Provoz ArcelorMittalu se musí v noci ztišit. (ilustrační snímek)

Provoz ArcelorMittalu se musí v noci ztišit. (ilustrační snímek) | foto: Rosťa Jančar, Technet.cz

Soud po žalobě občana nařídil ostravské huti, aby omezila hluk

  • 10
Soud nařídil firmě ArcelorMittal Ostrava, aby do roka omezila hluk ze svých provozů. Domáhal se toho jeden z občanů městského obvodu Radvanice a Bartovice, který s továrnou sousedí. Spor se táhl od roku 2008, rozsudek zatím není pravomocný. Firma zveřejnila, že se odvolá.

Mluvčí ostravského okresního soudu Alexandr Dadam řekl, že firma je povinna zdržet se rušení hlukem pocházejícím ze strojů a zařízení ve svém areálu, tak, aby hlasitost v rozsudkem určené oblasti nepřesáhla v době od 22:00 do 6:00 hodin hodnotu čtyřicet decibelů.

Podrobné zdůvodnění rozsudku soud zveřejní až po písemném vyhotovení, což musí být do třiceti dnů. Žalovaná firma ho musí naplnit do jednoho roku ode dne, kdy rozsudek nabude právní moci.

I obyčejný člověk se může bránit, říká právník ekologů

Spor trval přes tři roky. Právník Ekologického právního servisu (EPS) Jan Šrytr řekl, že na začátku pře argumentovali měřením hygieniků, které firma zpochybnila, stejně jako postupně dva nezávislé znalecké posudky.

"Náklady na odhlučnění vyjdou ArcelorMittal na cca 170 milionů, tedy jen na zlomek jeho zisku. V průběhu řízení se navíc ukázalo, že společnost si je problému vědoma a pouze se snažila investici co nejvíce oddálit," uvedl EPS.

Právník řekl, že soud nemůže firmě určit, jaká opatření má konkrétně udělat. Sama firma ale podle něj v průběhu řízení předložila několik technických návrhů, jak by to udělat šlo. "Je na ArcelorMittalu, aby vymyslel pro něj nejlevnější a nejefektivnější řešení," řekl Šrytr.

Důležité na celém soudním řízení je podle něj také skutečnost, že šlo o sousedskou žalobu, tedy soukromoprávní spor. "Dnešní výsledek tak ukazuje, že i obyčejný člověk se může bránit proti ekonomicky mnohonásobně silnějšímu hráči a obhájit svá práva," uvedl Šrytr.

ArcelorMittal: Máme jasný plán na vyřešení situace

Mluvčí ostravského ArcelorMittalu Barbora Černá Dvořáková sdělila, že se firma odvolá. "Rozhodnutí soudu respektujeme, nicméně v některých bodech s ním nesouhlasíme. Naše zařízení provozujeme v souladu s platnou hlukovou výjimkou, kterou nám udělila krajská hygienická stanice a jejíž limity dodržujeme. Máme jasný plán technických opatření na vyřešení situace v Radvanicích, která už několik let postupně realizujeme podle harmonogramu stanoveného hygieniky," uvedla.

Dodala, že ArcelorMittal letos aktualizuje původní hlukovou studii, což mu umožní lépe identifikovat různé zdroje hluku podle jejich intenzity. "Tím můžeme proces snižování hlučnosti urychlit," řekla Černá Dvořáková. 

Arcelor Mittal zaměstnává přes 4 100 lidí, dohromady s dceřinými společnostmi má více než 8 000 zaměstnanců. Patří do největší světové ocelářské skupiny ArcelorMittal. Roční kapacita výroby společnosti je tři miliony tun oceli. Firma však také patří v moravskoslezském regionu k největším znečišťovatelům životního prostředí.

,