Těžký průmysl je v Moravskoslezském kraji největším znečišťovatelem ovzduší, na snímku huť ArcelorMittal.

Těžký průmysl je v Moravskoslezském kraji největším znečišťovatelem ovzduší, na snímku huť ArcelorMittal. | foto: Alexandr Satinský, MF DNES

Smogové regulace se budou vyhlašovat později, firmy ušetří miliony

  • 19
Nová pravidla pro vyhlašování smogové situace znamenají pro podniky v Moravskoslezském kraji úlevu. Nebudou muset tak často kvůli špinavému ovzduší omezovat výrobu a ušetří miliony korun. Podle odborníků se změna pravidel na kvalitě ovzduší zásadně neprojeví.

I když bude letošní zima stejná jako ta předešlá, průmyslové podniky pojedou naplno častěji. Nový zákon o ochraně ovzduší změnil pravidla pro vyhlašování regulace. Řada dnů, kdy ještě minulou sezonu musely kvůli množství polétavého prachu v ovzduší velké firmy omezovat výrobu, teď spadá do jiné kategorie.

Změny v regulaci

Dosud se při překročení dvojnásobku limitu vyhlašoval stav upozornění, zdolání trojnásobku na některé ze stanic znamenalo vyhlášení regulace. Podniky musely omezit provoz.

Nyní přibyly časové lhůty. Vyhlašuje se, až když stav trvá dva dny. Signál upozornění nahradil pojem smogová situace.

"Když budou v zimě podobné meteorologické podmínky jako loni, pravděpodobně bude méně smogových situací a regulací. Prahové hodnoty musí být překročeny po nějakou dobu, což dříve nebylo. Oddálí se tato opatření," vysvětlil Roman Volný z Českého hydrometeorologického ústavu.

Nově smogová situace a regulace

Dosud se vyhlašoval signál upozornění a signál regulace, teď je nahradily pojmy smogová situace a regulace. Smogovou situaci mohou meteorologové ohlásit, když aspoň na jedné ze stanic prach překročí dvojnásobek limitu padesát mikrogramů na metr krychlový, a to dva dny po sobě. Zároveň na polovině stanic v dané oblasti musí posledních šest hodin hodnoty prachu stoupat.

Regulace se vyhlašuje tehdy, když aspoň na polovině měřicích stanic překročí množství prachu trojnásobek limitu, a to tři dny za sebou. I v tomto případě musí na polovině stanic hodnoty znečištění růst. "Právě tento delší časový limit u obou opatření dříve chyběl," dodal Volný.

Mění se i rozdělení smogových oblastí

Novinkou jsou také oblasti, pro které se stav vyhlašuje. Dříve byly dvě - Ostravsko-Karvinsko a Třinecko. Nově jsou v kraji tři. První zahrnuje Ostravsko, Karvinsko a Frýdecko-Místecko, druhá Třinecko, třetí zbytek kraje, tedy Opavsko a Novojičínsko. Na Bruntálsku ústav měřicí stanici nemá. Pro průmysl v Moravskoslezském kraji to znamená milionové úspory.

"Každý den regulace nás stojí 1,5 milionu korun. Loni jsme tuto ztrátu celkem vyčíslili na 20 milionů," uvedla mluvčí největší české huti ArcelorMittal Barbora Černá-Dvořáková. Firma na základě dobrovolné dohody s krajem tlumí některé činnosti už za smogové situace, v případě regulace však musí zastavit i některé provozy.

Polsko žádnou regulaci nevyhlašuje

Primátor Ostravy Petr Kajnar situaci nevidí negativně. "V době hospodářské krize jsou pracovní místa důležitá, je nesmysl regulovat naše podniky, když sousední polské jedou naplno. My omezujeme, už když máme koncentraci prachu dvojnásobnou, v Polsku se ani při desetinásobné neděje nic," komentoval.

Souhlasíte se změnou pravidel při vyhlašování smogové situace a regulace?

celkem hlasů: 436

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 16. listopadu 2012. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 336
Ano
Ano 82
Je mi to jedno
Je mi to jedno 18

Podle Petra Jančíka z Vysoké školy báňské se menší počet dní s regulací na ovzduší na Ostravsku zásadně neprojeví. "Regulace je málo účinná, provoz podniků se omezuje o několik málo procent. Třeba u koksoven se to projeví až na konci prvního týdne," uvedl.

Musí se podle něj měnit celé technologie. "Nesoustředit se jen na smogové situace, ale na stav zdrojů jako takových. A ty modernizovat." Dodal však, že Polsko pro Ostravu nehraje rozhodující roli, musí se soustředit na své zdroje.