Štramberk řeší například potíže s parkováním.

Štramberk řeší například potíže s parkováním. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Štramberákům se nelíbí plán na parkoviště a garáže v centru

  • 0
Část obyvatel Štramberka se bouří kvůli připravované podobě územního plánu „Nechceme parkoviště a dvoupatrové garáže v historickém centru města!“ vytýkají kritici konceptu.

Diskuse kolem vznikajícího územního plánu se zdá být všudypřítomná. Změny, které by mohl dokument v budoucnu přinést, se probírají v hospodách i na internetu.

"Kolem vyhotovení územního plánu bývá často poprask," uvedla Eva Bujnošková z odboru územního plánování Městského úřadu Kopřivnice.

"Ve Štramberku se plán probírá ve větším rozsahu také díky založeným webovým stránkám www.stramberaci.cz, které napomohly k propagaci projednávání konceptu územního plánu. Na webu se objevila spousta zajímavých informací, ale také spousta informací ne úplně pravdivých. Diskusi pravidelně sledujeme," dodala Bujnošková.

Štramberk.

Podle ní z fóra vyplynula spousta podnětů, se kterými bude město Štramberk i pořizovatel plánu, tedy kopřivnická radnice, dále pracovat.

Iniciativu Štramberáci k dnešnímu dni podporuje zhruba 950 příznivců. Nelíbí se jim především to, jak koncept územního plánu řeší parkování ve městě. Právě dopravní situace je jedním z největších problémů Moravského Betléma, jak se městečku pod Trúbou často přezdívá. Kvůli nedostatku parkovacích míst stojí auta v úzkých ulicích.

Vizualizace jsou zavádějící, brání se projektantka

"Vizualizace na www.stramberaci.cz pokládám za nešťastné a zavádějící. Územní plán určuje plochu. To ale neznamená, že bude kompletně zastavěna. Je to jako, když máte pozemek pro rodinný domek. Ten domeček taky není na celém pozemku, ale jen na části. Jak budou vypadat konkrétní stavby, už bude věcí úplně jiné dokumentace a úplně jiných architektů," uvedla projektantka Vladimíra Fusková z Urbanistického střediska Ostrava.

Zástupci kopřivnického odboru územního plánování i projektanti o konceptu územního plánu jednali minulý týden s veřejností. Sál kulturního domu byl plný, lidé měli o diskusi zájem.

"Podle stavebního zákona může každý do 15 dnů po veřejném projednání uplatnit svoji připomínku či námitku. Všemi náměty, které obdržíme, se budeme zabývat," podotkla Bujnošková.

Na radnici zatím přišlo 16 dopisů

Na odbor územního plánování v Kopřivnici zatím došlo asi šestnáct dopisů s připomínkami. Další budou přicházet až do 27. ledna, kdy zákonná lhůta pro připomínkování končí. Na štramberském zastupitelstvu bude záležet, jak s připomínkami naloží.

Štramberáci nyní shromažďují minimálně 200 podpisů, které jsou potřebné pro zmocnění funkce veřejného zástupce. Ten by měl hájit zájmy iniciativy a jejích příznivců.

"S náměty, které nám dá veřejný zástupce budeme pracovat úplně stejným způsobem, jako s těmi ostatními. Jeho zmocnění je spíš jakousi informací, že za problematikou stojí minimálně 200 lidí," uvedla Bujnošková.


Témata: Ostravsko, Podpis