Šestatřicetiletý ostravský státní zástupce Vít Koupil. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Kdo rozkryje korupci, může uniknout trestu, říká státní zástupce Koupil

  • 1
Šestatřicetiletý Vít Koupil řeší osm let hospodářskou trestnou činnost, poslední tři roky na ostravské pobočce Vrchního státního zastupitelství Olomouc. Známým se stal letos jako žalobce v ostravské kauze Dědic.

Podle mínění policie je ostravský podnikatel a lobbista Martin Dědic korupčník, který ovládal část ostravských politiků i manažerů městských firem, za milionové úplatky ovlivňoval veřejné zakázky a pral špinavé peníze. Dědic to odmítá. On i další obvinění lidé shodně tvrdí, že dokážou nevinu.

Většina Ostravanů o Dědicovi donedávna ani neslyšela. O propojení místních politiků s podnikateli či o korupci si iluze nedělají. Ale protože policie šetří ostravské zakázky už 2,5 roku a Dědic je venku z vazby, mnozí nevěří, že se podaří jeho obvinění prokázat a odsoudit.

„Jde o skrytou trestnou činnost schovanou za legální podnikání. Její prokazování je složité,“ přiznává státní zástupce Vít Koupil, který dozoruje policejní vyšetřování. „Ale naše závěry podložené důkazy zatím nikdo nevyvrátil,“ dodal žalobce v rozhovoru pro MF DNES.

Kam pokročilo vyšetřování?
Skončilo třetí kolo výslechů svědků k šesti veřejným zakázkám, za které už padla obvinění. Vyšetřovatel vše vyhodnocuje, konfrontuje se spisem, pak určí další postup.

Netrvá to už příliš dlouho?
Kromě výslechu svědků stále vyhodnocujeme i další důkazy. V září policie při domovních prohlídkách zabavila počítače, ve kterých jsou statisíce dokumentů. Musí je někdo přečíst a určit, zda mají, nebo nemají vztah k vyšetřování. Je to náročné. Zvlášť, když některé počítače jsou zakódované.

O co jde v kauze Dědic

V únoru 2012 začala policie šetřit podezření z korupce při zadávání veřejných zakázek města Ostravy.

V září 2013 udělala prohlídky bytů, firem i kanceláří města a jeho organizací, zabavila dokumenty, počítače a další možné důkazy.

V březnu 2014 obvinila z korupce lobbistu Martina Dědice, dalších sedm osob a čtyři firmy: Vostav Morava, Pragoimex, Business Advisor a Martek Medical. Dědic strávil téměř tři měsíce ve vazbě. Tvrdí, že prokáže svou nevinu. Žalobce říká, že důkazy nevyvrátil.

Prozradili vám majitelé kódy?
Někdo ano, někdo ne. Nikdo nemá povinnost předkládat důkazy proti sobě. Proto se musíme snažit některé kódy rozluštit sami. A ne vždy se to podaří.

Policie tedy dál šetří. Vy tvrdíte, že Dědic bral úplatky. On to popírá. Máte jistotu, že se nemýlíte?
Jistota nastává, až o věci rozhodne nezávislý soud, když dojde k závěru, že se čin stal tak, jak byl zažalován. V průběhu vyšetřování se bavíme o tom, zda je verze policejních orgánů vysoce pravděpodobná, nebo zda pravděpodobnost klesá. Ve chvíli, kdy je zahájeno stíhání konkrétních lidí, je vyšší míra pravděpodobnosti, že se skutek stal. Ale nestačí to pro soud.

Je pravda to, co naznačují obvinění, tedy že jejich obhájcům se postupně daří rozbíjet vaše důkazy?
Obhájci obviněných jsou dobří odborníci na trestní právo, takže se vede souboj názorů a argumentů. Obhajoba je relevantní, má svoji váhu a my se s ní postupně vypořádáváme. Zatím ale nevyvrátila naše závěry podložené důkazy.

Platí stále to co v březnu, tedy že je osm obviněných lidí a čtyři firmy, ve kterých pracovali?
Platí. Ke změně nebyl důvod. Ale chci zdůraznit, že usnesení o zahájení trestního stíhání není pravomocné, protože dosud není rozhodnuto o stížnostech proti němu.

