Mlha? Ne, smog. I centrum Ostravy trápí nadlimitní koncentrace polétavého

Mlha? Ne, smog. I centrum Ostravy trápí nadlimitní koncentrace polétavého prachu. (15. ledna 2013) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Smog sužuje severovýchod země, limity jsou překročeny až čtyřnásobně

  • 8
Mrazivo a nedýchatelno. Tak lze velmi stručně popsat ranní stav ovzduší v Moravskoslezském kraji. Severovýchod země trápí polétavý prach, jehož množství na některých místech až čtyřnásobně překročilo povolený limit. Ráno dokonce byla vyhlášena smogová situace.

Nejhorší rozptylové podmínky byly ráno na měřících stanicích Třinec-Kosmos na Frýdecko-Místecku a v Českém Těšíně. Velmi špatná je však situace i na dalších místech Moravskoslezského kraje.

Jak dokládá mapka Českého hydrometeorologického ústavu, smogová situace byla na velké části Moravskoslezského kraje v hodinových koncentracích polétavého prachu velmi špatná. (15. ledna 2013)

Hodinové koncentrace polétavého prachu v 7:30 hodin čtyřikrát překročily limit padesát mikrogramů na metr krychlový také na stanicích ve Studénce na Novojičínsku a ve Frýdku-Místku. Ve Veřňovicích na Karvinsku pak dokonce pětinásobně (aktuální situace rozptylových podmínek zde).

"Vzhledem k meteorologické situaci nepředpokládáme významnější změnu imisní situace," konstatovali v předpovědi meteorologové.

Lidé v nejvíce zasažených částech severní Moravy a Slezska jsou na smogové situace zvyklí. "Při pohledu z okna jsem si myslel, že to je mlha, ale když jsem vyšel ven, tak bylo hned jasné, že vzduch není dobrý. Trochu to je cítit, ale už bylo hůře," uvedl jednačtyřicetiletý David Trojek z Karviné.

Mlha? Ne, smog. I centrum Ostravy trápí nadlimitní koncentrace polétavého

Dodal, že si vždycky vzpomene na svá dětská léta. "Tehdy se to tak neřešilo, říkalo se, že je prostě špatné počasí."

Ačkoliv smogu v Moravskoslezském kraji neubývá, vyhlášených smogových situací bylo dosud paradoxně zatím méně než v minulé topné sezoně a regulace provozu největších neekologických průmyslových provozů nezačala ani jednou. Příčinou je změna legislativy, která vyhlášení podmiňuje delším smogovým obdobím na rozsáhlejším území (více o smogovém paradoxu zde).