Novou šancí pro nezaměstnané jsou bezplatné stáže ve firmách. Mnozí ze stážistů už na svém místě zůstanou. (Ilustrační foto)

Novou šancí pro nezaměstnané jsou bezplatné stáže ve firmách. Mnozí ze stážistů už na svém místě zůstanou. (Ilustrační foto) | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Nejdřív oťukat, pak zaměstnat. O stáže mají zájem firmy i nezaměstnaní

  • 7
V Moravskoslezském kraji nabývá na síle nový fenomén, stáže nezaměstnaných ve firmách. Firma si tak potenciálního zaměstnance nejprve vyzkouší, lidé bez práce zase získají potřebnou praxi.

Když Kristýna Sýkorová promovala, netušila, jak těžké pro ni bude sehnat si po škole práci. Absolventku žádná firma nechtěla. Zaměstnání sehnala až přes stáž.

Lidé z kraje na stážích

Zájemců o stáž z řad nezaměstnaných je v kraji zhruba 5 tisíc, je to třetí nejvyšší počet v republice. Stáž zatím zahájilo 597 lidí. Hotovou ji má 384 z nich, zbytek stále na praxi dochází. Nejčastěji sbírají zkušenosti v managementu, ekonomice, administrativě, personalistice, správě a informačních technologiích. Zhruba dvaceti procentům stážistů firma poté nabídla zaměstnání, případně externí spolupráci. Počet poskytovatelů je v kraji druhý nejvyšší z celé republiky – místo pro stážisty tu nabízí 1 273 firem.

"V Karviné jsem vystudovala marketing a management, ale když jsem hledala práci, všude chtěli minimálně pět let praxe. Tu jsem neměla," vzpomíná na beznadějné pátrání po místě Kristýna Sýkorová.

Aby nějakou praxi získala, rozhodla se jít na stáž a čtyři měsíce pracovala bez nároku na mzdu. Zaučovala se jako účetní na Vysoké škole podnikání v Ostravě. Zaměstnavateli se tak líbila, že si ji nechal.

"Účetnictví jsem měla ráda na střední škole, tak mě stáž na pozici všeobecné účetní zaujala. Byla jsem ráda, že nesedím doma. A vyplatilo se, nakonec mi nabídli práci," hodnotí. Zatím na soukromé škole pracuje na poloviční úvazek, má ale šanci, že se za rok stane hlavní účetní. Ta současná půjde do důchodu.

Kristýna Sýkorová je jedním z bezmála šesti set lidí v kraji, kteří se zatím do projektu Stáže ve firmách zapojili. Místo pro stážistu na různých pozicích tady nabízí na třináct set zaměstnavatelů.

"Stážisté nemají nárok na mzdu, stáž je jejich vzděláváním. Avšak nepřichází o státní příspěvky," uvádí Martina Arnoldová z Fondu dalšího vzdělávání, příspěvkové organizace ministerstva práce a sociálních věcí.

Pětina stážistů díky praxi získala práci

Projekt platí evropské dotace. Jeho cílem je podpořit šanci nezaměstnaných na trhu práce tím, že získají praxi přímo v oboru. Zamýšlí také navrhnout kroky pro zakotvení stáží ve firmách do české legislativy. Právě Moravskoslezský kraj je v první trojici regionů, kde se uskutečnilo nejvíce stáží.

A zaměstnavatelé jsou spokojení - pětina stážistů na základě absolvované praxe získala práci.

"Máme za sebou šest stážistů, nabízíme praxi například v informatice nebo účetní oblasti. Stážisté dělají konkrétní činnosti, například tvoří webové stránky pro studentské firmy. Na základě stáže jsme přijali účetní," uvádí například Vladimír Krajčík z Vysoké školy podnikání. Škola dává šanci nejen absolventům, ale i lidem, kteří už jsou na úřadu práce evidovaní delší dobu.

Na šikovné stážisty jsou pak firmy ochotné i čekat. "Jeden kluk byl moc dobrý. Vzali bychom jej, ale utekl nám do Kanady. Jsme v kontaktu, za rok by se měl vrátit, nabízíme mu práci," říká Miloslav Vrána z ostravského Ateliéru Eso. Projektantská firma už vyzkoušela tři stážisty.

"Vůbec jsme nevěděli, do čeho jdeme. Ale máme pozitivní zkušenost, stážisty zaučíme a pak už pracují samostatně," dodává Vrána.

Podle autorů projektu jde o věc, která u nás chybí. "Zlepšení situace na trhu práce je nutné, zvlášť u znevýhodněných skupin. Ať už se jedná o absolventy, matky po rodičovské nebo dlouhodobě nezaměstnané," říká hlavní manažerka projektu Kateřina Šímová.

Jestli může projekt výrazně pomoci v moravskoslezském regionu, nad kterým visí další hrozby propouštění, však podle ředitelky ostravského úřadu práce Yvony Jungové není možné jednoznačně zhodnotit.

"Úřad práce se na tom přímo nepodílí, nemáme přesná čísla. Spolupráce s firmami je však klíčová. Také připravujeme bližší součinnost," poznamenala šéfka ostravského úřadu práce Yvona Jungová.