Je to možné - po čtyřech měsících?
Vysvětlím. Souhlas s usnesením jsem vydal já. V takovém případě rozhoduje o stížnostech obviněných státní zástupce nadřízeného zastupitelství, který dostane k prostudování obsáhlý spis - a v tomto případě i 12 sofistikovaně sepsaných stížností se spoustou argumentů a námitek. Ta situace není tak jednoduchá, aby kdokoli mohl rozhodnout v krátké době.

Šestatřicetiletý ostravský státní zástupce Vít Koupil.

Je daná časová lhůta, ve které se musí o stížnostech rozhodnout?
Od předložení spisu a stížností nadřízenému státnímu zastupitelství ještě neuplynuly dva měsíce. Každý se snaží rozhodnout co nejrychleji. Ale fixní lhůta daná není. Vždy jde o velmi obsáhlé spisy.

Jak obsáhlý je spis kauzy Dědic?
Nevím to úplně přesně, ale má několik tisíc stran.

Je to tím, že prověřujete víc zakázek než jen těch šest stíhaných?
Ano. Prověřujeme řadu dalších podezření, vyšetřování je ale zatím neveřejné, proto ho nebudu komentovat. Mohu jen říci, že jsme případ rozdělili na dva. Zvlášť jsme oddělili vše, co nesouvisí s již obviněnými.

Podezřelých zakázek i informací je hodně. Kolik lidí na tom dělá?
Šetří to tým protikorupční policie v Ostravě a já dozoruji. Je nás šest.

Cítíte tlak, ať šetření, které není příjemné politikům, urychlíte?
Nejsme pod tlakem zvenčí. Rychlá a unáhlená spravedlnost by byla špatná. Špatná je ale i pomalá spravedlnost. Vše se snažíme zvládnout co nejrychleji. Věřím, že se to podaří v přiměřené lhůtě.

Ostravský podnikatel a lobbista Martin Dědic.

Jaká je tedy ta přiměřená lhůta?
Trestní řád určuje prioritu: Zjistit skutkový stav tak, aby o něm nebyly důvodné pochybnosti. Prokazování korupčních trestných činů je složitý proces. Když jde o klasický podvod, máte poškozeného, který je naštvaný a všechno řekne. Tady je to jiné. Hledáme trestnou činnost v rámci zdánlivě legálních úkonů. A prokazovat, že jde o zástěrku, to je jedna z nejsložitějších právních disciplín, stejně jako prokazování úmyslu u hospodářských trestných činů. Nic z toho nejde zvládnout za pár týdnů.

Odhadnete alespoň, kdy asi policie může skončit vyšetřování?
Termín neznám. Ale do konce roku bude jasné, co se podaří ukončit a jestli půjde obžaloba. U něčeho z těch prověřovaných věcí třeba dospějeme k závěru, že to nebyl trestný čin. Veřejnost budu informovat, až vydáme rozhodnutí.

A jak vidíte těch šest zakázek?
Tým intenzivně pracuje. Vyšetřovatel po skončení každého bloku vyhodnocuje výslechy a předvolává další lidi. Klíčové svědky už máme vyslechnuté skoro všechny. Jsme ve velmi pokročilé fázi vyšetřování. Jasno bude v řádu měsíců.

Pomohli vám svědci? Projevilo se, že v Ostravě jsou ve sporu dvě skupiny sociálních demokratů a na ně napojených podnikatelů?
Všichni jsou poučení, že musí vypovídat pravdu, jinak se vystaví trestnímu stíhání. Přesto reagují různě. Někteří si vše pamatují a na vše odpoví. Další hodně mluví, ale z různých důvodů nepůsobí důvěryhodně, nebo přímo lžou. Část svědků si nic nepamatuje. Ale naše hlavní důkazy nestojí na výpovědích svědků. A důvod trestního stíhání není dán politickým bojem.

