ilustrační foto

ilustrační foto | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Stát přispěje obcím na demolice domů. Mnohé se nevejdou do podmínek

  • 0
Taková šance tu ještě nebyla. Stát nabízí radnicím ve třech krajích sto milionů ročně na demolice zchátralých domů ve vyloučených lokalitách. Severomoravská města ale často nesplňují podmínky pro přidělení peněz.

Až 300 milionů korun ze státní kasy mohou získat moravskoslezská města a obce na bourání domů v sociálně vyloučených lokalitách.

„Ministerstvo pro místní rozvoj vyhlásilo tříletý dotační program pro Ústecký, Karlovarský a Moravskoslezský kraj. Každý rok uvolní 100 milionů. O dotace v rámci první výzvy tohoto programu mohou samosprávy žádat do 29. dubna,“ říká mluvčí kraje Petra Špornová.

Obce mohou získat od 300 tisíc do 5 milionů korun, maximálně ale 80 procent nákladů na demolici. Podmínkou ovšem je, že musí dům vlastnit, musí mít hotový projekt následného využití pozemku a ten zrealizovat do tří let. V prostoru po demolici může vyrůst nový objekt, ale už ne pro sociální bydlení.

Ve vyloučených lokalitách žije na Ostravsku dvacet tisíc lidí

„Díky těmto dotacím mohou v regionu místo nevyužitých, zchátralých budov vzniknout nová sportoviště nebo třeba školská zařízení,“ uvedl náměstek hejtmana pro evropské fondy, operační programy a regionální rozvoj Martin Sikora.

Na území tří desítek obcí v Moravskoslezském kraji je 72 vyloučených lokalit, v nichž žije přes 20 tisíc lidí. Mnohé domy jsou prázdné a nebezpečné. Radní obcí sice dotaci na demolice vítají, ale mnozí upozorňují, že ji nebudou moci využít. Důvodů je víc. Tím hlavním ale je, že nejvíc zdevastované domy nepatří obcím.

„Dotaci nevyužijeme. Na našem území sice máme několik vyloučených lokalit (Lipina, Trnkovec...), jejichž demolici bychom si přáli, protože by se zlepšil vzhled obvodu, ale bohužel nejsme jejich vlastníkem. Majitelem domů je společnost RPG Byty,“ říká starostka ostravského obvodu Radvanice a Bartovice Šárka Tekielová.

Domovní strašáky musí zbořit jiní

„Dotace na demolice mě překvapila. Vítám ji a věřím, že pomůže odstranit strašáky, které hyzdí okolí a ohrožují bezpečnost. Není totiž vždy možnost vybydlený dům dokonale uzavřít před zvídavými dětmi nebo zabránit jeho rozebírání,“ dodal místostarosta stejného obvodu Aleš Boháč.

Upozornil ale, že jejich problém to nevyřeší, protože privátní vlastníci domů dotaci nedostanou. „Asi před třemi lety se nám podařilo v lokalitě Trnkovec vykoupit tři zchátralé domy a s podporou města je odstranit. Bohužel žádosti o dotace na demolice lze podávat jen do konce dubna, takže i kdybychom teď hned začali jednat o výkupu, nestihli bychom to,“ dodal.

Ve stejném duchu, tedy že dotaci na demolici nevyužijí, jelikož nevlastní vhodné budovy, sdělili redakci MF DNES i zástupci Orlové, Osoblahy, Petrovic u Karviné, Moravské Ostravy a Přívozu i dalších obcí s vyloučenými lokalitami.

Bohumín sice takové domy vlastní, ale nesplnil by podmínku následného využití pozemku. „My totiž prostory uvolněné bouráním vždy pouze zatravňujeme,“ říká starosta města Petr Vícha. „Teď nás ještě čeká demolice šesti objektů, ale za žádný z nich nemáme v plánu postavit něco nového, jak vyžadují dotační podmínky,“ vysvětlil.

Místo prázdného domu parkoviště

Naopak Krnov či Karviná peníze chtějí. „Studujeme dotační podmínky, vhodné domy máme například v ulicích Vrchlického a Mánesově,“ říká mluvčí Krnova Dita Círová.

„Určitě této možnosti využijeme. Chceme zbourat nevyužívaný dům poblíž gymnázia v ulici Na Vyhlídce a vybudovat tam parkoviště,“ říká mluvčí Karviné Šárka Swiderová.

Náměstek moravskoslezského hejtmana pro investice a cestovní ruch Ivan Strachoň ale věří, že žádostí bude nakonec víc. „Když jsme mapovali potřeby měst a obcí v regionu, zaznamenali jsme velký zájem právě o dotace na demolice ve vyloučených lokalitách,“ sdělil.