Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Soused topí PET lahvemi? Udělejte mu ostudu na webu

  • 50
Domkaři, kteří topí neekologicky, mohou svůj dýmající komín brzy najít na internetu. Adresně. Může jej tam přidat kdokoliv. V Moravskoslezském kraji odstartoval projekt, díky kterému mohou lidé na web do mapy kraje nahrát fotky "čmoudilů". Z počítače i z mobilu.

Jejich podíl na znečištění ovzduší v kraji stoupá. Každý rok vypustí tisíce tun prachu a sousedům dokážou pořádně otrávit život. Zákony jsou na ně krátké.

Ode dneška ale na domkaře "čmoudily" upozorní nová internetová aplikace. Najdou tam snímek svého komínu přímo na mapě kraje. V konkrétním městě i ulici.

"Hlavní motivací pro nás byli sami lidé. Často se na nás obracejí s problémem, že jejich soused topí nešetrně. A je jen slabá ochrana proti 'čmoudilům'," říká ředitelka ostravské obecně prospěšné společnosti Čisté nebe Markéta Ubíková.

Sdružení tedy přišlo s nápadem. Mapovou mobilní a webovou aplikací, do níž může každý vložit fotku dýmajícího komínu. Z mobilu i na počítači.

Domácí kotle a znečištění

Podle statistik je v kraji téměř 56 tisíc kotlů na tuhá paliva. Nejhustší koncentrace je v oblasti Bohumína a Orlové. Jeden dům za rok vypustí 59 kilogramů prachu, když topí černým uhlím. U hnědého uhlí pak 249 kilogramů prachu ročně. Podíl kotlů na znečištění ovzduší se za posledních deset let v kraji zdvojnásobil, teď činí necelých třicet procent. Podle odhadů za rok vypustí v součtu víc prachu než velké průmyslové zdroje.

Jde o pilotní projekt jen pro Moravskoslezský kraj, sdružení však nevylučuje jeho pozdější rozšíření do celé republiky.

Proces je jednoduchý. Stačí venku na mobil vyfotit komín a vložit snímek na web.

"Je možné tam vyplnit své jméno i podrobnější informace o komínu - jestli 'čmoudí' pravidelně, nebo jde o ojedinělý případ a podobně," upřesňuje programátor mobilní aplikace Stanislav Ubík.

Projekt má lidi motivovat k ekologickému chování. Kromě mapy na webu www.cisty-komin.cz najdou i možné zdravotní dopady vystavování se 'čmoudům' či informace o kotlíkových dotacích.

"Chceme podpořit, aby si lidé uvědomili, co spalují a jaký to má dopad na okolí," vysvětlila projektová manažerka sdružení Kamila Plocková.

Vznik aplikace podpořil kraj. Sdružení přispěl 96 500 korunami, které pokryly sedmdesát procent nákladů.

Podle vedoucího oddělení ochrany ovzduší a integrované prevence krajského úřadu Marka Bruštíka jsou podobné iniciativy potřeba.

"Aplikace je jedním z kamínků do mozaiky opatření ke snížení emisí z lokálních topenišť. Jsou problémem. Už jsme dvakrát připravili zákonodárnou iniciativu, aby bylo možné domkaře kontrolovat, ale neuspěla," komentoval Bruštík.

Kraj proto podle něj hledá co nejvíce motivačních prvků, jak lidi přimět, aby topili lépe.

"Například kotlíkové dotace jsou úspěšné. Fyzicky už se vyměnilo tisíc kotlů, čímž se snížily emise zhruba o sto tun prachu. To jsou emise jako z jednoho spékacího pásu průmyslové aglomerace," uvedl Bruštík s tím, že další dva a půl tisíce kotlů čeká výměna v nejbližších měsících.

Od ledna se také chystá další výzva dotace.

V Těrlicku fotografie komínů pomohly

Že lidem vadí, když někdo jejich neekologické chování zveřejní, se teď ukázalo v Těrlicku na Karvinsku. Tam se rozhodli zveřejňovat snímky kouřících domků na obecním webu.

"Ujalo se to. Před třemi měsíci jsme to masivně zveřejnili a lidé si dávají pozor. Žádného hříšníka jsme zatím nemuseli na webu zveřejnit," říká starosta Těrlicka Martin Polášek. Dodává, že jinou cestu obec neměla: "Zákon je bezzubý."

Sdružení Čisté nebe míní, že by aplikace mohla posloužit i obcím k tomu, aby si mohly své území samy monitorovat. Ty to nevylučují.

"O aplikaci zatím přesné informace nemáme. Situaci ale sledujeme a rádi budeme sledovat. Momentálně u nás pořizují snímky 'čmoudících' komínů strážníci. Věc pak řeší odbor životního prostředí,“ říká například mluvčí Bohumína Lucie Balcarová.

Bohumín a jeho okolí patří k oblastem s nejvyšší hustotou kotlů na pevná paliva.