Obavy ze ztráty práce mají horníci z OKD už řadu let, v roce 2013 kvůli tomu...

Obavy ze ztráty práce mají horníci z OKD už řadu let, v roce 2013 kvůli tomu protestovali v ulicích Ostravy. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Společnost OKD bojuje o výplaty, shání na ně peníze

  • 2
OKD schází peníze na všech stranách. Vedle vzrůstajících obav horníků, zda dostanou peníze za květen, už je jasné, že OKD neplatí ani zdravotním pojišťovnám.

Ani druhé setkání insolvenčního správce Leea Loudy s vedením těžební společnosti OKD příliš dobrých zpráv nepřineslo.

„Vedení společnosti OKD ve spolupráci s insolvenčním správcem vyvíjí maximální úsilí, aby zajistilo finanční prostředky na úhradu mezd a profinancování výroby,“ řekl mluvčí společnosti OKD Ivo Čelechovský.

Ani maximální úsilí a snaha ale na získání potřebné částky stačit nemusí. A peníze na výplaty za květen tak firma nemusí získat.

Připouští to i insolvenční správce Lee Louda, který na otázku České televize, zda mají mít horníci obavy, že nedostanou výplaty za květen, řekl: „Na jednu stranu jsou na místě, ale věříme, že se vše podaří.“

Těžební firma, která je od začátku května v insolvenci kvůli dluhům přesahujícím 17 miliard korun, se snaží zajistit provozní financování, zatím však marně.

Obrovské dluhy, z nichž je část tvořena závazky za mateřskou společnost NWR, investory příliš nelákají.

„Vedení OKD prozatím žádné nabídky na přímé úvěrové financování neobdrželo. V tomto kontextu ale eviduje tři indikativní nabídky, které by bylo možno k alternativnímu financování do budoucna využít,“ řekl Čelechovský.

Insolvenční řízení se už začíná dotýkat také zdravotních pojišťoven. Jedna z nich – Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna – už přihlásila pohledávky za více než 34 milionů korun.

Pro zdravotní pojišťovnu, o jejíž zřízení v roce 1993 zažádaly ministerstvo právě Ostravsko-karvinské doly, ale není dluh OKD nijak likvidační záležitostí.

„Pojistné prochází stoprocentním přerozdělením, takže se taková zátěž přenáší na všechny pojišťovny,“ vysvětluje mluvčí Revírní bratrské pokladny Jan Vomlela.

„Nejdříve jdou peníze do společné kasy, teprve pak se přerozdělují podle počtu pojištěnců. My jich máme přibližně čtyři procenta na trhu, takže o peníze přímo nepřijdeme.“

OKD podle všeho neplatí zdravotní pojištění ani dalším pojišťovnám, ty se ale zatím k insolvenčnímu řízení nepřidaly.

„Od března se projevily dílčí problémy v platbách pojistného, nicméně v této fázi zákon neumožňuje zveřejnit bližší podrobnosti,“ komentoval platební morálku OKD mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Oldřich Tichý.

Podle zjištění redakce MF DNES ale není dlužná částka OKD vůči VZP příliš vysoká. „V současnosti jde jen o pár set tisíc korun,“ řekl pod podmínkou zachování anonymity zdroj obeznámený se závazky těžební firmy.

Sehnat peníze na výplaty bude pro vedení firmy o to těžší, že soud povolil dalším společnostem vzájemné zápočty dlužných částek. A jde o desítky milionů korun. Své služby za uhlí tak vymění například dopravní společnost AWT nebo paskovská firma Green Gas DPB.

Podle insolvenčního správce Loudy by mohlo být o případném dalším financování OKD jasno do konce týdne.

„V tomto týdnu by se měly shromáždit nabídky na externí financování a my je budeme vyhodnocovat. Primárně samozřejmě to jednání vede OKD jako dlužník. Já jsem účasten těch jednání a případně samozřejmě i vyhodnocování těch nabídek,“ řekl Louda ČTK.