Podnikatel Radomír Prus odmítá, že by jednal protizákonně a svou nevinu chce dokázat. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Soud chce zrušit zatykač na Pruse. Podnikatel čeká na Seychelách

  • 6
Radomír Prus, moravskoslezský podnikatel obviněný z dotačních podvodů a stíhaný jako uprchlý, balí kufry na Seychelách. „Hned jak zruší mezinárodní zatykač, vrátím se domů a budu se hájit,“ říká.

Obří dotační podvod, nebo vykonstruovaná kauza? Policisté i dozorující státní zástupce Karel Kalda trvají na tom, že většinový vlastník bohumínské firmy Exelsior Group Radomír Prus poškodil Evropskou unii nejméně o 267,7 milionu korun a Českou republiku o dalších nejméně 47 milionů.

Obviněný podnikatel, stíhaný jako uprchlý, protože žije už dva a půl roku na Seychelách, od začátku tvrdí, že není podvodník, ale oběť spiknutí.

Podnikateli Radomíru Prusovi se na útěku na Seychelách narodila dcera.

Jasnou odpověď měl dát soudní proces. K tomu ale zatím nedojde, přestože státní zástupce podal obžalobu už v prosinci. Senát Krajského soudu v Ostravě totiž nyní smetl případ ze stolu. Neřekl sice, že je Prus nevinný, ale vrátil celý případ státnímu zástupci k došetření a ve čtrnáctistránkovém odůvodnění upozornil na vážné procesní chyby.

 „Po prostudování spisového materiálu soud ve věci nařídil neveřejné zasedání k předběžnému projednání obžaloby, neboť dospěl k závěru, že v rámci přípravného řízení došlo k procesním vadám, které svým charakterem neumožňují projednání věci před soudem,“ uvedl v písemném rozhodnutí soudce Jiří Richter.

Mezinárodní zatykač byl prý vydán unáhleně

Orgánům činným v trestním řízení vytýká hned několik chyb. Například to, že podle obžaloby vznikla škoda Evropské unii, ale chybí přesné určení toho, koho měl Prus poškodit a koho měli policisté informovat a poučit o jeho právech.

Tím hlavním problémem je ale podle soudce fakt, že „byla porušena práva obviněného na obhajobu, což koliduje s ústavně zaručeným právem na spravedlivý proces“.

Prus totiž podle Richtera neměl kvůli různým chybám několik měsíců žádného obhájce a příliš „unáhleně“ byl vydán mezinárodní zatykač. Ten doporučuje soudce alespoň na přechodnou dobu zrušit, aby Prus dostal šanci vrátit se do země a hájit se.

Sídlo společnosti Exelsior Group v Bohumíně v dubnu 2013.

Verdikt Krajského soudu v Ostravě Pruse potěšil. „Ničeho trestného jsem se nedopustil. Jen proto, že se někdo pokusil zlikvidovat moji firmu na zpracování plastového odpadu, jsem už dva a půl roku nedobrovolně na Seychelách, kam jsem původně přiletěl s partnerkou jen na krátký pracovní pobyt spojený s dovolenou. O zrušení zatykače jsem prostřednictvím právníků žádal několikrát, abych se mohl vrátit. Pomalu začínám balit kufry. Hned jak zruší zatykač, přiletím domů a budu se hájit,“ ujišťuje Prus.

„Těším se, že konečně opět uvidím své děti,“ svěřil se MF DNES.

Státní zástupce Karel Kalda: Zatykač nezruším

Na cestu letadlem si ale bude muset počkat déle, než by si přál. Státní zástupce Karel Kalda, který v pátek obdržel písemné zdůvodnění verdiktu Krajského soudu, totiž netají, že využil svého práva a okamžitě proti němu podal stížnost.

„Písemné zdůvodnění dodám do konce týdne. Nebudu sdělovat detaily, ale nesouhlasím s názorem krajského soudu o procesních vadách. Uvidíme, jak rozhodne Vrchní soud v Olomouci,“ řekl Kalda s tím, že do vynesení verdiktu nemůže zrušit vydaný mezinárodní zatykač na Pruse. Soud by měl podle něj rozhodnout do dvou měsíců.

Prusovi obhájci Pavel Sorokáč a Petr Stoklas potvrdili, že opakovaně podávali návrhy na zrušení zatykače i námitky proti tomu, že řízení je vedeno jako proti uprchlému. Mimo jiné proto, že Prus odjel do ciziny o pár dní dříve, než ho policisté obvinili. „Ale nikdo naše námitky nebral v potaz, až teď krajský soud,“ shodli se.

Podle Stoklasy policisté i státní zástupce svým dosavadním přístupem bránili Prusovi, aby se mohl vrátit do země bez rizika zadržení na kterémkoli letišti a umístění do vydávací vazby, protože většina zemí, na rozdíl od Seychel, má s Českem smlouvu o vydávání obviněných. „Nikdy ani neměli snahu doručit mu písemnosti, ačkoli znají jeho adresu,“ dodal Stoklas.

„Zatím se potvrzuje, že řízení proti našemu klientovi nebylo správně vedeno. My se budeme snažit dokázat i to, že není ani správně kvalifikováno,“ říká Sorokáč.

Sedmatřicetiletého Pruse a další tři jeho spolupracovníky obžaloval státní zástupce ze dvou zvlášť závažných zločinů: dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie.

Argumentuje tím, že firma Exelsior Group uváděla nesprávné údaje v žádostech o dotace a vykazovala faktury i za dodávky strojů, které nedostala. „Nechápu to, firma měla všechny technologie v chodu, vyráběla na nich. O škodu se nikdo nehlásí. A jelikož jde o evropské dotace z období let 2007 až 2011, které je dávno zkontrolované a uzavřené, už by je nikdo ani nemohl vymáhat,“ líčí obhájce Sorokáč.