Ostravsko i v posledních dnech trápí smog. (25. října 2012)

Ostravsko i v posledních dnech trápí smog. (25. října 2012) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Zima teprve začíná, ale Ostravsko už se smogem vede žebříčky

  • 11
Lidé na Ostravsku vidí už několik dnů při pohledu z okna jen šedou clonu. Vzduch v Moravskoslezském kraji zahušťuje nadlimitní množství prachu. Zima ještě nezačala, ale lidé už mají letos v plicích i dvakrát víc prachu, než je maximum stanovené zákonem.

Smog potrvá

V úterý ani ve středu meteorologové nečekají žádné výrazné změny. Rozptylové podmínky se budou postupně vždy v noci zhoršovat. "Předpokládáme nízkou rychlost větru a i nadále inverzi," uvedl meteorolog Tomáš Ostrožlík.

V kraji vládne smog už podruhé během podzimu a podle předpovědí meteorologů se jen tak nerozplyne. Nejhorší situace je na Karvinsku. Ve Věřňovicích, Bohumíně i na dalších místech množství prachu šplhá na několikanásobek imisního limitu.

Ze dvaceti celoročně nejzaprášenějších míst Česka jich je čtrnáct z našeho kraje.

"Jsme na ráně ze všech stran. Když fouká z Polska, vítr nese smog k nám. Stačí vystoupit na vyhlídkovou věž u akvaparku a je vidět, jak smogová poklička za hranicí postupuje k nám. Z druhé strany nás zásobuje Ostrava," komentuje situaci mluvčí Bohumína Lucie Balcarová.

Děti ze škol a školek kvůli smogu nesmějí ven

Místní lidé letos vdechovali nadlimitní množství prachu už 79 dní. Více než dvojnásobek pětatřicetidenní hranice, kterou ještě jako únosnou pro jeden kalendářní rok povoluje česká legislativa. Smog ovlivňuje běh celého města.

"Chodím jen na nákup," přiznává Hana Hřivňáková z Bohumína. Děti ze škol a školek nesmí ven, a aby se mohly proběhnout, jezdí do školy v přírodě. Potížím čelí i Věřňovice či Český Těšín, kam prachem přispívají i Třinecké železárny.

Kde a jak dlouho byl letos prach nejčastěji

1. Ostrava-Radvanice 80 dní
2. Bohumín 79 dní
3. Věřňovice 78 dní
4. Orlová 65 dní
5. Český Těšín 65 dní
6. Ostrava-Přívoz 63 dny
7. Karviná 61 den
8. Havířov 57 dní
9. Brno-střed 57 dní
10. - 12. Ostrava-Fifejdy 56 dní
10. - 12. Ostrava - M. Hory 56 dní
10. - 12. Kladno 56 dní
13. Brno-Arboretum 50 dní
14. Ostrava-Zábřeh 49 dní
15. Frýdek-Místek 47 dní
16. Jihlava-Znojemská 47 dní
17. Uherské Hradiště 46 dní
18. Třinec-Kosmos 45 dní
19. Ostrava-Českobratrská 44 dní
20. Most 43 dny
Zákon povoluje překročení imisního limitu pro prach jen 35 dnů v roce.

První dvě letošní smogové situace byly podobné. Na Ostravsku prach překračoval limit mírně, ale na Karvinsku se hodnoty šplhaly i na čtyřnásobek. To však podle odborníků není vždy důkaz o vlivu z Polska.

"Právě jsem se na to díval se svými studenty. Fouká jihovýchodní vítr. Na většinu těchto stanic, například na Českotěšínsko, nese emise z Třince, na místa severovýchodně od Ostravy i emise ostravských podniků. Je to prach vyprodukovaný na naší straně," komentoval v pondělí situaci Petr Jančík, který na Vysoké škole báňské vede katedru ochrany životního prostředí v průmyslu.

Karvinsko dominuje také letošní tabulce s počtem dnů, kdy bylo prachu ve vzduchu příliš. Všech šest měřicích stanic umístěných v karvinském okresu se dostalo do první osmičky. Krok s nimi drží jen dva nejzatíženější ostravské obvody, Radvanice a Přívoz.

K průmyslovým zdrojům se navíc přidávají exhalace z domácích komínů.

"Při vzrůstajících cenách plynu se mnoho domácností s napojením na plynové rozvody vrátilo zpět ke kotlům na tuhá paliva a často i k méně kvalitnímu palivu. Aby se situace ještě nenásobila, zakázali jsme speciální vyhláškou pálit listí a rostlinné zbytky," uvedl starosta Bohumína Petr Vícha.