Karvinská spalovna by mohla vypadat podobně jako zařízení u Pardubic.

Karvinská spalovna by mohla vypadat podobně jako zařízení u Pardubic. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Spalovna ve Slezsku se blíží vzniku. Kritici se bojí krajské popelnice

  • 18
Spalovna mezi Karvinou a Havířovem se o velký krok přiblížila konečnému schválení. Projekt zařízení, které by likvidovalo odpadky z největších měst Moravskoslezského kraje, vzala Karviná na milost po splnění například stomilionové dotace na ekologické projekty. Ekologové a okolní obce však protestují.

"Ostuda!" Tak reagovali mnozí obyvatelé Karviné na schválení memoranda, které přibližuje výstavbu spalovny komunálního odpadu na území města. S magistrátem jej uzavře Moravskoslezský kraj.

Podle lidí bude spalovna v Karviné krajskou popelnicí. "Bude se tu svážet odpad z několika měst v kraji. Budou tu vznikat dioxiny, které podle vědců způsobují rakovinu," říkají a s výstavbou spalovny nesouhlasí.

Krajská spalovna

O vybudování krajské spalovny se uvažuje řadu let. Zařízení, které má vzniknout v areálu bývalého Dolu Barbora mezi Karvinou a Havířovem, by ročně zpracovalo 192 tisíc tun komunálního odpadu.

Spalovnu má postavit společnost KIC Odpady. Ačkoli investor tvrdí, že spalovna nepoškodí životní prostředí - což potvrdilo i ministerstvo životního prostředí -odpůrci si myslí opak. Bojí se hlavně zhoršení kvality ovzduší.

Politici si myslí něco jiného. "Podmínky memoranda jsou takové, aby spalovna lidem nepřinesla nic špatného," ubezpečuje náměstek primátora Jan Wolf.

Kraj se v memorandu mimo jiné zavazuje, že Karviné poskytne sto milionů korun na ekologické aktivity. Tím chce Karvinou odškodnit za to, že spalovna bude stát na jejím území. "Dotace jsou jen mazáním medu lidem kolem huby. Za tuto almužnu si zdraví nekoupí," podotýká Václav Gavlovský, zástupce občanského sdružení FrygatoEko. To proti výstavbě spalovny bojuje.

Podle náměstka Wolfa by se sdružení mělo zaměřit i na jiné znečišťovatele ovzduší, které na Karvinsku jsou - třeba na domkaře, kteří topí tuhými palivy.

"I já tady žiju a mám děti. Chci čisté životní prostředí. Jenomže spalovna je v kraji nutná," tvrdí.

"Samozřejmě nebude bombou, kterou zlepšíme životní prostředí, ale jednoho dne by tady stejně stála. Evropská unie nám jednou zakáže odvážet odpad na skládky. Musíme najít jiný způsob ukládání odpadu, jinak za to skládkování budeme platit," říká Wolf.

"Spalování komunálního odpadu se dá předejít," tvrdí Václav Gavlovský. "Kdyby lidé třídili odpad, jak mají, a město je pokutovalo za to, že to nedělají, nemusel by se odpad vozit na skládky nebo spalovat," zlobí se Gavlovský.

O vybudování krajské spalovny se uvažuje řadu let. Zařízení, které má vzniknout v areálu bývalého Dolu Barbora mezi Karvinou a Havířovem, by ročně zpracovalo 192 tisíc tun komunálního odpadu.

Podporujete výstavbu krajské spalovny u Karviné?

celkem hlasů: 4447

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 30. března 2011. Anketa je uzavřena.

Ne, ještě zhorší už tak špatný stav ovzduší na Karvinsku
Ne, ještě zhorší už tak špatný stav ovzduší na Karvinsku 1826
Ano, bude to špičkové zařízení a vyhneme se skládkování
Ano, bude to špičkové zařízení a vyhneme se skládkování 1426
Nevím
Nevím 1195

Spalovnu má postavit společnost KIC Odpady. Ačkoli investor tvrdí, že spalovna nepoškodí životní prostředí, což potvrdilo i ministerstvo životního prostředí, odpůrci si myslí opak. Jsou mezi nimi i města a obce, které s Karvinou sousedí. Proti spalovně je obec Stonava i město Český Těšín.

"Odsuzujeme to. Lidem se špatně dýchá, stále častěji trpí astmatem, zápaly plic," uvedla mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková.

I podle ekologů spalovna kraji přitíží. "Je to další zdroj znečištění. Případy v jiných městech ukázaly, že se kvůli spalovně zhoršila kvalita ovzduší. Když někdo říká, že se to v Karviné nestane, jsou to jenom sliby," myslí si ekolog Jindřich Petrlík