Opravy tornádem poničených domů stály lidi z Krnova - Kostelce a Ježníku hodně peněz. Pomoc nyní nabízí i stát.

Opravy tornádem poničených domů stály lidi z Krnova - Kostelce a Ježníku hodně peněz. Pomoc nyní nabízí i stát. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Nejen povodně. Stát nabízí pomoc lidem, kterým dům poničilo tornádo

  • 6
Stalo se to 18. června večer. Nejdřív přišla bouřka a kroupy. Pak se částmi Krnova Ježník a Kostelec prohnalo tornádo. Ničilo stromy i domy. Postižení teď v případě splnění podmínek získají příspěvek na opravy, který stát původně zamýšlel poskytnout jen na domy poničené povodněmi.

Josefu Kabaštovi z Krnova zničila před lety rodinný dům povodeň. Nechtěl čekat na další živelní pohromu a přestěhoval se na kopec v krnovské části Ježník. Ani ho nenapadlo, že i tam může přijít o střechu nad hlavou. Ale stalo se. Doslova. To když se 18. června přihnalo tornádo a kusy střech lítaly vzduchem jako cáry papíru...

Tornádo v Krnově. Foceno z místního letiště po zasažení Kostelce.

"Byla to hrůza," líčil tehdy muž. Střechu má dnes už novou. Ale kolem domu stále stojí lešení. Dokončuje totiž fasádu. A na opravy mu přispěje stát, pokud o to požádá.

Vojtěch Rozehnal, který má na Ježníku zahradu, nezapomene, jak mu před nosem uletěl dvousetlitrový sud. "Chtěl jsem do něj právě dát seno, ale poryv větru ho odnesl. Chybělo málo a lítal jsem taky," líčí. Tornádo mu zničilo nový fóliovník za 6 tisíc, ale nedostane nic. Stát totiž podpoří jen opravy bytů.

Ministerstvo pro místní rozvoj změnilo ke konci července podmínky výzvy k podávání žádostí o dotace v rámci programu Podpora bydlení při živelní pohromě - s nevyhlášeným stavem nebezpečí nebo nouzovým stavem.

"Původně bylo cílem podpory určené na opravu bytu poskytnout příspěvek do 30 tisíc korun na jednu domácnost pouze v souvislosti s letošními povodněmi. Nově je však tento příspěvek určený také občanům Krnovska poškozeným červnovým tornádem," říká mluvčí ministerstva Marek Ženkl.

Lidé z Krnova-Kostelce odklízejí následky tornáda

19. června 2013

Přesné informace o tom, kdo může o peníze žádat, nemusí lidé pracně zjišťovat na ministerstvu.

"Platí to, co pro oblasti zasažené povodněmi. Žádost o dotace podává obec. Přiloží seznam domácností postižených tornádem s podpisy lidí a účty, na jejichž základě pak vyplatíme peníze," říká Ženkl.

Krnovští radní už o nároku obyvatel na peníze od státu vědí a hodlají o ně požádat. V pátek řešili s úředníky, jak budou postupovat.

"Naši sociální pracovníci hned po tornádu detailně zmapovali situaci a vyfotili napáchané škody. Díky tomu víme, že nárok na příspěvek státu by mělo mít téměř padesát rodin z Kostelce a Ježníku. Všechny postižené si sezveme už příští týden do místních klubů a vysvětlíme jim, jaké jsou podmínky," říká starostka Krnova Alena Krušinová.

Ničivá síla větrného víru

Podle ní z metodiky ministerstva jasně vyplývá, že nárok na peníze nemají žádní zahrádkáři, chataři ani chalupáři, ale jen lidé, kteří potřebovali nebo ještě potřebují uvést do původního stavu svá bydliště. K tomu musí přiložit faktury za opravy domu i účty za nakoupený materiál či třeba zasklení oken.

"Máme v tom ale sami pár nejasností, které si musíme ověřit na ministerstvu. V jednom případě mají majitelé nemovitost zkolaudovanou jako chatu, ale bydlí v ní celoročně. Jsou to starší lidé, kterým by se finanční pomoc hodila. Taky přišli o část střechy a nemají peníze na její opravu," líčí Krušinová.

Radnice zatím neví ani to, jak postupovat u dvougeneračního domu se dvěma byty. Mají jeho obyvatelé nárok na dva příspěvky, tedy až na šedesát tisíc korun?

"Chceme vše vyřešit rychle a hotovou žádost o dotaci odeslat ministerstvu už koncem srpna," ujišťuje starostka.