Bývalí i současní radní frýdecko-místeckého magistrátu, kteří jsou obžalovaní,...

Bývalí i současní radní frýdecko-místeckého magistrátu, kteří jsou obžalovaní, že schválili několik zakázek na čištění příkopů za přemrštěnou cenu, se vydali v rámci soudního líčení právě k těmto příkopům. | foto: Darek Štalmach, MF DNES

Soudce vyrazil na místo činu, zkoumal sporné příkopy

  • 2
Netypický průběh mělo pokračování soudu s radními Frýdku-Místku, kteří jsou obžalovaní, že schválili několik zakázek na čištění příkopů za přemrštěnou cenu. Místo v soudní síni se totiž soudce, soudní úředníci, znalci, obžalovaní i jejich advokáti setkali přímo u příkopů, kterých se rozhodnutí týkala.

„Není to až tak neobvyklý postup, že se soud vydá přímo do terénu,“ řekl ve středu po kontrole inkriminovaných míst v Lískovci soudce Ondřej Běčák.

„Je ale pravda, že se tak stává hlavně v případech násilných trestných činů. V tomto případě se chceme přesně seznámit s danými příkopy. Znalci si je přeměří a porovnají svá zjištění,“ zdůvodnil.

Kvůli čištění příkopů v okrajových částech Frýdku-Místku je obžalováno celkem čtrnáct radních a jeden úředník magistrátu. Před soudem také stojí hned tři primátoři. Z těch bývalých je to Petr Cvik a Eva Richtrová, nechybí však ani současný primátor Michal Pobucký.

Všichni totiž byli v inkriminovaném čase, v letech 2010 až 2011, členy rady. Obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby a z porušování povinností při správě cizího majetku ale všichni obžalovaní odmítají.

Práce byly zahájeny dříve, než rada o přidělení zakázky rozhodla

Podle státního zástupce jsou radní vinni z toho, že město zadalo předraženou zakázku. Za metr vyčištěného příkopu platilo i 1 500 korun. Přitom jen o rok dříve přišly obdobné zakázky na 400 korun.

Mezi další podezřelé okolnosti patří i skutečnost, že práce byly zahájeny dříve, než rada o přidělení zakázky rozhodla. Státnímu zástupci vadí i fakt, že zakázku nedostala městská firma Technické služby.

„Technické služby nemohly podle tehdejšího zákona zakázku dostat, protože nesplnily zákonný požadavek, aby pro město vykonávaly minimálně 80 procent zakázek,“ vysvětluje současný primátor Michal Pobucký.

„Odmítám i obvinění z předražení zakázky. Každá taková je jiná, v jiných podmínkách, v jiném prostředí, takové práce nelze srovnávat,“ dodal.

S tím ovšem nesouhlasí státní zástupce Ladislav Hradil. „Šlo o zakázky malého rozsahu, které mohlo město rovnou zadávat bez výběrového řízení. Klidně mohlo zakázku přidělit přímo nebo oslovit Technické služby, aby se řízení zúčastnily,“ zdůvodnil.

Podle obžaloby politici způsobili škodu ve výši 6,2 milionu korun. Částka zahrnuje rozdíl mezi cenou zaplacenou a zjištěnou znaleckým ústavem.

Další pokračování jednání už budou probíhat v soudní síni.