Sochař Miroslav Rybička s modelem náhrobku Jiřího Rašky pro rožnovský Valašský...

Sochař Miroslav Rybička s modelem náhrobku Jiřího Rašky pro rožnovský Valašský Slavín. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Poslední skok Jiřího Rašky. Sochař chystá náhrobek pro Valašský Slavín

  • 6
Vstříc věčnosti letí legendární skokan na lyžích Jiří Raška na náhrobku, který bude na konci září odhalen na Valašském Slavínu v Rožnově pod Radhoštěm. Ostatky prvního československého vítěze zimních olympijských her spočinou vedle dalších legend Emila Zátopka a Václava Daňka. Autorem náhrobku je jistebnický sochař Miroslav Rybička.

Držitel titulu Lyžař století zemřel po vleklých zdravotních obtížích 20. ledna v sedmdesáti letech. Po posledním rozloučení v rodném Frenštátě pod Radhoštěm se okamžitě začalo hovořit o uložení ostatků na Valašském Slavínu v areálu rožnovského skanzenu, kde navěky odpočívají osobnosti Valašska, ze sportovců například čtyřnásobný olympijský vítěz Emil Zátopek nebo olympijský vítěz v hodu diskem Ludvík Daněk.

Poslední skok Jiřího Rašky vstříc věčnosti.

Pietní akt se uskuteční ve státní svátek 28. září. "Program se ještě upřesňuje, ale počítáme s účastí významných osobností, například předsedy Českého olympijského výboru Milana Jiráska, účast přislíbila i Dana Zátopková," uvedl ředitel rožnovského Valašského muzea v přírodě Vítězslav Koukal.

Dodal, že nikdo nepochybuje o oprávněnosti uložení Raškových ostatků na valašském čestném místě. "Znal jsem ho osobně, byl to velmi skromný člověk, opravdová osobnost."

Sochař modeloval skokana podle Raškovy staré fotografie

Zhotovením náhrobku byl po posouzení zaslaných návrhů pověřen sochař Miroslav Rybička z Jistebníku nedaleko Ostravy. "Jirka Raška byl světový chlap. Je smutné, že už není mezi námi, ale je mi ctí vytesat mu náhrobek," řekl 84letý Rybička, který loni zhotovil památník obětem studénecké železniční tragédie (více zde).

Legenda Jiří Raška

Raškův náhrobek bude 170 centimetrů vysoký a vévodí mu postava skokana na lyžích s připomenutím Raškova olympijského triumfu v roce 1968. "Zvolil jsem hořický pískovec, protože v něm se nejlépe zobrazí i detaily skokana na lyžích, například brýle nebo rukavice," vysvětlil Rybička.

Na náhrobku bude opravdový skok Jiřího Rašky, protože Rybička postavu modeloval podle staré fotografie.

Frenštát přejmenuje skokanský areál, náměstí a školu zatím ne

Ve Frenštátu pod Radhoštěm připravují přejmenování místních skokanských můstků, jejímž symbolem se Raška stal už za svého života. "První zářijový den při příležitosti Mistrovství České republiky v letních skocích se přejmenují na Areál Jiřího Rašky," řekla frenštátská starostka Zdeňka Leščišinová.

Po Raškově smrti se ve Frenštátě ještě hovořilo o přejmenování Základní školy Záhuní a dokonce i náměstí Míru, ale z toho sešlo. "U náměstí jsme se shodli, že by to přineslo hodně komplikací pro úřady a firmy zde sídlící. Naopak u školy, kde pan Raška trénoval, se přejmenování jen odložilo," vysvětlila starostka.