Ukázkovým příkladem problémové ubytovny je Průkopník v Karviné. Špatné hygienické podmínky, zamoření štěnicemi, část sociálně slabých se proto musela přestěhovat.

Ukázkovým příkladem problémové ubytovny je Průkopník v Karviné. Špatné hygienické podmínky, zamoření štěnicemi, část sociálně slabých se proto musela přestěhovat. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Dvě stě ubytoven, půl miliardy dávek. Sociální byznys na Ostravsku kvete

  • 70
V Moravskoslezském kraji je neuvěřitelných dvě stě ubytoven pro sociálně slabé. Vyplynulo to z kontrol úřadu práce, který zmonitoroval všechna zařízení, do kterých plynou doplatky na bydlení. U řady z nich se zjistilo, že fungují nelegálně. A suma vyplacených doplatků letos jistě překročí půl miliardy korun.

Nemají povolení stavebního úřadu. Řada objektů, v nichž bydlí stovky sociálně slabých a majitelé za ně inkasují miliony, jsou oficiálně kancelářemi či obchodními prostory. Vyplývá to z kontroly úřadu práce.

Ten během tří měsíců prověřil všechna zařízení v Moravskoslezském kraji, do kterých plynou doplatky na bydlení. Úředníci kontrolovali nejen vybavenost ubytoven, ale po provozovatelích žádali i oprávnění k provozu ubytovacího zařízení a v katastru nemovitostí si ověřovali, k jakým účelům je objekt zkolaudovaný.

Doplatek na bydlení pobírá v kraji 138 tisíc lidí

"Některé nemovitosti se užívají v rozporu s kolaudačním rozhodnutím. Nejčastějším problémem je, že nemovitost se k ubytování užívá bez povolení stavebního úřadu," uvedla ředitelka krajské pobočky úřadu práce Yvona Jungová.

Chodba ubytovny v Ostravě-Zábřehu.

Kontrol se dočkaly všechny ubytovny v regionu. A není jich málo. "V Moravskoslezském kraji evidujeme přes dvě stě ubytoven, jen v Ostravě pětačtyřicet," upřesnila Jungová. Doplatek na bydlení v loňském roce úřad práce vyplatil téměř 136 tisícům lidí. Celková vyplacená částka se vyšplhala zhruba na 425 milionů korun.

A počet žadatelů i celkové náklady rostou. Jen za prvních devět měsíců letošního roku doplatek v kraji dostalo přes 138 tisíc lidí. Celkem šlo o více než 477 vyplacených milionů. Vyhodnocování kontrol je v počátcích. Doplatek za bydlení kvůli pobytu v nelegální ubytovně zatím úřad práce nikomu neodebral. "Případy řešíme individuálně. Dbáme na to, aby měli klienti dostatečný prostor najít si vhodné bydlení," uvedla Jungová.

Provozovatel ubytovny podává trestní oznámení

Majitelé ubytoven se zodpovídají stavebním úřadům. V Ostravě se už podařilo zavřít jednu ubytovnu, dalším čtyřem v kraji to hrozí.

"Ubytovna v Cihelní ulici je už mimo provoz, objekt byl zkolaudovaný jako administrativní budova, ne jako ubytovna. Další tři jsou ve správním řízení," uvádí mluvčí obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Jana Pondělíčková.

Obvod už řadu měsíců ubytovny hlídá, protože vznikají nové a nové. Kolik sociálně slabých na území obvodu žije, není jasné. "Ne všichni jsou klienty našeho sociálního odboru," dodává Pondělíčková. Provozovatelé se brání. "Jsem přesvědčený, že jde o podvod s dokumentací," nelíbí se opatření provozovateli ubytovny v Cihelní Vladimíru Leškovi. Podal trestní oznámení.

Ministerstvo chystá změnu legislativy

Překvapení v počtu ubytoven čekalo ostravský obvod Jih. Když na jaře s kontrolami ubytoven začínali, počítali, že jich je šest a v nich dva tisíce lidí. V červnu už evidovali jedenáct ubytoven a v nich sedm a půl tisíce sociálně slabých. Teď místostarosta Radim Miklas mluví už o čtrnácti objektech a osmi tisících ubytovaných.

Všem čtrnácti scházela stavební dokumentace. "Ve třech případech jsme uložili blokové pokuty," uvedl Miklas. Karvinský stavební úřad příští týden zahájí řízení o odstranění stavby s vlastníkem ubytovny Předvoj. "Nepředložil stavební dokumentaci," vysvětlila mluvčí karvinské radnice Šárka Swiderová. Dodala, že v karvinských ubytovnách pro sociálně slabé panují také příšerné podmínky.

Místnosti jsou přeplněné, nevyhovuje hygiena. Ministerstvo práce a sociálních věcí chce zabránit rozvoji nelegálních ubytoven právě kontrolami. "Chystáme i novelu zákona, která zásadně změní pravidla pro vyplácení této dávky," říká mluvčí Petr Sulek.