Jiří Lukeš čelí obžalobě z pokusu podplácení ostravského primátora Tomáše Macury. (26. února 2016) | foto: ČTK

Soud řeší úplatek pro primátora Ostravy. Politický boj, říká obžalovaný

  • 0
Náhled do zákulisí komunální politiky vneslo páteční soudní projednávání kauzy pokusu o uplácení ostravského primátora Tomáše Macury z ANO. Obžalovaný bývalý člen vedení teplárenské společnosti Veolia Energie (dříve Dalkia) Jiří Lukeš se hájí tím, že jde o nedorozumění a politický boj, jehož je obětí.

Podle obžaloby loni v únoru v restauraci Stará kuželna ve Slezské Ostravě jednala šestičlenná odborná komise o cenách tepla pro ostravské domácnosti a firmy a Lukeš poté primátorovi nabídl možnost obnovení smluvního odměňování členů komise. To bylo běžnou praxí v letech 2008 až 2010, odměna za tři až čtyři jednání činila 110 tisíc korun čistého ročně.

Podle primátora Macury nabídku doprovázela slova, že to je “přilepšení na dovolenou“. Sedmdesátiletému Lukešovi kvůli tomu hrozí za trestný čin podplácení až osmileté vězení.

Lukeš vypověděl, že když se po čtyřech měsících od schůzky o trestním oznámení dozvěděl, byl z toho v šoku.

„Patří to k nejhorším chvílím mého života. Přirovnal bych to jen k okamžiku, kdy mi sdělili, že mám rakovinu,“ zdůraznil a uvedl, že zatímco by měl být v klidu, už téměř rok se musí zabývat absurdní kauzou.

Na odměny se primátor ptal sám, tvrdí obžalovaný

Lukeš připustil, že po jednání komise požádal tehdy nového člena Macuru o jednání. „Jako představitel ostravského Veteran Car Clubu jsem mu řekl o naší akci Moravia Rallye s tím, jestli by město akci nepodpořilo a on osobně ji nezaštítil,“ vypověděl soudu Lukeš.

Poté se ho podle něj Macura sám zeptal, jestli jsou členové komise nějak honorováni.

„Sdělil jsem mu, že v letech 2008 až 2010 ano, kolik odměna činila a že nyní už ne. A že pokud by chtěl odměňování vrátit, muselo by to schválit předsednictvo Veolie a radní. Pak už na to vůbec nereagoval. Schůzka trvala jen asi čtyři minuty,“ popisoval Lukeš.

Macura se asi po měsíci a půl obrátil na krajského policejního ředitele a poté na protikorupční policii. Lukeš je přesvědčen, že to mělo politický podtext.

„Je známo, jaký vztah má ANO v čele s panem Babišem k ČSSD a hlavně k hejtmanovi Novákovi. Takže hledali, co by mohli před krajskými volbami zneužít,“ předestřel svůj náhled na případ. Hejtman Novák byl totiž členem odborné komise také.

Primátor se svou náměstkyní zatím nevypovídali

Lukeš zdůraznil, že někdejší odměňování bylo oficiálně schváleno, peníze na základě smlouvy o provedené práci vyplácela Dalkia, a to jak politikům, tak i zástupcům teplárenské firmy.

„Generální ředitel to bral jako odměnu za práci navíc, a to mimo pracovní dobu. Pak myslím na základě rozhodnutí města bylo od odměňování upuštěno,“ řekl Lukeš, který kdysi v Dalkii pracoval jako náměstek generálního ředitele. V době loňské schůzky už byl ale v pozici poradce generálního ředitele, za což pobíral plat v řádu stovek tisíc korun. „Nyní už jsem v důchodu,“ poznamenal u soudu.

Primátor se z jednání omluvil kvůli zahraniční dovolené. Už dříve řekl ČTK, že Lukešova slova i s odstupem času vnímá jako korupční nabídku. „Chápu, že to je v rovině tvrzení proti tvrzení. Ta nabídka mi ale učiněna byla, byl jsem povinen ji oznámit,“ řekl primátor.

Jako svědkyně byla předvolána i jeho náměstkyně Kateřina Šebestová z ANO. Té se ale obsílky nepodařilo doručit.

Šebestová se také zúčastnila jednání komise, navíc podle trestního oznámení byla nabídka určena i jí, byť se následného rozhovoru Lukeše s Macurou neúčastnila.

„Paní Šebestová kdysi dělala asistentku generálního ředitele, tak dobře ví, že nějaké úplatky a obálky nejsou možné. Vždyť mi loni i poslala novoroční peéfko,“ řekl Lukeš.

Komise se zabývá zejména výpočtem ceny tepla

Odborná komise složená ze zástupců firmy, města a v určitém období také krajského úřadu se od roku 2008 zabývá zejména výpočtem ceny dodávaného tepla pro Ostravu.

„Ta je čtvrtá nejnižší v Česku. Také jsme si například vyměňovali informace o našich plánech, kde chce Ostrava například průmyslové zóny, hovořili o plánované spalovně Barbora a podobně,“ přiblížil Lukeš.

Soudkyně nakonec jednání odročila na konec dubna, kdy chce vyslechnout Macuru se Šebestovou.