Krajský soud v Ostravě. (ilustrační snímek)

Krajský soud v Ostravě. (ilustrační snímek) | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Soud zabavoval za daňové úniky domy. Podvodníci se musí bát, řekl soudce

  • 19
Krajský soud v Ostravě ukončil projednávání složitého případu údajných daňových podvodů při nákupu a prodeji betonářské oceli a dalších kovů, vinou které měl stát přijít o zhruba 35 milionů korun. Šestice obžalovaných dostala celkem 38 let vězení a dvěma z nich soud dokonce zabavil rodinné domy a chatu v Beskydech.

Nejvíce, sedmiletým pobytem ve vězení, soud potrestal Milana Buše a Richarda Škopka, kteří podle soudu vše organizovali. Oba také deset let nemohou podnikat za účelem nákupu a prodeje.

Bývalému taxikáři Bušovi navíc soud zabavil například 2,5 milionu korun v hotovosti, dům ve Vřesině u Opavy, družstevní podíl k bytu v Ostravě-Porubě, několik drahých hodinek, mobilní telefony a notebooky. O dům v Ostravě-Bartovicích a chatu v pobeskydských Metylovicích přišla i Jana Fitrzyková, která by navíc měla jít na šest let do vězení.

„Ještě před několika lety by takový případ asi skončil jen odnětím svobody, ale nikoliv zabavením majetku. Podnikatelé takového typu se však musejí obávat, že mohou přijít o střechu nad hlavou,“ vysvětlil soudce Miroslav Mucha.

Co také při zdůvodnění rozsudku soudce řekl

Podnikatelé takového typu se musejí obávat, že mohou přijít i o střechu nad hlavou.

Museli mít audinu, patery drahé hodinky, spoustu bot. Teď jim v Heřmanicích (věznice v Ostravě - pozn. red.) budou muset stačit jedny.

U některých je jediným smyslem podnikání jak ošidit stát.

Čím delší zákaz podnikání, tím déle bude společnost i slušní podnikatelé ochráněni.

Na rodinu měli myslet, když si na benzince rozdělovali, jak říkali, „ranec peněz“.

Není možné, aby někdo z nich nevěděl, že jde o daňové podvody. Dokud se sypaly peníze, byli spokojení.

Zbytek skupiny, Vojtěch Gilik, Roman Moch a Pavel Kasalík, dostal nepodmíněné tresty od pěti a půl do šesti a půl let vězení.

Firmu Future Store pak soud zcela zrušil.

Mimořádně výborná práce policie, chválil soudce

Podle obžaloby šestice v roce 2014 v zahraničí nakupovala na Slovensku, v Polsku a v Maďarsku betonářskou ocel, zinek a olovo, které pak prodávali v tuzemsku.

Pomocí fiktivních firem a dalších různých metod pak nepřiznali daň z přidané hodnoty. Jak uvedl soudce, celková škoda činí přibližně 35 milionů. Za zkrácení daně všem hrozilo pět až deset let vězení.

Buš jakékoliv provinění popírá, ostatní se částečně přiznali, někteří při vyšetřování i spolupracovali. Soudce Mucha při zdůvodnění rozsudku řekl, že soud nemá pochybnosti o vině obžalovaných. „Policie a státní zástupce odvedli naprosto profesionální práci, vše z obžaloby má oporu v důkazech,“ řekl soudce.

To zase bude ranec, těšili se na dělení peněz

K objasnění případu prý pomohly také odposlechy, ve kterých se obžalovaní baví o dělení peněz na benzinové pumpě. „„To zase bude ranec,“ znělo na nahrávce.

K zákazům činnosti soudce řekl, že čím déle budou mít tito lidé zakázáno podnikat, tím víc bude společnost ochráněná.

K lidem, kteří nakonec při vyšetřování spolupracovali, soudce poznamenal, že i když se jim to možná nezdá, byl k nim soud shovívavější. Musel však také zohlednit ti o, že někteří se trestné činnosti dopouštěli ve zkušební době. Soudce také zmínil, že v případě zrušené firmy neměl soud jinou volbu, protože ta měla jen za účel legalizovat daňové podvody.

Některé čekají další soudy. A opět za daňové úniky

Všichni odsouzení se buď na místě odvolali, případně si ponechali lhůtu na rozhodnutí. Rozsudek proto není pravomocný.

Státní zástupce Michal Togner se vzdal odvolání v případě zrušené firmy, k dalším trestům si také ponechal lhůtu na rozmyšlenou. „Daňová trestná činnosti je například ve Spojených státech hodnocena po vraždě jako druhá nejzávažnější. Když si vezmete, že z daní jsou placeny školy, nemocnice, prakticky veškerý chod státu, tak si každý musí uvědomit, že to žádná bagatelní činnost není,“ uvedl Togner.

Odsouzení Buš a Škopek budou mít nejspíše další problémy. Prakticky za stejnou žalovanou trestnou činnost v letech 2012 a 2013 s celkovou škodou až 65 milionů kroun je čeká ještě další soudní řízení.