Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Stoleté sucho v Beskydech je zažehnáno. Pomohly únorové deště

  • 7
Více než stoleté sucho v Moravskoslezském kraji, zvláště pak v jeho beskydské části, je díky dešti a sněžení u konce. Od regulačních opatření tak mohly upustit i průmyslové podniky. Nejhorší podmínky panovaly v listopadu a lednu.

Normální průtoky v řekách a plné vodní nádrže. Takový je aktuální stav vody v regionu.

„S úlevou můžeme říct, že většina vodních nádrží je už plná ze sta procent, jako třeba Morávka nebo Žermanice. Sedmdesát procent hlásí Těrlicko a devadesát pak Slezská Harta, doufáme, že i ty se brzy doplní,“ vysvětlil technický ředitel Povodí Odry Petr Březina.

Dodal, že nejméně vody je teď na Olešné a Šancích. „Olešnou však čekají úpravy a Šance jsou v rekonstrukci, která začala ještě před obdobím sucha.“

Nízká hladina v Olešné se teď udržuje záměrně. Vodohospodáři z ní totiž chtějí nechat už v květnu odtěžit bahno a sedimenty.

„Odstraníme zhruba 180 tisíc kubíků nánosu. Objem přehrady se tak zvětší a voda bude čistší,“ vysvětlil generální ředitel Povodí Odry Jiří Pagáč a zmínil, že odtěžení si vyžádá skoro 100 milionů korun. „Zakázku teprve vysoutěžíme, práce by měly být hotovy koncem roku.“

Půl milionu lidí pilo jinou vodu než v minulosti

Kritické situace déle než osm měsíců trvajícího sucha v regionu nastaly v listopadu minulého roku a v letošním lednu. Nejenže padla minima v průtocích řek, ale i přehrady dosahovaly kritického naplnění.

„To, co znělo ještě minulý rok touto dobou jako sci-fi, se stalo realitou. Třeba Olešná dosáhla dna. Museli jsme operativně přesouvat odběry v celé soustavě, snižovat odtoky u nádrží na více než polovinu. Problém byl i s většími náklady a větší mírou práce, protože voda byla hodně zakalená, potřebovala více úprav. Ze západních jesenických nádrží Kružberku a Slezské Harty jsme pak vodu přečerpávali až do beskydských přehrad, tedy Šancí a Morávky. Přibližně půl milionu obyvatel tady pilo jinou vodu,“ pokračoval Březina.

Nejhorší dopad měla omezení odběrů na Biocel Paskov. „Znamenalo to pro nás i snížení kvality vody. Proto jsme přistupovali k náročnému čištění a přečerpávání. V lednu tohoto roku jsme brali surovou vodu dokonce přímo z potoka Olešná. Náklady na výrobu buničiny se tak navýšily řádově o statisíce. Omezili jsme i cykly čištění stanic. Kdyby šetření vodou trvalo i nadále, už bychom úpravu vody nestíhali. Hodně jsme si oddechli, že je situace v normálu a bereme vodu zase ze Žermanic,“ popsal technik Biocelu Dalibor Slončík.

Vodárny chtějí pomoci i obcím na Jablunkovsku

Severomoravské vodovody a kanalizace i přes stoleté sucho nakonec nemusely omezit dodávky pitné vody. „Od poloviny září jsme regulovali odběr. Více jsme využívali jesenickou část nádrží. Nyní rozšiřujeme čerpací stanice i na Jablunkovsko, abychom nově zásobovali i vzdálenější obce, které měly problém s nedostatkem vody,“ zmínil mluvčí Marek Síbrt.

Povodí Odry teď čeká ještě vyhodnocení údajů sucha. „Chceme aktualizovat vodohospodářský řád. Spolupracujeme taky s hydrometeorologickým ústavem, abychom zpřesnili vyhlídky na další léta. Teď jsme měli stoleté sucho, do kterého se už asi promítly klimatické změny. Musíme vyhodnotit, zda by se situace mohla znovu opakovat a jak na ni být připraveni,“ uzavřel Březina.