Obžalovaní Petr Hlava (vlevo) a Marek Ženíšek před vyhlášením rozsudku...

Obžalovaní Petr Hlava (vlevo) a Marek Ženíšek před vyhlášením rozsudku Krajského soudu v Ostravě v srpnu 2013. | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Soud s metanolovými překupníky začal od nuly, vinu hází jeden na druhého

  • 3
Lidé otrávení metanolem přicházeli rychle o zdraví, ale některé údajné distributory jedovatého alkoholu se daří usvědčovat pomalu. Viz případ z Ostravy. Vrchní soud dvakrát zrušil rozsudek, aby nakonec kvůli změně soudce začalo celé projednávání smrti muže a otravy dalších lidí od začátku.

Na lavici obžalovaných sedí dva překupníci s pančovanou kořalkou, třicetiletý Petr Hlava a o tři roky starší Marek Ženíšek z Karvinska.

V srpnu 2013 oba od krajského soudu dostali za obecné ohrožení osm let vězení. Vrchní soud v Olomouci ale verdikt zrušil a vrátil do Ostravy. Loni v prosinci tedy zazněl další rozsudek: Ženíšek měl za mřížemi strávit čtyři roky, Hlava vyvázl s pětiletou podmínkou. Přesto se obě strany odvolaly a následovalo to, co předtím - zrušení rozsudku a doporučení, jak má krajský soud postupovat.

„Například se musí přesněji dokazovat role obžalovaných, měly se také upřesnit některé znalecké posudky,“ vysvětlil mluvčí ostravského krajského soudu Dalibor Zecha.

Obžalovaný žádá úplné obnovení procesu

Soud musel také jednoznačněji vysvětlit, zda počínání obžalovaných lze považovat za trestný čin obecné ohrožení nebo například ohrožením zdraví závadnými potravinami. Soud měl lépe zjistit, zda šlo o úmyslný, nebo nedbalostní trestný čin. To vše úzce souvisí s délkou trestu.

I to už proces značně protahuje. Navíc původní soudce je nyní dlouhodobě v zahraničí, případ proto dostal jiný předseda senátu. S pouhým čtením toho, co se na soudu dosud odehrálo, však musí souhlasit všechny strany.

Obžalovaní Marek Ženíšek (vlevo) a Petr Hlava u Krajského soudu v Ostravě.

A to se nestalo. Obžalovaný Ženíšek trvá na zcela novém projednání případu, což zákon umožňuje. Proto v jednací síni znovu zaznělo čtení obžaloby a obžalovaní začali vypovídat. Opětovné předvolání rovněž čeká všechny svědky i znalce, byť jejich posudky zůstávají v platnosti.

„Jde o poměrně ojedinělou záležitost, ale občas se kvůli změně v senátu musí celé projednávání opakovat. Jde o právo obžalovaných,“ konstatoval mluvčí soudu. Konec případu tak zůstává v nedohlednu.

V některých lahvích byl poměr etanolu a metanolu 1:1

Státní zástupce Hlavu se Ženíškem viní z toho, že v září a v říjnu 2012, tedy v době, kdy už média plnily zprávy o otrávených lidech, distribuovali pančovaný alkohol, a to vodku pod značkou Helsinki group, která však měla s originálem pramálo společného.

Celkem šlo o 71 neokolkovaných lahví, jejichž náplň byla většinou smrtící.

„V devětačtyřiceti lahvích byl poměr etanolu a jedovatého alkoholu jedna ku jedné,“ uvedl v srpnu 2013 státní zástupce David Bartoš.

Popíjení tohoto alkoholu tak připomínalo ruskou ruletu. Kdo otevřel nezávadnou lahev, přežil, aniž nebezpečí tušil. Kdo otrávenou, šlo mu o život. Zboží bylo velmi laciné, lahev údajně pravé finské vodky přišla na stokorunu.

Mejdan v zahradní chatce skončil tragicky

Obžaloba uvádí, že Hlava prodal pančovanou várku Ženíškovi a ten lahve nabídl známému Zdeňku Szkwarovi. Údajně byli domluveni, že peníze dostane až z následného prodeje. Jenže ve skutečnosti Szkwara sezval kamarády a v zahradním domku v Doubravě si udělali mejdan.

Následky byly strašné. Třiapadesátiletý muž na následky metanolové otravy zemřel, další dva mají nejspíše trvalé zdravotní následky.

V počátečním projednávání oba muži na sebe vinu přehazovali. Ženíšek tvrdil, že smrtící koktejly měl od Hlavy, přičemž netušil, že do alkoholu byl přimíchán i metanol. To Hlava odmítal a říkal, že Ženíškovi nic nedodával.