Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Strouhal, MAFRA

V roce 2009 přišla o práci „dvě OKD“ naráz, ale stát lidem nepomohl

  • 32
Před sedmi lety přišlo během šesti měsíců jen v Moravskoslezském kraji o práci dvacet tisíc lidí, tedy dvojnásobek počtu zaměstnanců OKD. Stát tehdy neudělal prakticky nic.

Bez mohutných výhod a přilepšení státu, jež nyní čekají na horníky propouštěné z krachující společnosti OKD, skončilo během šesti měsíců na přelomu let 2008 a 2009 na úřadech práce 20 tisíc lidí z kraje.

Vedle současných předvolebních politických manévrů s bojovým názvem „Pomoc horníkům“, slibujících například osmitisícový měsíční příspěvek až po dobu pěti let, vypadá tehdejší reakce státu nicotně.

„Šlo nás tehdy z firmy více než dvacet najednou. Nebyly zakázky, fabrika skoro stála,“ vzpomíná na únor roku 2009 dnes 43letý Martin T. z Ostravy-Poruby. „Na pracáku nám tehdy řekli, že si můžeme vybrat z nabídky, ale že nás asi stejně nikdo nevezme, že nikdo nepřibírá. A to bylo vše. Od firmy jsem dostal dvouměsíční odstupné, práci jsem našel sám až v polovině roku 2010.“

Dvacet tisíc lidí zamířilo mezi říjnem 2008 a dubnem 2009 na úřady práce kvůli hospodářské krizi.

V patnácti obcích na Bruntálsku překročila nezaměstnanost 20 procent, hromadně propouštěly firmy napříč krajem. Jen v Ostravě nahlásilo v únoru a březnu 2009 hromadné propouštění osm firem. Například opravárenský podnik VOP v Šenově u Nového Jičína tehdy propustil 200 z 800 zaměstnanců.

Rekordní nezaměstnanost, pomoc však skoro žádná

V říjnu 2008 bylo ve statistikách úřadů práce v kraji 52 991 lidí, v dubnu následujícího roku už 73 260. A nezaměstnaných přibývalo i po tomto datu. V březnu 2010 bylo bez práce 85 112 lidí, nejvíce jich statistici zaznamenali v lednu roku 2014 - až 93 714 nezaměstnaných.

„Problém byl tehdy napříč kraji, v celé republice,“ vzpomíná na první měsíce roku 2009 Vladana Piskořová z ostravského úřadu práce.

„Moc šancí, jak propuštěným nad rámec zákona pomoci, jsme tehdy neměli. Mohli jsme využívat klasické nástroje pro podporu zaměstnanosti, rekvalifikace a několik regionálních individuálních projektů. Cílené programy ze strany státu tehdy ale ve větším rozsahu spouštěny nebyly. Až v březnu jsme mohli, hlavně firmám, nabídnout program Vzdělávejte se.“

Zájem o něj byl ale takový, že prakticky během jediného měsíce musel úřad přijímání žádostí zastavit.

„Zájem o peníze z Evropské unie překročil finanční možnosti úřadu,“ hlásila už v polovině dubna 2009 zastavení příjímání žádostí mluvčí úřadu práce Svatava Baďurová.

Během necelého měsíce v té době na úřad přišlo 420 žádostí od 39 firem na proškolení 2 560 osob za celkem 21,5 milionu korun. Úřad měl přitom k dispozici jen necelých 19 milionů. Později peněz přibylo a úřad práce spustil druhou etapu programu v červenci téhož roku. Do konce roku vyplatil příspěvky přesahující 90 milionů korun.