Rektor Ostravské univerzity Jan Lata.

Rektor Ostravské univerzity Jan Lata. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Snad brzy budeme vychovávat i zubaře, věří rektor Ostravské univerzity

  • 2
Původní profesí je lékař, do funkce rektora Ostravské univerzity nastoupil letos v březnu. Jedním z jeho cílů je zařadit nedávno ustavenou lékařskou fakultu mezi nejlepší v Česku. Brňák, který se stal Ostravákem. Jan Lata.

Než vůbec vznikla, trvalo to půl století. Letos má Lékařská fakulta Ostravské univerzity pět let. Půlkulatiny zatím ale neoslavuje, první lékaři z ní vyjdou až za rok. „A právě to bude ta chvíle, kdy bude třeba oslavovat,“ říká nový rektor Ostravské univerzity Jan Lata.

Zpočátku se medici z jiných fakult dívali na studenty ostravské lékařské fakulty svrchu. Jak je to nyní?
Začátky byly těžké. Studenti skutečně měli pocit, že je jiné lékařské fakulty v zemi „neberou“. Když vznikala ta ostravská, tak se jí ostatní lékařské fakulty bránily, což je pochopitelné, byla to pro ně konkurence. Během pěti let se pohled na ni ale výrazně změnil. Nyní fakulty spolupracují. Byl bych rád, kdyby se naše fakulta zařadila mezi nejlepší v Česku.

Studenti však kdysi cítili i jakýsi despekt ze strany lékařů...
Neřekl bych, že to byl despekt. Pro lékaře to hlavně byla nová situace. Najednou se museli medikům věnovat více než dříve bakalářům ze zdravotní fakulty. Mnohdy proto mohli mít pocit, že je medici zdržují od práce. Pro lékaře je vždy základ léčit.

Profil

Jan Lata

  • Narodil se 31. srpna 1953 v Brně. Absolvoval Univerzitu Jana Evangelisty Purkyně v Brně. 
  • Nejprve pracoval jako lékař v brněnské nemocnici u sv. Anny, poté odjel do Libye, kde působil dva roky jako lékař specialista. 
  • Po návratu byl lékařem, vedoucím metabolické jednotky intenzivní péče i přednostou Interní hepatogastroenterologické kliniky Fakultní nemocnice Brno. 
  • V Ostravě žije pět let. Rektorem Ostravské univerzity je od března.

Čím se liší Lékařská fakulta Ostravské univerzity od těch ostatních v zemi?
V tuto chvíli se snažíme ostatní lékařské fakulty hlavně dohánět a nastavit kvalitní podmínky pro výuku. Jistou výhodou podle mě je, že máme menší počet studentů, a tak je možný bližší kontakt mezi vyučujícími a jejich posluchači. Během pěti let se výrazně změnil také areál lékařské fakulty v Ostravě-Zábřehu. Rekonstruovali jsme několik budov za stovky milionů korun. Kampus je v parku a může se dále rozvíjet, během dalších let bychom tam rádi vytvořili i náměstí.

Novinkou je, že se snažíte o akreditaci oboru stomatologie, který lze studovat pouze na třech univerzitách v zemi.
Pokud by se to podařilo, byl by to úspěch. Myšlenku podporuje město i ministerstvo zdravotnictví, takže je možné, že budeme úspěšní.

Jste z Brna. Jak se to stalo, že bydlíte a pracujete v Ostravě?
Když se zakládala lékařská fakulta, univerzitě chyběli lékaři s tituly docent a profesor, kteří jsou důležití pro akreditace oborů. Z Brna sem proto přišlo deset docentů i profesorů, včetně mě. Byla to výzva, protože poslední lékařská fakulta v České republice vznikla po válce ve čtyřicátých letech.

Nechybí vám rodné město?
Mám tam děti se svými rodinami, takže se tam často vracím, ale Ostravu mám rád, má svůj genius loci. Kdo tady stráví nějakou dobu, tak k ní přilne. Je to nesmírně kulturní město.

A věděl jste to už ve chvíli, kdy jste sem šel, anebo jste to zjistil až později?
Bohužel, na Ostravu jsem měl stejný pohled jako většina mimoostravských – považoval jsem ji za město, kde jsou problémy se smogem, nezaměstnaností a kriminalitou. Bylo pro mě příjemným překvapením, že realita je jiná.

Rektor Ostravské univerzizy Jan Lata.

Jaká je podle vás image Ostravy?
Rozhodně ne pozitivní. Navíc Ostrava je na první dojem neuchopitelná. Je to naprosto atypické město, hrozně roztříštěné. Stojí za to zůstat tady déle a pochopit ho. Znám spoustu lidí, kteří se sem přistěhovali a stali se z nich patrioti. Ostrava skutečně má něco do sebe.

Rektor VŠB-TU Ostrava Ivo Vondrák míní, že Ostrava by se měla stát univerzitním městem. Co si o tom myslíte?
Vnímám to stejně. S Vysokou školou báňskou a městem proto připravujeme projekt, který by měl Ostravu zviditelnit také jako město, které je vstřícné ke studentům. Detaily zatím neprozradím.

Před časem se uvažovalo o spojení Ostravské univerzity a Vysoké školy báňské. Jak je to nyní?
Šlo o poměrně velký projekt a mně je líto, že to nedopadlo. Pokud bychom vytvořili jednu velkou univerzitu, tak bychom měli do budoucna méně potíží. V republice je víc než dvacet veřejných univerzit a další desítky soukromých. To je na deset milionů obyvatel hrozně moc. Lze proto předpokládat, že jednou dojde k jejich redukci. V tuto chvíli ale nepředpokládám, že se v následujících letech bude o spojení univerzit opět diskutovat.