Krajský soud v Ostravě. (ilustrační snímek)

Krajský soud v Ostravě. (ilustrační snímek) | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Rok trestu za každý ukradený milion. Soud poslal účetní do vězení

  • 17
Žádný vyděrač, ale jen touha po bezpracném zisku bývalé účetní radnice v Orlové na Karvinsku byla příčinou pětimilionového podvodu. To vyplývá z rozsudku Krajského soudu v Ostravě, který Moniku Jaworkovou poslal na pět let do vězení.

Soudce také ženě zakázal pět let pracovat jako účetní, a to i jako osoba samostatně výdělečně činná. Městskému úřadu musí takřka celou neoprávněně získanou částku vrátit. Jaworková využila možnosti vyhlášení rozsudku se nezúčastnit. Rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně si ponechala lhůtu na odvolání, tutéž možnost má i odsouzená.

Účetní si vyplácela fiktivní přeplatky. Nejprve si v roce 2007 nechala poslat na vlastní účet přeplatek třináct tisíc korun, který vznikl občance Orlové při úhradě za odvoz komunálního odpadu. Jaworková podle obžaloby padělala žádost o vrácení přeplatku, do kterého vepsala číslo svého účtu.

Když se na nic nepřišlo, tak o několik měsíců už přeplatky „vyráběla“. Od března 2008 do listopadu 2011 vyhotovila platební poukazy určené fiktivním příjemcům a peníze posílala na svůj účet, případně na účet matky, bratra nebo známého, ke kterým měla dispoziční právo. Jednou dokonce poslala městské peníze na účet plynáren jako platbu za odebraný plyn ve svém domku. Celkem tak z městské pokladny „vysála“ pět milionů korun.

Vyhrožoval mi vyděrač, hájila se žena

Jaworková už dříve zpronevěru přiznala, nicméně odmítla, že peníze využila pro svou potřebu. Jak uvedla, vše musela odvádět neznámému vyděrači, který jí písemně  vyhrožoval. „Nikdy jsem nic nevlastnila, nejezdila na dovolenou, jednala jsem pod nátlakem. Vyhrožoval, že ublíží mně i rodině,“ hájila se. Údajné písemné vzkazy vyděrače prý spálila. Proč, to nevysvětlila.

„Údajně měla peníze vložit do obálky a tu ponechat na dohodnutém místě v odpadkovém koši u autobusového nádraží, případně pod zadním kolem svého vozu. Vůbec nic tomu nenasvědčuje. Považujeme proto její výpověď za účelovou. Žádný vyděrač nebyl a není,“ konstatoval soudce.

Na zpronevěru přišla nová účetní, když Jaworková odešla na mateřskou dovolenou.

Z pěti milionů se nepodařila dohledat ani koruna

Soud změnil také právní kvalifikaci ze zpronevěry na podvod. „Za zpronevěru považujeme například to, když si pošťačka nechá cizí peníze. Ale obžalovaná fyzicky peníze neměla, jen dispoziční právo a finanční prostředky vylákala pod smyšlenou záminkou,“ dodal soudce.

Nikdy netrestané ženě hrozilo pět až deset let vězení. Obhájkyně požadovala mimořádné snížení trestu pod spodní hranici, a to také proto, že Jaworková se stará o dvouletou holčičku. To soud odmítl. Exúčetní totiž dosud vrátila jen necelých třicet tisíc korun a s radnicí dosud neuzavřela dohodu o splátkách. Navíc se z odcizených peněz nepodařilo nic dohledat. „To trochu zůstává záhadou. Nejezdila na zahraniční dovolené, nekupovala auta, šaty, šperky...,“ konstatoval soudce.

Zmínil se i o podivné kontrole orlovského městského úřadu. „Město musím pokárat, že nikomu pět milionu nechybělo. Uznávám, že je hodně odborů a velký tok peněz, ale Orlová jistě nehospodaří s několikamiliardovým rozpočtem.“

Podobná situace by se už na orlovské radnici opakovat neměla. "Doporučili jsme přijetí celé řady opatření," řekl po odhalení praktik Jaworkové právník radnice Jiří Luka.