Bývalý obchodní dům Ostravica-Textilia.

Bývalý obchodní dům Ostravica-Textilia. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Ostravu čeká soudní spor o 1,6 miliardy. Peníze žádá firma Amádeus Real

  • 4
Soud začne po třech letech od podání žaloby řešit spor o 1,6 miliardy korun. Peníze vymáhá po Ostravě developerská společnost Amádeus Real jako odškodné za zmařenou investici. V Plzni s podobnou žalobou neuspěla. Nevysoudila ani korunu.

Absurdní. Tak hodnotí ostravský primátor Tomáš Macura částku 1,6 miliardy korun, kterou po městě už několik let vymáhá společnost Amádeus Real jako náhradu za zmařenou investici.

Protože město nároky firmy od začátku odmítá a naopak po ní vymáhá doplatky a pokuty ve výši přes 33 milionů korun, spory bude řešit soud.

První jednání o žalobě firmy Amádeus Real na město začne v pondělí 16. května u Okresního soudu v Ostravě. Soud si na to vyhradil i následující dva dny.

Firma, která v roce 2009 koupila městské pozemky na náměstí Dr. Edvarda Beneše, slibovala, že v centru města spojí historii se současností, když podle svého projektu zrekonstruuje bývalý obchodní dům Ostravica-Textilia a přistaví k němu novou část.

Nic z toho se ale nestalo. Firma tvrdí, že jí to znemožnila radnice centrálního městského obvodu Moravské Ostravy a Přívozu. Ta totiž váhala s vydáním stavebního povolení. Žádala po firmě mimo jiné záruku, že po chráněné památce nezůstane jen díra v zemi. Přestože obvod nakonec povolení vydal, firma v roce 2012 odstoupila od smlouvy. Podle mínění tehdejších zastupitelů především proto, že v sousedství bývalého obchodního domu vyrostlo obří nákupní centrum, kterému by nová Ostravica nemohla konkurovat.

Město tehdy jednostranné odstoupení Amádea od smlouvy neuznalo. Naopak. „Stále trváme na dodržení smluvních závazků. Proto také vymáháme pokuty za jejich neplnění,“ říká primátor Macura.

Peníze po sobě žádají navzájem

Společnost Amádeus Real dodnes nezaplatila celou smluvní částku za pozemky. Místo toho na Ostravu podala 15. dubna 2013 žalobu u Obvodního soudu pro Prahu 1.

Po městě požaduje téměř 1,6 miliardy korun plus úroky z prodlení. Památkově chráněnou budovu bývalého obchodního domu, která už léta chátrá, později prodala novým vlastníkům. Ti zatím provádějí nejnutnější záchranné práce, ale se samotnou rekonstrukcí ještě nezačali. „Věřím, že soudní spor vyhrajeme. Máme silné právní postavení,“ míní primátor Macura.

Naději mu dává i rozsudek soudu, u kterého se stejná firma domáhala 1,8 miliardy korun po plzeňské radnici. Také jako odškodnění za zaměřený projekt a ušlý zisk. Výstavbu obchodního centra tam totiž odmítli lidé v referendu. Podobu s Ostravou zmínil ve středu 4. května při zdůvodnění odmítavého verdiktu i plzeňský soudce. Mluvčí firmy Amádeus Real Karel Samec ale oponuje, že ostravská žaloba se liší.

Skupina skončila loni ztrátou

„Spory v Plzni a Ostravě spolu nesouvisí - nemají nic společného. Podstata sporu v Ostravě je úplně jiná. Před zahájením soudního jednání k tomu ale nebudeme sdělovat žádné další podrobnosti,“ uvedl Samec .

Majiteli developerské firmy Václavu Klánovi se však v poslední době v podnikání nedaří. Hospodaření skupiny, která vlastní obchodní a bytové domy v Praze, Brně, Liberci, Hradci Králové či Ústí nad Labem, skončilo loni ztrátou 11 milionů korun.

Před pár měsíci navíc selhal jeho pokus prodat státu předražené domy za 351 milionů korun a stíhá jej policie. Společně s Klánem obvinila i dalších deset lidí - bývalého šéfa ČPP Transgas, soudní znalce a realitní makléře.