Nástupnické organizace Německého řádu se po kraji domáhají i hradu Sovinec na Bruntálsku.

Nástupnické organizace Německého řádu se po kraji domáhají i hradu Sovinec na Bruntálsku. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Apetit církví je nehorázný, říká komunistický náměstek hejtmana

  • 534
Slovní přestřelku rozpoutal první náměstek moravskoslezského hejtmana Josef Babka (KSČM), když v prohlášení o postoji kraje k majetkovým nárokům církví uvedl, že „apetit církví je nehorázný“. Výrok vyvolal ostrou reakci Německého řádu.

Komu skutečně patří areály bruntálského zámku a hradu Sovinec, které dnes spravuje Muzeum Bruntál? A kdo je pravým vlastníkem dalších budov v Bruntále, Vrbně pod Pradědem i Opavě, v nichž dnes sídlí školy, školní jídelny, domov mládeže nebo dětský domov?

Šestice komplexů nemovitostí zatím patří Moravskoslezskému kraji. O jejich dalším osudu ale musí rozhodnout soud. Nárokuje si je totiž Německý řád, přesněji jeho dvě nástupnické organizace: Česká provincie Řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě a Československé provincie Milosrdných sester Panny Marie Jeruzalémské. Vydání majetku kraje se domáhají žalobami.

Žádosti církví o majetek

Žaloby na Moravskoslezský kraj

  • Česká provincie Řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě (4 žaloby) a Československá provincie Milosrdných sester Panny Marie Jeruzalémské (2 žaloby) požadují 6 nemovitostí: zámek Bruntál, hrad Sovinec a školní budovy

Nároky vznesené v obcích

  • Československá provincie Milosrdných sester Panny Marie Jeruzalémské: Andělská Hora, Vrbno pod Pradědem, Ryžoviště
  • Česká provincie Řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě: Bruntál, Jiříkov, Karlova Studánka
  • Římskokatolická církev: Bílčice, Dětmarovice, Hukvaldy, Rychvald, Třebom, Rýmařov
  • Slezská církev evangelická: Nýdek
  • Konvent Minoritů: Krnov
  • České velkopřevorství Suverénního řádu Maltézských rytířů: Hlinka
  • V jednom případě není žalobce zatím identifikován: Bravantice

A další soudní spory povede Německý řád, ale i jiné církve, se státem, městy a obcemi. V moravskoslezském regionu žádá Německý řád také o vrácení státních lázní a kostela v Karlově Studánce, Velmistrovského domu a části konventu v Opavě nebo bývalého chudobince v Bruntále.

Žaloby na kraj silně popudily jeho vedení. „Nároky na majetek kraje kategoricky odmítáme. Restituční zákon jasně říká, že církve mohou požadovat pouze majetek státu,“ prohlásil vicehejtman Josef Babka (KSČM) s tím, že kraj bude svůj majetek bránit všemi právními prostředky a nabízí pomoc i obcím.

Kraj navrhuje zamítnutí žalob

„Majetek jsme před patnácti lety převzali od státu v dobré víře. Není důvod pochybovat o legitimnosti našeho vlastnictví,“ uvedl Babka. A dodal: „Apetit církví je nehorázný. Odmítáme platit dvakrát.“

Argumentuje tím, že podle restitučního zákona z roku 2012 mají církve dostat od státu nemovitosti v hodnotě 75 miliard korun. Dalších 59 miliard budou dostávat v průběhu příštích 30 let jako kompenzaci za majetek, který jim nemůže být vydán.

„Německý řád ví, že dostane finanční kompenzaci, a ještě si chce další majetek vymoci soudně? Žalobní nárok neuznáváme a soudu navrhujeme žalobu v celém rozsahu zamítnout,“ konstatoval Babka.

Josef Babka (KSČM). (6. listopadu 2014)

Jeho vyjádření vyvolalo ostrou reakci Německého řádu. Stanovisko vedení tlumočil MF DNES mediální zástupce řádu Mikoláš Černý.

„Tvrzení pana Babky, že řád dostal nějaké náhrady za majetek, je lživé. Stejně jako tvrzení, že kraj převzal majetky v dobré víře. Přebíral je v době, kdy byl majetek zatížen žalobami, minimálně ze strany řádu. Soudy rozhodly, že otázky vlastnictví budou řešit až po přijetí restitučního zákona,“ říká Černý.

Německý řád: Komunistická strana je zločinecká organizace

A nejen to. „Vedení řádu se bolestivě dotýká, že takto vystupuje člověk zvolený za komunistickou stranu. Podle názoru řádu je to zločinecká organizace, která zabavovala majetek a řádové sestry i bratry zavírala do uranových dolů,“ dodal.

Naopak generální vikář Biskupství ostravsko-opavského Martin David uvedl, že biskupství ani římskokatolické farnosti diecéze ostravsko-opavské nepodaly v rámci zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi žádnou žalobu na uplatnění majetkových nároků v důsledku porušení blokačního paragrafu zákona o půdě proti kraji.

„Ani proti obcím. Jedinou výjimkou jsou Hukvaldy. Předmětem žaloby jsou však jen objekty nezbytné pro funkční a technické zázemí nemovitostí, které již církev vlastní,“ vysvětlil Martin David s tím, že prioritou biskupství je dobrá vzájemná spolupráce s krajem i obcemi.

Dobrou spolupráci s římskokatolickou církví potvrdil například starosta Hlučína Pavel Paschek (Občané pro Hlučín): „Církev nemá žádné nároky na majetek města. Naopak nyní dojednáváme směnu pozemků, které patří církvi, ale město je potřebuje pro svůj rozvoj. Nabídli jsme za ně své pozemky a církev vyšla městu vstříc.“