Budova Letních lázní v Karlově Studánce

Budova Letních lázní v Karlově Studánce | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Spolupráce s Čínou rozkvétá, na sever Moravy míří nemocné děti i peníze

  • 1
V roce 2013 s tím začal Moravskoslezský kraj, letos se přidala Ostrava i univerzity - uzavřely partnerství s čínskými protějšky. A rozhodně ne formální. Do regionu už míří nemocné děti, studenti i první investice z Číny.

Lázně v Karlově Studánce s nejčistším ovzduším ve střední Evropě se v červnu stanou přechodným domovem pro 80 čínských dětí s nemocemi dýchacích cest. I to je výsledek rozjíždějící se spolupráce mezi Českem a Čínou.

„Vyčleníme pro ně jednu budovu. Polovina dětí přiletí ze Šanghaje a stráví u nás tři týdny. Další skupina z Tianjin tu bude dva týdny,“ říká ředitel lázní Radomír Maráček.

Pobyt podle něj uhradí Česko-čínská obchodní komora. „Když se ukáže, že léčba přinesla efekt, mělo by k nám ještě letos přijet dalších 120 dětí,“ dodal šéf lázní.

Nemocné děti nebudou prvními ani posledními vyslanci Číny do regionu. S čínskými partnery čile komunikuje vedení Moravskoslezského kraje, které už v listopadu 2013 uzavřelo partnerství s čínskou provincií Ťiang-su (Jiangsu), radní Ostravy, jejímž partnerským městem je od dubna Su-čou (Suzhou), místní firmy a také obě ostravské univerzity.

Z jedné návštěvy se delegace místních politiků vrátila minulý měsíc, na další se vydá hejtman Miroslav Novák spolu s dalšími politiky, zástupci firem i univerzit 18. května.

„Osobní kontakt a poznání čínských zvyklostí jsou pro navázání spolupráce s čínskými partnery naprosto nezbytné,“ říká z vlastních zkušeností Lenka Mynářová z Ostravy, která v Číně podniká.

„V dubnu jsme s Ostravskou univerzitou podepsali tripartitní memorandum o spolupráci s jednou z nejstarších a nejprestižnějších univerzit v Číně - Soochow University. Teď vybíráme dva studenty, kteří tam pojedou na výměnný pobyt,“ říká mluvčí VŠB-Technické univerzity Ostrava Klára Janoušková.

Dodala, že v následujících 18 měsících se výměnných pobytů zúčastní i další čeští a čínští studenti, pedagogové a výzkumníci.

„Jsme technická univerzita. Po oborech, které učíme, je v Číně velká poptávka. Pro čínský trh jsou klíčové ekologické technologie, problematika těžby surovin nebo třeba efektivní vytápění,“ líčí Janoušková.

Desítky čínských studentů si platí výuku v angličtině

Místní univerzity přitom spolupracují s několika čínskými protějšky a s dalšími spolupracovat chtějí.

VŠB-TUO například nabízí možnost získání dvojího diplomu ve studijním oboru Finance na ekonomické fakultě s partnerskou školou Hubei University of Technology.

„Nyní si u nás 50 studentů z Číny platí výuku v angličtině. Osm čínských absolventů získalo loni titul inženýr v oboru Finance na ekonomické fakultě. První dva ročníky bakalářského studia absolvovali na Hubei University of Technology. Spolupracujeme už od roku 2009,“ říká proděkan Ekonomické fakulty VŠB-TUO Martin Macháček.

Ostravská univerzita v současnosti začíná spolupracovat s čínskými univerzitami na čtyřech projektech.

„Jeden z nich například zkoumá virulentní faktory podílející se na infekčním onemocnění Leishmanióza,“ říká mluvčí Ostravské univerzity Adam Soustružník.

Moravskoslezský kraj nyní zvažuje, zda využije nabídku, aby zřídil svou kancelář v Suzhou Industrial Park v partnerské provincii Jiangsu. Kromě toho budou zítra zastupitelé schvalovat podepsání memoranda o spolupráci s další provincií - Hebei. Ta patří k největším producentům železa v Číně a má zájem získat licenční smlouvu na výrobu nákladních vozů Tatra.

„Těší mne, že Moravskoslezský kraj dostal na nedávném veletrhu významnou možnost se v Číně zviditelnit. Věřím, že veškeré aktivity vyústí v blízké budoucnosti v konkrétní čínské investice do regionu,“ říká hejtman Miroslav Novák, který by rád dostal čínské investory například do průmyslových zón.

Čína podpoří výzkum kmenových buněk v Ostravě

Firmě PrimeCell Therapeutics už se ale podařilo získat čínské investice v řádu milionů dolarů, které chce směřovat do svého nového biomedicínského parku 4MEDi v Ostravě.

„Založili jsme česko-čínskou společnost, která vybuduje evropskou síť pro výzkum, zpracování, uchovávání a aplikaci kmenových buněk z pupečníku,“ říká jeden ze zakladatelů firmy Jakub Schůrek.

„Zatím pracují v Ostravě jen manažeři, postupně ale přijmeme desítky lidí s vysokoškolským vzděláním v lékařských a přírodovědných oborech. Na konci roku pojede firma na plný výkon,“ doufá Schůrek.