(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Špatná péče a manko, šíří se o ostravském útulku. Pravdu zjistí znalec

  • 7
Epidemie parvovirózy, která postihla psí útulek v Ostravě, skončila. Místo ní se teď šíří zvěsti o špatné péči. Bývalý šéf to vylučuje. Radní města přesto chtějí, ať pravdu zjistí soudní znalec.

Do útulku v Ostravě -Třebovicích, který byl zavřený a poloprázdný kvůli parvoviróze, se vracejí psi a naopak z něj mizí kočky. „Přivážíme psy, které jsme museli dočasně umístit jinam. Nejdřív ale musí všichni do karantény,“ říká primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO).

Radní města po výjimečně rozsáhlé epidemii rozhodli, že od 1. března už není útulek součástí městské policie, ale patří pod odbor životního prostředí. Přesto, nebo právě proto neutichají emoce namířené proti veterinářce útulku. Ochránci zvířat, veterináři i zaměstnanci se diví, proč léčitelná střevní viróza postihla 58 psů, z toho sedm uhynulo a třicet lékařka utratila - prvních devatenáct velmi rychle.

„Nemohu to dokázat, ale utrácení psů možná mělo zakrýt jiné problémy. Mluví se o manku. Veterinářka používala materiál útulku i pro soukromé účely, třeba když čipovala cizí psy,“ líčí pracovnice útulku, která nechce zveřejnit jméno, redakce je ale zná. A popisuje i jiné praktiky, které podle ní nebyly v pořádku.

„Kočky měly být po odchytu vykastrovány a vypuštěny. Trávily ale přes měsíc v malé kleci. Některé uhynuly při anestezii. Lékařka měla potíže i s uspáváním psů, také jich proto loni několik uhynulo,“ uvedla žena.

Jen výmysly, reagoval ředitel městské policie

Ředitel Městské policie Ostrava Zdeněk Harazim vše považuje za výmysly. „Vylučuji problém s hospodařením. Udělali jsme inventuru veškerého vybavení a vše jsme v pořádku předali městu. Soukromí psi neměli do útulku vůbec přístup, to by nedovolila naše strážní služba,“ tvrdí.

I další výhrady šéf strážníků vyvrací. „Kočky se kastrovaly co nejdříve. Teď tam ale musely zůstat déle, protože od 5. ledna do 18. února nesmělo žádné zvíře ven ani dovnitř. Nevím, kdo a proč šíří pomluvy.“

Privátní veterinářka Eva Matějová, která současně pracovala ve vedení útulku, napsala vysvětlující dopis zastupitelům. „

Nákaza vznikla přesto, že psi, u nichž to bylo ze zdravotního hlediska možné, byli očkováni. Všem nemocným psům byla poskytována nadstandardní péče téměř 24 hodin denně bez navýšení ceny za poskytované služby,“ uvedla například.

  „Hloubková kontrola Krajské veterinární správy neprokázala žádné závažné nedostatky,“ obhajuje Matějová v dopise svou pověst.

První výsledky snad do konce měsíce

Veterinární inspektoři nedostatky ale zjistili. Podle mluvčího například chybné značení sekcí karantén a izolace, nesprávné skladování vzorků určených k dalšímu vyšetření, chyby v záznamech o provedených úkonech či zmeškání lhůty pro revakcinaci několika psů.

„Nešlo o vážné chyby,“ míní zástupce ředitele Krajské veterinární správy Pavel Paciorek. Někteří veterináři si myslí opak.

„Také slyším různé zvěsti. Proto jsme objednali posudek soudního znalce v oboru veterinární péče. Zahájí místní šetření. Zaměří se na péči v období epidemie a měl by doporučit změny ve fungování útulku. Krok číslo dvě může být ekonomický audit,“ říká primátor Macura s tím, že první výsledek čeká na konci března.