky, ale moc se jí tam líbí a z příchodu iráckých utečenců má obavy.

Lidé také žádali referendum, na což představitelé obce reagovali, že na to už není čas a stejně by se nejspíše nic nezměnilo.

Petr Tomeczek strach nemá, byť jak říká, bydlí jen asi dvacet metrů od střediska, kde budou migranti ubytovaní. „Nikdy tam problém nebyl a ani teď to neočekávám. Lidé pletou muslimské teroristy s křesťanskými migranty dohromady,“ vysvětloval.

Starostu někteří občané zklamali

Starosta Nogol přiznal, že ho někteří občané zklamali. „Jsem také starousedlík, narodil jsem se ve Smilovicích a trošku se za to stydím, protože jsem myslel, že pomáhat by se mělo,“ uvedl viditelně zklamaný starosta.

Opakoval však, že problém bude lidem dále vysvětlovat. Dostal příležitost hned při odchodu z obecního úřadu. Tam si na něj počkali občané, kteří se styděli vystoupit v sále před kamerami.

„To vám povídám, udělám vše pro to, aby se těm uprchlíkům tady nelíbilo a vrátili se domů,“ slibovala například starostovi a Wiselkovi z diakonie jedna z místních žen.