Dopolední pohled z beskydské Lysé hory na Ostravsko a Frýdecko-Místecko pod

Dopolední pohled z beskydské Lysé hory na Ostravsko a Frýdecko-Místecko pod smogovou poklicí. (12. března 2014) | foto: Český hydrometeorologický ústav

Meteorologové vyhlásili smogovou situaci v Moravskoslezském kraji

  • 2
Meteorologové vyhlásili ve středu smogovou situaci v části Moravskoslezského kraje. Platí pro Ostravsko, Karvinsko a Frýdecko-Místecko bez Třinecka. Rozptylové podmínky se v kraji zhoršily už koncem minulého týdne.

Smogovou situaci meteorologové vyhlašují vždy, když dva dny po sobě čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu překračují hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový. Imisní limit 50 mikrogramů na metr krychlový byl ve středu ráno překročen na všech stanicích pro sledování kvality ovzduší v Moravskoslezském kraji, a to většinou několikanásobně.

Aktuální krátkodobá, hodinová koncentrace prachu dosahovala před pátou ranní nejvyšších hodnot na Karvinsku. Přímo v Karviné činila dokonce 226 mikrogramů na metr krychlový, v Českém Těšíně 179 a ve Věřňovicích 173 mikrogramů. Čtyřiadvacetihodinová koncentrace byla nejvyšší ve Věřňovicích, kde dosáhla 180 mikrogramů.

Pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu vzhledem k vyhlášení smogové situace doporučili, aby se senioři, malé děti a lidé s chronickými dýchacími potížemi nebo nemocemi srdce při pohybu venku raději vyvarovali zvýšené tělesné zátěže. U dospělých bez zdravotních potíží však podle meteorologů nejsou nutná žádná omezení.

ČHMÚ také požádal všechny řidiče, kteří nutně nemusí vyjíždět, aby auta nechali doma, protože výfukové plyny značně přispívají ke zvyšování koncentrace prachu a oxidu dusičitého v ovzduší.

Ovzduší v Moravskoslezském kraji patří k nejhorším v zemi, na znečištění se podílí průmysl, doprava i topení v domácnostech. Podle odborníků jsou problémem i škodliviny, které do regionu míří ze sousedního Polska.

,