Rozestavěná loděnice v dubnu 2013. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Sny vodáků o loděnici u Ostravice se potápějí, stavba se zastavila

  • 7
Na břehu řeky Ostravice u soutoku s Lučinou stojí hrubá stavba loděnice, o které snily už generace vodáků. Stavbaři nicméně nehotové dílo opustili a vodákům chybí peníze na jeho dokončení.

Nadšencům z vodáckého spolku Campanula se po třinácti letech od prvního nápadu podařilo dospět k budování vytoužené loděnice v centru Ostravy. Na břehu řeky Ostravice u jejího soutoku s Lučinou vyrostla cihlová stavba, v jehož přízemí by mělo být občerstvení pro turisty a v patře klubovny pro vodáky.

"Stavět jsme začali loni na jaře, hrubá stavba je hotová od podzimu," řekl předseda spolku Campanula František Vyhňák.

Historie vzniku loděnice

  • Do začátku 20. století využívali vodáci loděnici v Ostravě-Koblově, až do 50. let byla loděnice s přístavištěm na řece Ostravici i pod Slezskoostravským hradem.
  • Po zlepšení čistoty vod v řekách začali nadšenci asi před třinácti lety uvažovat o znovuobnovení vodáckých stezek, první projekt zpracovali v roce 2005.
  • V roce 2012 začal spolek Campanula stavět loděnici u soutoku Ostravice s Lučinou. Spoléhal na to, že pětaosmdesát procent z částky kolem 30 milionů korun na projekt, stavbu i vybavení uhradí Evropská unie. Nezískal ale dost peněz a zatím není jasné, kdo hrubou stavbu dokončí.

Jenže místo radosti teď on i další vodáci cítí velké zklamání. Těsně před cílem se totiž jejich sen začíná rozplývat. Vlastně se mění v noční můru. Vodáci nemohou rozestavěný dům dokončit, protože na projekt nesehnali dost peněz. Navíc jim už v zimě utekli stavbaři, protože dosud nedostali ani korunu.

Spolku tak hrozí blamáž, soudní spor o vlastnictví budovy i ztráta milionů, které už do loděnice investoval ze svých zdrojů. A městu, které se snaží řeku oživit, hrozí, že břeh určený k rekreaci bude hyzdit nefunkční skelet. Pokud magistrát projekt nepřevezme a loděnici nedokončí sám.

"Na situaci jsme už upozornili zastupitele města. Žádali jsme je o pomoc a nenávratnou dotaci ve výši pěti milionů korun, protože nastal problém s evropskými dotacemi. Počítali jsme s tím, že dostaneme 85 procent z celkových nákladů 31,2 milionu korun na projekt, stavbu i vybavení loděnice. Ale pravidla pro udělování dotací se neustále mění a zpřísňují, takže nám nakonec letos v lednu přiznali jen šedesát procent," vysvětlil Vyhňák příčiny finančních potíží.

Campanula se původně hlásila do špatného programu

Mluvčí Regionální rady Moravskoslezsko Michal Sobek potvrdil, že projekt získal dotaci šedesát procent, což znamená maximálně 17,8 milionu korun.

"Pravidla se ale nijak neměnila. Spolek se původně hlásil do špatného podprogramu. Až po řadě konzultací podal správnou žádost," sdělil a dodal, že pokud projekt dokončí město, čerpání dotací to neovlivní.

Rozestavěná loděnice u soutoku Lučiny s Ostravicí nedaleko Slezskoostravského

Náměstek primátora Jiří Hrabina říká, že ostravští radní řeší problém s loděnicí už od ledna, protože jde o jeden z projektů zařazených do Integrovaného plánu rozvoje města. "Máme zájem na dokončení stavby. Nechceme, aby na břehu řeky strašil skelet," ujistil Hrabina.

Jenže podle Vyhňáka vedla dosavadní společná jednání jen k tomu, že vedení města hájilo zájmy stavební firmy, která opustila rozestavěné dílo.

"Navrhl jsem, aby se město ujalo dostavby, ale chtěl jsem, aby se město stalo partnerem projektu nebo zaručilo spolku dlouhodobý pronájem budovy. Snily o tom generace vodáků," tvrdil Vyhňák.

Firma odstoupila od smlouvy, nedostala zaplaceno

S tím však radní nesouhlasí. "Jsme ochotní převzít celý projekt. Ale nemůžeme Campanule slíbit pronájem bez výběrového řízení, protože bychom porušili pravidla. To jsme panu Vyhňákovi také vysvětlili," podotkl Jiří Hrabina. "A nechceme jít do partnerství se spolkem, který se nechová ke svým partnerům zrovna korektně."

Na mysli měl spor mezi spolkem a firmou Bytostav Poruba, která v lednu odstoupila od smlouvy, protože nedostala zaplacenu práci v hodnotě 5,6 milionu. Důvodů však měla víc.

"Když jsem nastoupil do firmy na post předsedy dozorčí rady, smlouva už byla uzavřená a její součástí bylo i prohlášení spolku, že má zajištěné financování. Zjistil jsem, že to tak není. Pokud by totiž spolek nezískal dost peněz z evropských dotací, nedostal by ani slíbený pětimilionový úvěr od banky. A přesně to se stalo," poznamenal Jaroslav Paclt. "Od smlouvy jsme ale odstoupili i proto, že spolek nám naúčtoval penále za osm milionů korun, což je víc než dosavadní hodnota díla."

Vyhňák tvrdí, že to sice je neobvyklé, ale v souladu se smlouvou, navíc šlo podle něj jen o nutnou obranu spolku v dané situaci.

"Nejsme podvodníci. Chceme se rozumně dohodnout. Nabídli jsme firmě, že jí zaplatíme polovinu z odvedené práce hotově a zbytek zaúčtujeme jako penále. Nesplnili smluvní termíny a podepsali to," sdělil Vyhňák.

Projektu se zřejmě ujme magistrát

Paclt dal ale najevo, že se spolkem už jednat nechtějí a ani nemohou: "Smlouvu jsme ukončili a požádali jsme soud, aby nás určil jako vlastníka stavby," uvedl.

Firma je ale připravena žalobu stáhnout, jestli se projektu ujme magistrát. "Určitě bychom se snažili vyjít městu vstříc," ujistil Paclt.

Podle Hrabiny už radní města připravují dopis, ve kterém dají spolku konečnou nabídku na převzetí projektu a jsou připraveni i k dohodě se stavbaři. Vyhňák ale upozornil, že spolek investoval do přípravy stavby i stavebního dozoru kolem čtyř milionů korun.

"Pokud neseženeme narychlo spoluinvestora, předáme celý projekt městu, ale budeme chtít zpátky své peníze i záruky, že budova bude sloužit vodáckému sportu," konstatoval Vyhňák.

Hrabina ujistil, že s obojím počítá. "Prokazatelné náklady jsme ochotni uhradit a loděnice musí sloužit několik let svému účelu, jinak bychom přišli o evropské dotace," dodal.

Loděnice má příhodnou polohu u soutoku Ostravice s Lučinou. Zbývá ji "jen" dostavit.

Loděnice má příhodnou polohu u soutoku Ostravice s Lučinou. Zbývá ji "jen" dostavit.