Zdeněk Mateiciuc s částečně zachráněným sousoším Stalina a Gottwalda v parčíku

Zdeněk Mateiciuc s částečně zachráněným sousoším Stalina a Gottwalda v parčíku vedle své provozovny. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Soudruzi přišli o hlavy. Podnikatel ale Stalina s Gottwaldem zachránil

  • 3
Věnce, nekonečné projevy, Internacionála, milicionáři i pionýři. Přesně před čtvrtstoletím se i v Odrách na Novojičínsku naposledy monstrózně slavil tzv. Vítězný únor, tedy 25. únor 1948, kdy se komunisté na déle než čtyřicet let dostali k moci.

Dějiště stranických oslav bylo v Odrách zřejmé - prostranství před sousoším nerozlučných diktátorů, sovětského Josifa Stalina a československého Klementa Gottwalda. Stejné dílo, nyní už s uraženými hlavami, několik let stojí v parku vedle provozovny místního podnikatele a amatérského historika Zdeňka Mateiciuce.

Zdeněk Mateiciuc

Osmašedesátiletý rodák z Oder na Novojičínsku se zajímá o historii městečka a blízkého okolí, například udržuje kontakty s potomky původních německých obyvatel Oderska.

Dlouhá léta pracoval v místní továrně Optimit (v současnosti Semperflex Optimit), nyní je spolumajitelem firmy Mateiciuc, která produkuje plastové výrobky, například hadice, lišty nebo trubky.

Rovněž je politicky činný v komunální politice, za TOP 09 byl zvolen do oderského zastupitelstva.

"Pamatuji si, jak před oderský zámek někdy v roce 1953 přivezli velký pískovcový kvádr a pak tam oba soudruhy začali tesat. Pro nás děti to byla událost, zvláště když jsme si odpadlé kameny mohly vzít," vzpomíná.

Stalina odsekat? To ne, mohl by poškodit Gottwalda

Když Stalin několik let po smrti upadl v nemilost a například z podstavce na pražské Letné byl odstřelen (více zde), v Odrách "přežil" až do roku 1989.

"Pochopitelně, společně s Gottwaldem byl z jednoho kusu a případné odsekání mohlo Klementa poškodit. A to si nikdo ze soudruhů nechtěl vzít na zodpovědnost. Gottwald byl stále hrdinou," vysvětluje s úsměvem Mateiciuc.

Sousoší působilo před zámkem jako pěst na oko. Když však v roce 1964 shořela střecha zámku, nechali oderští komunisté i přes odpor veřejnosti i památkářů šlechtické sídlo srovnat se zemí (o demolici památky čtěte více zde). 

Stále spolu...i z kamene

Sláva pískovcových pohlavárů však v době sametové revoluce skončila i v Odrách. V noci oběma postavám někdo urazil hlavy a symbolicky natřel ruce na rudo.

Je to součást historie Oder

Hlavy se poté našly daleko u železniční trati, sousoší bylo převezeno na dvůr oderských technických služeb. "Padly pak návrhy, ať se sousoší prodá, ale to mi bylo líto," podotýká oderský rodák.

Proto nakonec požádal, aby mohl sousoší přestěhovat do svého parku, kde shromažďuje artefakty oderské minulosti.

"Rozhodně tím Stalina a Gottwalda nijak neobhajuji. Byli to darebáci a mají na svědomí miliony životů. Jen si myslím, že když sousoší bylo součástí historie města, tak by mělo zůstat zachováno," konstatuje Mateiciuc. A při pohledu na torzo dodává s úsměvem: "Navíc už oba zdárně obrůstají mechem."