Terénní automobil Mitsubishi Pajero po tragické nehodě v lednu 2016. | foto: Policie ČR

Místo řízení koukal na mobil, za dva mrtvé na přechodu dostal dva roky

  • 481
Okresní soud v Ostravě vynesl rozsudek nad Jiřím Smolkou, který loni v lednu srazil dva chodce na přechodu. Dvaaosmdesátiletý muž a sedmašedesátiletá žena střet s terénním vozem Mitsubishi Pajero nepřežili. Pětačtyřicetiletý Smolka dostal za usmrcení z nedbalosti dva roky vězení, pět let pak nesmí řídit.

Odsouzený i státní zástupce si ponechali lhůtu na případné odvolání, rozsudek proto zatím není pravomocný.

Tragédie se stala na velmi dobře osvětleném přechodu pro chodce na Sokolské třídě v Ostravě, blízko vozovny trolejbusů. Smolka uvedl, že v kritický okamžik ho při řízení vyrušil zvuk mobilního telefonu, který ale zřejmě vycházel z rádia.

Podíval se údajně na svůj telefon a poté ještě zkontroloval tachometr. Prakticky vůbec tak nezareagoval na to, že na přechod pro chodce, ke kterému se blížil, vstoupili dva lidé. Automobil jel asi šedesátikilometrovou rychlostí.

Smolka již dříve u soudu přiznal, že byl nesoustředěný a že chodce spatřil až ve chvíli, kdy se už se situací nedalo nic dělat. „Zahlédl jsem je na poslední chvíli, vůbec jsem nestačil brzdit,“ řekl řidič. Střet byl pro oba chodce tragický.

Nepodařilo se prokázat, že by řidič volal nebo psal zprávu

Smolkovi hrozil rok až šest let vězení, v případě prokázání hrubého porušení pravidel dopravního provozu však tři roky až deset let.

U mobilního operátora bylo zjištěno, že Smolka v danou chvíli netelefonoval. „Samozřejmě mohl například psát textovou zprávu nebo si ji mohl číst, ale to se nepodařilo prokázat,“ sdělil soudce.

V úvahu proto přicházela mírnější varianta trestní sazby, případně podmínka. „Vzhledem k závažným následkům jsme se přiklonili k nepodmíněnému trestu při spodní hranici,“ řekl soudce.

Smolka podle zjištění soudu sice byl loni v lednu v podmínce, ale za majetkovou trestnou činnost. V evidenční kartě řidiče má několik záznamů kvůli příliš vysoké rychlosti. Vždy šlo o překročení o deset až patnáct kilometrů. Svého počínání litoval, neřídil opilý a hned po střetu přivolal záchranáře.

Obžalovaný nejspíš počítal s podmínkou

„Trest není určen jen obžalovanému, ale také jako prevence. Řidiči by ho měli vzít na vědomí jako varování, že jejich počínání může mít následek nepodmíněného trestu,“ uvedl soudce.

Smolka po vyhlášení rozsudku působil velmi zaraženě, vypadalo to, že spíš počítal s podmíněným trestem. Médiím odmítl cokoliv komentovat.

Jeho obhájce Tibor Rovňák poznamenal, že přeci nikdo nechce jít do vězení. „Domníváme se, že podmínečný trest s delším zákazem řízení byl i v tomto případu možný. Ještě to s klientem prodiskutujeme,“ uvedl Smolkův právní zástupce.

Připomenul také rozpor, že ačkoli chodci údajně měli jít z pravé strany, tak znalci podle zjištěných zranění sdělili, že museli přicházet z opačné strany.

Podle obhajoby je tak možné, že chodci se na přechodu zastavili a šli zpátky. „Tím samozřejmě neříkáme, že klient nenese vinu a nehodu nezpůsobil, ale vyloučeno není ani spoluzavinění,“ míní advokát.

,