Ve Frýdku-Místku probíhal od roku 2015 do roku 2020 soud se čtrnácti současnými...

Ve Frýdku-Místku probíhal od roku 2015 do roku 2020 soud se čtrnácti současnými či bývalými radními frýdeckomísteckého magistrátu. Zatím posledního verdiktu se dočkali u Krajského soudu v Ostravě. | foto: Jan Smekal, MF DNES

V Opavě čistí metr příkopu za čtyřicet korun, ve Frýdku-Místku za tři sta

  • 4
Škoda přes 6 milionů korun údajně vznikla Frýdku-Místku při čištění příkopů ve městě. Kvůli přidělení šesti takových zakázek stojí před soudem čtrnáct radních a jeden úředník. Okolní města platí za čištění příkopů i desetkrát méně.

Obžalovaní se svorně hájí, že cena, za niž se příkopy čistily, byla v době, kdy o zakázkách rozhodovali, cenou obvyklou. Za kompletní vyčištění a znovuzprovoznění příkopů platili Frýdecko-Místečtí mezi roky 2010 až 2012 i 1 550 korun za metr. V jiných městech kraje to ale bývá řádově méně.

„Tuto činnost máme vysoutěženou od roku 2009 a dělá ji správce komunikací – společnost .A. S. A.,“ říká českotěšínská mluvčí Dorota Havlíková.

„Čištění silničních příkopů, sběr odpadků, drobný odpad či černé skládky hradíme od metru za 15 korun bez DPH. Pokud obnovujeme příkopy, což znamená, že z příkopů vytěžíme zeminu, taktéž máme cenu od metru, v tomto případě 40 korun za metr. Uvedené ceny prací už zahrnují uložení odpadu na skládku.“

Souzení politici se hájí, že cena nezahrnuje jen práci na vyčištění příkopů, ale i peníze za uložení odpadu, materiálu vytěženého ze zarostlých příkopů. Jenže i tady se ceny, které platí okolní města oslovená MF DNES, diametrálně liší.

Vyplývá to mimo jiné také z faktur, které se ve středu 2. prosince u soudu v rámci řízení četly. Podle nich firmy vybrané ve výběrových řízeních jako nejlevnější městu za vyčištění metru příkopu fakturovaly stovky korun.

„Pročištění a prohloubení příkopu 0,7 krát 0,6 metru – 698 korun za metr krychlový, 1 044 metrů bylo provedeno za jednotkovou cenu 293 korun,“ četl soudce Ondřej Běčák z faktury za opravu příkopu v Lískovci.

Z té například vyplývá i to, že za uložení odtěžené hlíny na skládce firma městu účtovala 954 korun za tunu odpadu, za její naložení a odvoz na skládku pak firma chtěla dalších 352 korun za každou tunu.

Další peníze si firma v Lískovci účtovala za podsypání příkopu štěrkem a kamenivem a doplnění betonových žlábků. Právě to vše podle obžalovaných v součtu navýšilo v jednotlivých případech konečnou cenu na zmiňovaných 1 550 korun za metr příkopu.

V Opavě mají tamní technické služby cenové nároky podstatně nižší. „Pokud jde o odtěžení zeminy neboli profilace silničních příkopů, nejsme na tyto práce strojně vybaveni. Proto je zadáváme externí firmě,“ přibližuje praxi Martin Girášek, provozně-technický náměstek Technických služeb Opava.

„Ceníková položka za metr těchto prací je 35 korun bez DPH. Součástí ceny je odtěžení zeminy, nakládka suti na vůz a odvoz na skládku.“