U okresního soudu ve Frýdku-Místku stanuli (zleva) bývalý radní Hnojníku Jaromír Kafonek, starosta Miroslav Molin, místostarosta Zdeněk Škuta a podnikatel Vratislav Voznica. (3. 4. 2014) | foto: Jan Smekal

Soud trestal za ovlivněnou zakázku. Radním z Hnojníku dal podmínku

  • 0
S podmíněnými tresty odešlo ve čtvrtek od Okresního soudu ve Frýdku-Místku vedení obce Hnojník. Tresty si radní vysloužili za to, že při výběrovém řízení na stavbu kanalizace v obci zvýhodnili jednu z firem. Podmínku dostal i majitel upřednostněné společnosti.

Tentokrát to nebylo jednání obecní rady. Vedení Hnojníku se ve čtvrtek sešlo v jednací síni frýdecko-místeckého okresního soudu na lavici obžalovaných.

Vedle sebe zasedli starosta Miroslav Molin, místostarosta Zdeněk Škuta, radní Jaroslav Heczko a bývalý radní Jaromír Kafonek. Všichni čtyři "vyfasovali" podmínku v trvání 25 měsíců s odkladem na stejnou dobu. Kromě Kafonka navíc musejí uhradit 25 tisíc korun.

"Tak takhle dál ne," nabádal radní soudce.

S trestem v trvání jednoho roku s odkladem na dva roky odešel také podnikatel Vratislav Voznica. I on musí zaplatit 25 tisíc korun. Všichni nepravomocně odsouzení si nechali čas na rozmyšlenou, aby se mohli případně odvolat.

Státní zástupce Ladislav Hradil vinil komunální politiky z toho, že při zakázce malého rozsahu zvýhodnili Voznicovu firmu. Aby zakázku dostal, přerušila komise pro otevírání obálek svou činnost a Voznicu vyzvala, ať svou nabídku upraví tak, aby se stala nejvýhodnější. Ten v ní údaje skutečně pozměnil dle instrukcí.

Komise při "pokračujícím" otevírání obálek pak vybrala jako vítěze Voznicovu firmu. Starosta Molin pak s Voznicou uzavřel smlouvu, a to bez toho, že by ji před tím schválilo zastupitelstvo. To se stalo až dodatečně.

"Nikdy jsem neučinil rozhodnutí proti své obci," tvrdil starosta

Nejnižší, a to dvouletý podmíněný trest, obžaloba navrhovala pro Jaromíra Kafonka, u všech ostatních státní zástupce požadoval trest 2,5 až 3 roky podmíněně s přiměřenou zkušební dobou a peněžitými tresty, a to proto, aby "výchovně působily do budoucna".

Obžalovaní svou vinu po celou dobu odmítali. "Na svou obhajobu chci uvést, že po dobu, co jsem ve funkci, jsem nikdy neučinil rozhodnutí, které by bylo proti mé obci. Řídím se zákony a zdravým úsudkem," tvrdil Molin.

V závěrečné řeči soudce Vítězslav Božoň apeloval na všechny odsouzené, že by se měli chovat jako ctihodní a vážení lidé, kterým dali voliči svou důvěru.

"Není pochyb, že vodovod byl v katastrofálním stavu, ale snaha opravit ho spadala pod zákon o veřejných zakázkách. Kdyby se lidé v tomto státě chovali férově, nemusel by v tomto státě žádný zákon o veřejných zakázkách existovat. Zákonem je třeba se řídit," řekl na adresu obžalovaných Božoň.

"Takhle by to dál nešlo, pánové," řekl radním soudce

Když pak starosta Molin nesouhlasně kroutil na lavici obžalovaných hlavou, zareagoval na to soudce slovy: "Je smutné, že kroutíte hlavou a že jste si dosud neuvědomil, že se stal velký průšvih." Později ale dodal, že před sebou nevidí pět zločinců, ale nešťastníky, kteří nezvládli situaci. "Je to pro vás hodně zdvižený prst. Takhle by to nešlo, pánové," zdůraznil soudce.

Starosta Miroslav Molin po skončení soudního líčení řekl, že o tom, zda zůstane ve funkci hlavy obce, nechá rozhodnout příští týden zastupitelstvo. "Pokud řeknou, že mám odejít, odejdu," řekl. Místostarosta Zdeněk Škuta se k výši trestu nechtěl vyjádřit. Všichni obžalovaní si nechali lhůtu na rozmyšlenou.

, pro iDNES.cz