Policie přivádí obviněného podnikatele Martina Dědice na Okresní soud v Ostravě, který rozhodl o jeho vzetí do vazby. (28. března 2014)

I když obvinění popírají vinu, na kauzu už mnozí doplatili. Možná jim nezbývalo, než dávat úplatky, a chtěli by o tom mluvit, ale nemohou, protože jim hrozí trest.
Starý trestní zákoník pamatoval na účinnou lítost. Když někdo dal úplatek a včas o tom informoval policii nebo státního zástupce, zanikla trestnost jeho činu. V novém trestním zákoníku to už není. Je tam však nový institut spolupracujícího svědka. Když se člověk sám dozná ke spáchání trestné činnosti nebo pomůže rozkrýt třeba korupční systém, dostane výrazně nižší trest. Nebo je uznaný vinným, ale není potrestaný vůbec.

Co byste poradil lidem, kterým vadí korupce v Ostravě, chtějí změnu a mají co říci, ale bojí se, protože také museli dát úplatek?
Korupce postavená na zaběhnutém klientelistickém systému má vážné dopady na všechny. Firmy, které poctivě pracují a neuplácejí, se nemohou účastnit soutěží. A firmám, které platí, klesá zisk. To vše může být dobrou motivací pro toho, kdo by mohl ke korupci vypovídat. Jak už jsem řekl, pokud se přizná k úplatku sám a pomůže rozkrýt systém, dostane buď podmíněný nebo dokonce žádný trest.

Zní to tak trochu jako vzkaz pro lidi, které zatím prověřujete skrytě. Můžete říci, zda a kdy se počet obviněných rozšíří?
Nechci předjímat. V případě těch šesti stíhaných zakázek, je vše možné. Obviněných může časem přibýt, nebo může být naopak někdo vyloučený. V průběhu vyšetřování není počet nikdy definitivní.

A co ostatní prověřované zakázky města a třeba firmy, které platily Martinu Dědicovi nebo přes které tekly jeho peníze - kdo se má bát?
Tady nemohu nic vyloučit, ale ani potvrdit. Jak už jsem řekl, probíhá rozsáhlé, ale neveřejné prověřování.

Jsem nevinný, říká obviněný Martin Dědic

Soud ještě nedostal obžalobu, přesto už korupční kauza, ve které hraje hlavní roli ostravský lobbista Martin Dědic, poznamenala život řady jejích aktérů.

Muž, který měl velký vliv na porubské sociální demokraty a díky tomu na organizace města i jejich zakázky, skončil v březnu na téměř tři měsíce ve vazbě. Policie ho viní z několika trestných činů, včetně přijetí úplatků ve výši téměř 31 milionů korun od vítězů tří zakázek Dopravního podniku a tří zakázek Městské nemocnice Ostrava.

„To, z čeho jsem obviněn, se nikdy nestalo. Proto se cítím zcela nevinný,“ napsal redakci Dědic.

Dalších sedm lidí, většinou obviněných i z podplácení, stíhá policie na svobodě. I oni trvají na své nevině. A také jejich životy kauza mění.

Asi nejvíc to pociťují Roman Gavanda a Tomáš Dohnal, manažeři firmy Martek Medical, která je součástí Chrenkova holdingu Agel.

Poté, co policie obvinila manažery i firmu z toho, že v letech 2012 až 2013 dali Dědicově společnosti Business Advisor úplatky přes sedm milionů za sjednání zakázky pro nemocnici, postupně opustili nejen firmu, ale celý holding. Mluvit o tom však nikdo nechce.

„Mohu potvrdit, že po dlouholeté spolupráci oba odešli z firmy po vzájemné dohodě. Víc se k tomu zatím vyjadřovat nebudeme,“ řekla mluvčí Agelu Hana Szotkowská.

„Mám novou představu o kariéře a chystám se na dovolenou,“ říká ještě stručněji Gavanda.

Radní Ostravy kvůli korupční kauze odvolali ředitele Městské nemocnice a chtěli odvolat i šéfa Dopravního podniku. Ani jeden není obviněný. Radním ale vadily jejich čilé kontakty s Dědicem. Častěji přitom s lobbistou řešili záležitosti města někteří politici z ČSSD.

Hejtmana Miroslava Nováka i radní Ostravy Lumíra Palyzu a Simonu Piperkovou kvůli tomu kolegové vyzývali k rezignaci. Jenže neuspěli.