Sklony k agresivitě jsem nepostřehla, svědčila o Kramném psycholožka

  • 38
Projednávání kauzy Petra Kramného, obžalovaného z vraždy manželky a dcery na egyptské dovolené, pokračovalo svědectvími vězeňské psycholožky nebo hotelového animátora. U odbornice na lidskou duši prý Kramný hledal jistotu, že vše pro něj dobře skončí.

Psycholožka z vazební věznice Lenka Hrbáčková řekla, že v případě mediálně známých případů se s obžalovanými více kontaktují. Kromě toho ji Kramný požádal i o soukromé rozhovory. Uvedla, že byli domluveni na každotýdenním pohovoru.

Kramný se prý chtěl hlavně ujistit, že když neudělal to, z čeho je obžalován, tak nemůže být odsouzen, z čehož měl strach. „Destruktivní myšlenky neměl ani na začátku, ani v průběhu vazby, maximálně byl v psychické nepohodě, a to podle toho, jak se vyvíjelo vyšetřování,“ uvedla psycholožka.

Na dotaz obhájkyně psycholožka sdělila, že s Kramným mluvila o různých tématech. O tom, co se stalo v Egyptě, mluvili málo, protože to bylo pro obžalovaného velmi emotivní a raději toto téma nevyhledávali.

Psycholožka z vazební věznice Lenka Hrbáčková, která vypovídala v případu Kramný u Krajského soudu v Ostravě.

„Agresivní jednání u Kramného jsem vůbec nezaznamenala,“ uvedla na dotaz obhájkyně. Soudu řekla, že Kramného několikrát testovala, zda netrpí těžkými depresemi, zjistila však jen lehkou depresi.

Kramný se před soudem psycholožky zeptal, zda podle ní stále řeší to, co se mohlo stát a z jaké příčiny. „Je pravdou, že pan Kramný chtěl znát, co si myslím - jak se to mohlo stát a co se v Egyptě vlastně stalo. To je časté,“ odvětila.

Ptal se, proč se to stalo, vypověděl animátor

Před soudem vypovídal i animátor cestovní kanceláře Blue Style Patrik Mitáš. Zopakoval, že celý zájezd se musel stěhovat do jiné části hotelu, jen Kramní a ještě jedna rodina trvali na původním ubytování. „Rodinu jsem zahlédl jen občas u bazénu,“ řekl.

Osudné časné ráno mu zavolali z recepce. Když delegátka byla s egyptskou policií, Mitáš s Kramným pobýval na nemocniční klinice. „Dostával kapačky a také léky na uklidnění,“ řekl. Mitáš údajně slyšel, jak Kramný na klinice zvracel.

„Slyšel jsem projevy zvracení i jak něco padá. Pak na mě působil hodně utlumený, asi po lécích. Ptal se, proč se to stalo.“

Kramný chtěl, aby popsal druhý policejní výslech v Egyptě, který Mitáš překládal. „Pan Kramný vypovídal, pokud si vzpomínám, že s ním manželka nechtěla spát, jen mu nabízela jiné možnosti uspokojení,“ řekl Mitáš, kterému Monika Kramná před manželem nabídla tykání. „Pan Kramný neprotestoval,“ konstatoval svědek.

Jediné, co prý animátorovi Kramný říkal, že jim bylo celou dobu špatně a když ležel, tak najednou ucítil, že je Klárka studená.

„Chtěl jsem ho nějak rozptýlit, nabízel mu nějaké aktivity, ale nechtěl,“ řekl Mitáš s tím, že se Kramný zabýval jen tím, ať se dozví, co se vlastně stalo. „Působil na mě, že byl nešťastný.“

Mitáš pracoval v hotelech Titanic Palace a Titanic Beach od přelomu dubna a května do listopadu. „Nevzpomínám si, že by tam někdo jiný měl v tu dobu tak závažný problém. Faraonova nemoc postihne každého třetího, ale nikoho s tak závažnými problémy,“ řekl Mitáš. Před dveřmi do pokoje prý cítil zápach, jako kdyby uvnitř někdo zvracel. Když se zpráva roznesla, musel animátor uklidňovat ostatní účastníky zájezdu. Někteří žádali vyšetření, další zase chtěli odjet domů.

Četl se úmrtní list a egyptské protokoly

Na žádost obžalovaného soudkyně četla kopii úmrtního listu vydaného 4. srpna 2013 egyptskou stranou a předběžnou pitevní zprávu z Ústavu soudního lékařství ostravské fakultní nemocnice.

Vyšlo najevo, že v egyptském úmrtním listu není uvedena hodina úmrtí, jen den. V předběžné pitevní zprávě se uvádí, že pitvu provedli deset dní po úmrtí, přičemž tuzemští znalci neměli k dispozici egyptskou zprávu. Odborníci napsali, že šlo o násilnou smrt, ale příčinu se zjistit nepodařilo. Později i na základě laboratorních výsledků konstatovali, že příčinou úmrtí byl podle nich byl zásah elektřinou.

Kramný žádal i o čtení z protokolu o ohledání mrtvol na místě nálezu, který vypracoval egyptský zdravotní inspektor. Čas ohledání v něm není uveden. Inspektor napsal, že důvod smrti ženy a dívky nemohl určit, zmínil pouze, že na tělech nenalezl známky škrcení, řezání či bodnutí.

Soudkyně četla z egyptského vyšetřovacího spisu i to, že egyptská patologie po pitvě vydala zprávu, že ženy byly otráveny. Později Egypťané uvedli, že jinou příčinu smrti nezkoumali, neboť jim bylo sděleno, že ženy zemřely po otravě.

Egyptská laboratoř přitom nezjistila v odebraných orgánech žádný jed, v obsahu žaludku a střev zjistili jen zbytky natrávené potravy a léků. Uvedli také, že obě těla byla silně odvodněná v důsledku zvracení a průjmu, tudíž je možné, že smrt mohla nastat v důsledku nedostatku tekutin. „Z dokazování je však zřejmé, že zvracení netrvalo dva dny, jak je tady uvedeno,“ poznamenala soudkyně.

Egyptští policisté vyslechli také člověka odpovědného za hotelové stravování i pracovníky úklidu, kteří prý dostali pokyn provést úklid až další den.

V uplynulých dnech například vypovídala delegátka cestovní kanceláře, která byla s Kramným zhruba čtvrt hodiny po oznámení smrti žen. Popsala, že plakal, měl hlavu v dlaních a tvrdil, že byli nejspíš všichni otráveni. Žena také šokovala popisem toho, jak ji egyptský policista požádal, aby kvůli muslimskému svátku ramadánu sama jako první prohlédla mrtvá těla.

Minulý týden vypovídala známá rodiny Kramných, která uvedla, že v jejich manželství nepozorovala nic mimořádného. Jen věděla o tom, že Petr na Moniku žárlil, a proto jistý čas měla skrytý profil na Facebooku. Svědkyně většinou Kramného vnímala jako velkého introverta, a tak ji hodně překvapilo, když ho viděla vypovídat pro média. „Byl to úplně někdo jiný,“ zmínila.

Prý se jí svěřil, že si těla manželky a dcery na postelích vyfotografoval, to však Kramný u soudu popřel (psali jsme o tom zde). Svědkyně také řekla, že postupem času se Kramný více zaměřil na to, jaká Monika byla, že ho údajně podváděla.