Ministerstvo financí chce od RPG pokutu 30 milionů korun za nedodržení podmínek při privatizaci bytů. Ilustrační foto

Ministerstvo financí chce od RPG pokutu 30 milionů korun za nedodržení podmínek při privatizaci bytů. Ilustrační foto | foto: Martin Stolař, MAFRA

Stát žádá v arbitráži po Bakalově firmě 30 milionů za privatizaci bytů

  • 11
Ministerstvo financí žaluje společnost RPG, která na Ostravsku vlastní přes 44 tisíc bytů, o třicet milionů korun. Stát proti firmě zahájil další arbitráž kvůli nedodržení privatizačních podmínek.

Ostravská společnost miliardáře Zdeňka Bakaly se stará o byty, nemovitosti a pozemky bývalé společnosti OKD.

"Ministerstvo financí se ve věci pokuty za nedodržení smluvního vztahu obrátilo na konci října na rozhodčí soud při hospodářské a agrární komoře," řekl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

"V současnosti probíhají přípravy samotné arbitráže, běží například proces jmenování rozhodců," dodal mluvčí.

Ministerstvo se do sporu pustilo kvůli faktu, že společnost RPG podle něj porušila privatizační smlouvu, podle níž neměly byty měnit vlastníka bez toho, aby byly nejprve nabídnuty jejich nájemníkům. A právě k tomu mělo při převodu bytů na společnost RPG, přestože šlo jen o účetní přesun mezi firmami jednoho vlastníka, dojít.

RPG nesouhlasí s pokutou ani s arbitráží

"Udělení pokuty nemá právní základ, protože k porušení privatizační smlouvy nedošlo. Tento náš názor je neměnný již od okamžiku, kdy ministerstvo financí poprvé oznámilo svůj záměr domáhat se pokuty v rozhodčím řízení," komentoval poslední krok ministerstva financí Pavel Kočiš zastupující společnost RPG.

Ministerstvo financí ale není jediným subjektem, se kterým se společnost RPG dostala do křížku. Velkým odpůrcem společnosti vlastnící 44 tisíc bytů jsou i její vlastní nájemníci.

Část z nich, kteří chtějí koupit byty do svého vlastnictví, totiž o převod jednotlivých nemovitostí už několik let urputně bojuje.

Bakala zvýší nájem v tisících bytů až o třetinu

Jako základ své snahy nájemníci berou slova, která měl majitel společnosti OKD Bakala říct v době, kdy firma byty přejímala. Tehdy měl finančník slíbit, že byty jejich nájemníkům prodá, přednostní právo na prodej bytů ostatně bylo zakotveno i ve smlouvě o prodeji státního podílu ve firmě.

Nájemníci si stěžují u Evropské komise

Nájemníci se ale možnosti odkupu bytů nikdy nedočkali - a tak nyní hledají každou možnost, jak vše zvrátit ve svůj prospěch.

"Naším posledním krokem zatím byla stížnost k Evropské komisi, která bude šetřit, zda při prodeji státního podílu v OKD nedošlo k nedovolené podpoře," vysvětlil zástupce sdružení nájemníků OKD Roman Macháček.

"Komise ještě se šetřením nezačala, poslali jsme jí ještě některé další důkazy, ke kterým jsme se v poslední době dostali, cena akcií totiž byla podle nás výrazně podhodnocena, nezapočítalo se do ní například několik miliard korun, které firma vyváděla do svých dceřiných společností," popsal jádro stížnosti adresované Evropské komisi Macháček.