V prosinci 2010 protestovali proti krajské spalovně lidé na Masarykově náměstí

V prosinci 2010 protestovali proti krajské spalovně lidé na Masarykově náměstí v Karviné. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Stavba obří spalovny u Karviné se odkládá, Unie nepošle dotace

  • 3
Stavba velké moravskoslezské spalovny odpadů za pět miliard korun v Karviné se odkládá. Na její výstavbu totiž v současnosti nebudou dotace Evropské unie, se kterými iniciátoři vzniku spalovny počítaly.

Společnost KIC Odpady formálně odstoupila od žádosti o podporu z Operačního programu životního prostředí, protože Česká republika nedokázala v současnosti vytvořit podmínky pro podporu takového typu projektu.

Deklarovanou podporu od ministerstva životního prostředí podle něj Evropská komise neschválila. "Projekty byly postaveny na předpokladu spolufinancování až čtyřiceti procent investičních nákladů z veřejných prostředků. Chybějící peníze by musely být získány neúměrným zdražením likvidace komunálního odpadu s přímým dopadem na města a potažmo občany Moravskoslezského kraje, což není přípustné," uvedl výkonný ředitel společnosti KIC Odpady Jaroslav Kořínek.

Velká spalovna měla likvidovat odpad z největších měst

Projekt Krajského integrovaného centra na energetické využívání odpadů (KIC) je dílem společnosti, jejímiž akcionáři jsou krajský úřad, pět statutárních měst a obec Horní Suchá. Spalovna má likvidovat odpad z největších měst Moravskoslezského kraje.

Stavba má stát zhruba pět miliard korun a krajský úřad ji chtěl postavit do roku 2015. Kořínek uvedl, že příprava projektu nekončí, pouze se posouvá. "Pozornost bude upřena na další programovací období Evropské unie po roce 2014," uvedl Kořínek.

Evropská komise prý hází klacky pod nohy

O zpoždění stavby spalovny v areálu bývalého Dolu Barbora v Karviné se mluvilo už v lednu v Ostravě na konferenci Odpady 21. Podle účastníků konference chtěla EK na stavbu přispět jen dvaceti místo čtyřiceti procenty, s nimiž kraj počítal, a podmínky u Evropské komise nebyly dobře vyjednány.

"Komise nám hází klacky pod nohy a brání tomu, aby v České republice taková zařízení vznikla," řekl tehdy Jaromír Manhart z ministerstva životního prostředí. Podobných spaloven má v Česku vzniknout až jedenáct.

Odpůrci jsou rádi, čekají ale na zrušení projektu

Lidé proti stavbě spalovny v Karviné vytvořili petici, tu podepsalo zhruba jedenáct tisíc lidí.

Informaci o tom, že společnost KIC Odpady stavbu krajské spalovny prozatím odsouvá, kvituje Václav Gavlovský z karvinského sdružení Frygato-eko. To už několik let bojuje proti vybudování krajského integrovaného centra nakládání s odpady. "Mé zbožné přání je, aby spalovna vůbec nevznikla," řekl Václav Gavlovský.

Plánované karvinské zařízení, které by ročně mělo zpracovat 192 tisíc tun odpadu z velké části území kraje, označuje za megaspalovnu. Smysl by podle něj měly maximálně malé spalovničky, které by sloužily pro energetické zpracování odpady na malých územích severní Moravy a Slezska. Nejlepší ale podle Gavlovského bude, když úřady zcela upřednostní strategii třídění a následné recyklace odpadů.

,