Petr Wolf s manželkou Hanou před zahájením jednání Krajského soudu v Ostravě | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Soud zatím nevydá na uprchlého Wolfa mezinárodní zatykač

  • 11
Nic dosud nenasvědčuje tomu, že se uprchlý exposlanec Petr Wolf skrývá v zahraničí. Krajský soud v Ostravě proto zatím nerozšířil vydaný zatykač i na zahraničí. Zároveň soudce řekl, že Wolfovi začali splácet milionový peněžitý trest.

Wolf byl Vrchním soudem v Olomouci loni v říjnu odsouzen na šest let a k pětimilionové pokutě za dotační podvody, manželka Hana k podmínce a milionové pokutě. Jenže do vězení nenastoupil a od 25. ledna je na bývalého poslance vydán zatykač platný na území České republiky.

Ve vile na okraji Ostravy, ani v bytě v ostravském obvodu Mariánské Hory, se nezdržuje. Údajně ještě vlastní chatu v Beskydech a byt v Praze.

Objevily se také teorie, že Wolfovi uprchli do Dominikánské republiky, případně do jiných zahraničních lokalit, kam obvykle směřují lidé prchající před zákonem.

Vyhlášené pátrání po Petru Wolfovi

Tehdejší poslanec Petr Wolf na jednání Poslanecké sněmovny

Wolf ještě jako poslanec

"Zatím takové informace nemáme. Pokud policie něco takového zjistí, bude zatýkací rozkaz rozšířen i na Evropu, případně na zatykač s celosvětovou působností," konstatoval soudce Krajského soudu Miroslav Mucha a upozornil, že od vyhlášeného pátrání uplynuly dva týdny. "A to je velmi krátká doba. Dejme policii dostatečný čas a prostor," dodal soudce.

Wolf zatím uhradil půl milionu

Jak uvedla České televize, Wolfa začal intenzivně hledat specializovaný policejní útvar známý pod lidovým názvem lovci lebek.

Pozoruhodně proto působí fakt, že Wolfovi začali splácet peněžitý trest. Soudce Mucha potvrdil, že Wolf v první splátce poslal 500 tisíc korun, jeho manželka 200 tisíc korun. "Ale to se stalo ještě před vyhlášeným pátráním. Uvidíme, zda obdržíme další částku v následujícím splátkovém termínu," upozornil soudce.

Součástí soudního verdiktu je i několikaletý zákaz řízení obchodních společností. Manželé tento trest vyřešili jednoduše. Sedmnáctého října, tedy den po vyhlášení rozsudku, se novým jednatelem rodinné firmy UT 2002 stal jejich třicetiletý syn Jan.

Odsouzený považuje rozsudek za politickou mstu

Wolf a jeho žena dostávali peníze na dva projekty. První nesl jméno "Relace mezi politikou životního prostředí a ekonomickým rozvojem" a z dotace na něj bylo například proplaceno 574 tisíc za tři analýzy, které odborníci označili za kompiláty z internetu.

Jak šel čas

  • 2005: Ministerstvo životního prostředí poskytlo Wolfově firmě UT 2002 jedenáct milionů korun na dva výzkumné projekty
  • listopad 2009: Protikorupční policie Wolfa obvinila ze zneužití státní dotace
  • 27. ledna 2012: Krajský soud v Ostravě Wolfovi vyhlásil rozsudek pět let vězení a milion korun
  • 16. října 2012: Po odvolání Wolfa i žalobce rozhoduje Vrchní soud v Olomouci o zvýšení trestu na šest let vězení a pět milionů korun. "Pan Wolf byl v době trestné činnosti poslancem. A ti by měli být morálním vzorem," vysvětlil soudce Petr Angyalossy
  • prosinec 2012: Wolf má nastoupit do vězení, jenže dvě soudní obsílky s výzvou k nástupu nepřebírá, jednou to vysvětlí nepřítomností v bydlišti
  • 7. ledna: Wolf žádá o odložení nástupu do vězení, což soudce zamítl
  • 25. ledna: Po předchozí soudní výzvě k dodání Wolfa do výkonu trestu policie vyhlašuje celostátní pátrání 

Druhý projekt se jmenoval "Výzkum zpracování a možného následného industriálního využití primárního a sekundárního odpadu v segmentu pryže, pneumatik a jiného pryžového odpadu". Wolf z něj třeba zaplatil 392 tisíc korun fiktivní firmě Gexana. Na základě nepravdivých informací tak ministerstvo životního prostředí neoprávněně vyplatilo jedenáct milionů korun.

Wolf obvinění i odsouzení považoval za politickou mstu za to, že jako poslanec ČSSD v hlasování podpořil pravicovou Topolánkovu vládu, čímž u tehdejšího šéfa sociální demokracie Jiřího Paroubky vyvolal velkou zlobu.

Wolf pomohl zachránit Topolánkovu vládu

 "Je to skandální, nežijeme v právním státě," komentoval Wolf verdikt Vrchního soudu. Když se ho novináři ptali, jestli nastoupí do vězení, odpovídal: "Když budu muset, tak co mi zbude?" Když ale měl přejít od slov k činům, zvolil jinou možnost.

Wolf byl před rokem 1989 členem KSČ, což vysvětlil snahou studovat vysokou školu. Do ČSSD vstoupil v roce 2002. V Poslanecké sněmovně byl členem výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj, zahraničního výboru a volebního výboru. V prosinci 2007 se nezúčastnil kvůli údajné nemoci hlasování o rozpočtu a nedůvěře vládě, čímž pomohl zachovat pravicový kabinet Mirka Topolánka.

Po velkých sporech s tehdejším předsedou sociální demokracie Jiřím Paroubkem opustil v červnu 2008 poslanecký klub ČSSD a posléze i stranu.