Štramberská Trúba a pod ní nyní tolik diskutovaná Jaroňkova útulna.

Štramberská Trúba a pod ní nyní tolik diskutovaná Jaroňkova útulna. | foto: Archiv MF DNES

Rušno pod Štramberskou Trúbou. Kvůli opravě Jaroňkovy útulny

  • 4
V květnu začneme s opravou Jaroňkovy útulny na úpatí Trúby, rozhodli Štramberští. Vyděsili tím ale nájemce hradu. Ten poukazuje na to, že kdyby se teď útulna začala opravovat, zničilo by to celou sezonu.

Roky přiléhá Jaroňkova útulna k úpatí své slavnější sousedky, věže Trúby.

V posledních dnech ale přízemní památkově chráněná stavba dokázala ve Štramberku na Novojičínsku, městečku přezdívaném Moravský Betlém, pořádně rozdmýchat emoce.

Mohla za ně jediná informace, která je na jednu stranu pozitivní, na druhou stranu ale vyděsila nájemce hradu Štramberská Trúba, jímž je firma Valašské království.

Zástupci vlastníka - města se totiž na konci února dozvěděli, že od ministerstva kultury získávají pro letošek z programu na obnovu městských památkových zón a rezervací dotaci přes 1,5 milionu korun. Rozhodli se ji užít na opravu Jaroňkovy útulny, která je v posledních letech v havarijním stavu.

Jaroňkova útulna ve 30. letech minulého století.

Nájemci na začátku dubna sdělili, ať nejpozději tři pracovní dny před 1. květnem, kdy začne oprava, útulnu vyklidí. A že se nemusí bát, provoz vyhlídkové věže Trúba zůstane zachován. Jednatel Valašského království Tomáš Harabiš se ale bát začal. A to dost.

"Oprava, kterou město naplánovalo od května do podzimu by zcela zničila celou turistickou sezonu. Není pravda, že provoz Trúby by mohl zůstat nepřetržitě zachován. A to třeba i proto, že mezi vstupem do věže a útulnou nejužší místo měří jen osmdesát centrimetrů a v případě stavby by se tam nedalo projít," líčí Tomáš Harabiš.

Za záchranu provozu Trúby a hradu Štramberk inicioval internetovou petici, již od středy do pátku podepsalo přes osm set lidí.

Starosta: Kompenzace dva miliony? Přemrštěné

Starosta Štramberka Jan Socha zdůrazňuje, že ať oprava útulny v květnu začne, či nikoli, provoz Trúby zůstane od jara do podzimu zachován. "Ve čtvrtek jsme se poprvé sešli s firmou, která bude útulnu opravovat. Potvrdila, že Trúba může být v provozu i během přestavby. Nemám ale problém ani s tím, že na nejbližším zasedání rady města připravím dodatek smlouvy, aby práce začaly až později," zmiňuje Jan Socha.

Teď podle něj záleží na nájemníkovi, jestli a kdy útulnu vystěhuje a jaké kompenzace za ušlý zisk bude na městě nárokovat.

Dosavadní požadavek na kompenzace zněl dva miliony korun. To je ale podle starosty pro město přemrštěná částka, samotná oprava útulny totiž bude levnější, vyjde na asi 1,75 milionu korun.

"V případě, že by se oprava konala v turistické sezoně, ztráty by dosáhly milionů," namítá Tomáš Harabiš a dodává, že jeho společnost už teď hradí sama provoz hradu a navíc je smluvně vázána k řadě správcovských povinností. Jak už teď Harabiš avizuje, Valašské království v požadovaném termínu útulnu nevyklidí.

Památkáři rekonstrukci podporují

Firma usiluje o to, aby oprava útulny začala až 1. září. Vzhledem k tomu, že stavbě musí předcházet asi třítýdenní archeologický průzkum, není ale vůbec jisté, že firma opravu stihne letos.

Podle Harabiše by ji město mělo rozložit do dvou let s tím, že dotaci bude možné buď rovněž rozdělit na dva roky, případně příští rok využít novou. Oprava útulny je nutná i podle památkářů. "Jednoznačně podporujeme záměr celkové obnovy objektu. Pokud obnova neproběhne co nejdřív, hrozí uzavření Jaroňkovy útulny pro veřejnost z důvodu havarijního stavu," říká Markéta Jurašková z ostravského pracoviště Národního památkového ústavu.

Co bude dál, by mělo být jasné nejpozději 29. dubna. Tehdy zasednou městští radní a věc znovu proberou. "Pokud nájemce útulnu vystěhuje, tak práce začnou, pokud nevystěhuje, odložíme je na září nebo na příští rok," uvádí Jan Socha.