Tak by měl vypadat ostravské superpočítačové centrum IT4Innovations. | foto: IT4Innovations.cz

Najděte jméno pro ostravský superpočítač. Jáchym vhodný asi nebude

  • 65
To je výjimečná výzva nejen pro počítačové nadšence. Ostravský superpočítač dostane jméno vzešlé z veřejné soutěže, vítěz se podívá do francouzské centrály firmy vyrábějící superpočítač a získá nový notebook. Další soutěžící mohou vyhrát například tablety.

První část superpočítače dorazí do Ostravy už na konci března a zkušební provoz v Česku mimořádného zařízení začne v květnu. Soutěž proto nepotrvá příliš dlouho.

"Lidé mohou své návrhy posílat jen do půlnoci dvacátého března. Vybrané atraktivní jméno se totiž musí nakonfigurovat do počítače. Žijeme v rychlém světě a budujeme superpočítač, tomu odpovídá také tempo soutěže," řekla Klára Janoušková, manažerka národního superpočítačového centra IT4Innovations.

Ostravský superpočítač

Zařízení má podle návrhu z roku 2011 obsahovat 32 768 procesorových jader s 64bitovou x86 architekturou. Ty by mohly být rozděleny například na 1024 uzlů, každý s 32 jádry a 144 GB paměti.

Výsledná konfigurace ale bude pravděpodobně díky technologickému pokroku mírně odlišná.

Dodala, že jméno by mělo být srozumitelné a lehce vyslovitelné v angličtině i češtině. Vhodné je i možné pozdější rozšíření či logické doplnění pro dostavěný celý superpočítač.

Krakena a Titana už využili v zahraničí

Názvy dosavadních superpočítačů ve světě mají maximálně osm písmen a jmenují se například Titan, Kraken, K computer nebo SuperMUC. Více inspirací soutěžící najdou na této stránce a detaily k soutěži jsou přístupné na stránce centra IT4Innovations. Případné pojmenování Jáchym podle známého českého filmu o "superpočítači" vydávajícím kondiciogramy proto zřejmě nebude nejvhodnější.

Autor vítězného návrhu pojede do francouzské centrály firmy Group BULL, která superpočítač vyrábí a dodává, a vyhraje i notebook. Dalších deset účastníků získá například tablety či smartphony.

"Název superpočítače bude známý po celém světě. Je to jedinečná šance pro studenty technických oborů, příznivce i uživatele informačních technologií, ale i všechny laiky, kteří prostě jen fandí superpočítači v Ostravě," řekl rektor Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava Ivo Vondrák, který je duchovním otcem projektu.

Superpočítačové centrum

Ostravský superpočítač bude mít výkon srovnatelný se zhruba 3 900 notebooky, čímž se v tuzemsku stane premiantem.

Superpočítač pomůže firmám a vědcům

Vědcům a firmám pomůže mnohem rychleji a levněji například navrhnout ideální tvar automobilů, urychlí vývoj nanomateriálů, spočítá animace předpokládaných povodní nebo pomůže při vývoji nových léků.

První část superpočítače bude fungovat ve speciálně upraveném kontejneru v areálu VŠB - TU v Ostravě-Porubě (o zahájení stavby čtěte zde).

Spolu s VŠB-TU se na projektu podílejí i další univerzity - Ostravská, Slezská a VUT Brno. Projekt za 1,8 miliardy korun by měl být dokončen v roce 2015. Na jaře příštího roku má být dostavěna budova, zbytek času zabere instalace počítače.