Společný postup Čechů a Poláků při snižování emisí má pomoci Moravskoslezskému kraji, který hlavně v zimě pravidelně trápí smog. (Ilustrační snímek)

Společný postup Čechů a Poláků při snižování emisí má pomoci Moravskoslezskému kraji, který hlavně v zimě pravidelně trápí smog. (Ilustrační snímek) | foto: AP

Snížíme emise, slíbilo si Česko s Polskem, aby se Slezsku lépe dýchalo

  • 8
Češi a Poláci budou úzce spolupracovat ve snaze snížit emise, které znečišťují vzduch v příhraničních regionech. Ministři životního prostředí Tomáš Chalupa a Andrzej Kraszewski ve čtvrtek podepsali memorandum o zlepšení ovzduší, společný plán má pomoci především Moravskoslezskému kraji a sousednímu Slezskému vojvodství.

Ministři se dohodli , že si obě země budou vyměňovat všechny informace, zmapují znečišťování a připraví společný projekt modernizace průmyslových podniků v České republice i Polsku.

Podle Chalupy (ODS) není memorandum "cárem papíru". "Má za cíl jednoznačně říct, že obě strany mají zájem zlepšit ovzduší na obou stranách hranic," zdůraznil český ministr.

Monitorování má podle ministrů ukázat, jak se mění emise v průběhu roku. Dodali, že další plánovaná akce, společný evropský projekt na modernizaci průmyslu, má být připravena tak, aby Češi a Poláci na něj mohli čerpat unijní peníze v roce 2014 v souvislosti s přijetím nového rozpočtového období EU.

Jedy z Polska trápí Moravskoslezský kraj hlavně v zimě

Na škodliviny, které do Moravskoslezského kraje vanou ze sousedního Polska, si stěžují hlavně lidé žijící v obcích u hranic.

Představitelé Karviné si před časem u zdravotního ústavu objednali studii, která by ukázala, jak moc a ve které části roku jedy z Polska škodí. Odborníci zjistili, že škodliviny se vlivem směru větru na české území dostávají především v zimě, kdy Moravskoslezský kraj tíží inverze. Přispívají tak k nejhorším smogovým situacím.

Jedy se ale nedostávají jen na území těsně za hranice, za určitých podmínek doletí až desítky kilometrů daleko do Ostravské pánve.

,