Celníci s policisty při prohlídkách zabavili i řezačku na tabákové listy.

Celníci s policisty při prohlídkách zabavili i řezačku na tabákové listy. | foto: Celní správa ČR

Z tabákového odpadu vyráběli kuřivo. Soud černý obchod potrestal vězením

  • 1
Za nelegální obchodování s tabákem udělil ostravský krajský soud ve středu dopoledne tresty čtyřem mužům. Dostali od pěti a půl do devíti let za to, že stát na spotřební dani připravili o 113 milionů korun. Rozsudek zatím není pravomocný.

Obžaloba mužům kladla za vinu, že mezi lety 2011 až 2014 dodali nezákonně do Česka více než 82 tun tabákových výrobků.

Gang dovážel tabákový odpad a tabákové listy. Vše pak na několika místech Moravskoslezského kraje řezal, míchal a balil do spotřebitelských balení (o případu zde).

Nejdelší čas by měl ve vězení strávit šéf skupiny Emil Podhorný. Ten podle rozsudku tabák objednával v Itálii, zajišťoval jeho přepravu, zpracování i distribuci zákazníkům. Kuřivo pak prodával ve svých trafikách a hernách. Navíc jej dodával i dalším provozovatelům takových podniků. Spotřební daň státu ale neodváděl.

Jeho další dva spolupracovníci Martin Slovák a Pavel Ondra by měli ve vězení strávit šest let. Trest o půl roku kratší soud udělil Václavovi Ermisovi. Všichni se podíleli na dovozu materiálu, jeho řezání a balení.

Souzena byla i Podhorného firma Expand Services, která podle rozsudku hradila náklady svého jediného jednatele spojené s dovozem tabáku. Nakupovala také auta.

Firmě soud udělil i peněžitý trest 150 tisíc korun. Navíc zabavil automobil značky BMW a hotovost zajištěnou ve firemním trezoru ve výši 426 tisíc.

Z obžalovaných přišel jen jeden. Odvolal se

Soud také rozhodl, že ve prospěch státu propadne majetek Podhorného ve výši přesahující deset milionů korun. Jde především o pozemky s nemovitostmi, například rodinný dům či budovy, ve kterých fungovaly jeho herny či trafiky.

K soudu ve středu dorazil jen jeden obžalovaný. Martin Slovák se ještě v jednací síni proti rozsudku odvolal.

„S rozsudkem jsme se neztotožnili. Jednak proto, že soud se dostatečně nevypořádal s rolí jednotlivých obžalovaných a také s tím, k jakému zkrácení daně skutečně došlo,“ řekl obhájce obžalovaného Stanislav Brtník. Reagoval tak na poznatky celníků, že část materiálu dovezeného skupinou byla tak nekvalitní, že se nedala kouřit.

Ostatní obžalovaní využili svého práva a požádali soud, aby jednal v jejich nepřítomnosti. Jejich advokáti si ponechali lhůtu na rozmyšlenou. S ohledem na výši trestů je ale pravděpodobné, že se odvolají i oni. Také státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

,