Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

ČSSD škrtlo kandidátku do Senátu. Třinečtí se kvůli vyřazení lékařky zlobí

  • 5
Vrcholný okamžik demokracie, primární stranické volby kandidátů do Senátu, se v ČSSD poněkud zadrhl. Předsednictvo ČSSD bez udání důvodů vyřadilo kandidátku třineckých sociálních demokratů.

„Jsme jedinou stranou v ČR, která dává možnost svým členům rozhodovat o podobě kandidátních listin,“ píše se na oficiálních internetových stránkách ČSSD.

Jedinečnost ovšem neplatí všude, některým senátorům umetalo předsednictvo strany v primárkách tak, že do hry nepustilo jejich protikandidáty.

Jedním z takových míst byl i volební obvod 73 zahrnující Třinecko a Jablunkovsko. Vedení ČSSD vyškrtlo z kandidátky vnitrostranických voleb lékařku Radanu Šoltésovou.

„Ze strany vedení ČSSD to nebylo nejšťastnější řešení, členové strany by měli mít možnost vybírat z více kandidátů,“ řekl Kamil Siuda, předseda místní organizace v Třinci, která Radanu Šoltésovou do senátních primárek navrhla.

Dostali jsme facku, píše se v dopise

Další sociální demokraté jsou, po příslibu zachování anonymity, ještě otevřenější. „Normálně si tam navzájem drží korýtka. Ti, co už jsou v Senátu, zatlačili na grémium strany, aby je podrželo u lizu,“ řekl jeden z nespokojených sociálních demokratů. A mezi straníky navíc koluje dopis, v němž se píše: „Dostali jsme ‚shora‘ facku. Byla pošlapána vůle straníků ‚dole‘. A byl podpořen člověk, který je symbolem okresních špinavostí.“

Současný senátor Petr Gawlas, kterého se citovaný dopis týká a který zůstal v primárkách na Třinecku, plánovaných na polovinu března, jako jediný kandidát, rozhořčení spolustraníků nerozumí.

„Nejde jen o Třinec, obdobný krok učinilo předsednictvo ČSSD na více místech v republice. V podstatě jde o to, že dostali přednost ti kandidáti, kteří v Senátu dobře pracují, “ vysvětluje Petr Gawlas. „A šlo také o fakt, že paní Šoltésová není členkou strany. A s nestraníky v senátním klubu mohou být problémy,“ dodává další důvody současný kandidát.

Vedení strany má poslední slovo

Vedení ČSSD důvody, proč některé kandidáty k primárkám nepřipustilo, nevysvětlilo. Obdobně se ale budou ptát i třinečtí sociální demokraté.

„Stranickému grémiu, které změnu doporučilo, posíláme dotaz, proč se tak stalo. Zatím nám totiž nikdo žádné důvody nesdělil,“ řekl Kamil Siuda.

I on ale uznává, že stanovy strany předsednictvo svým krokem neporušilo. Vedení ČSSD má totiž v ruce obdobu záchranné brzdy, za kterou mohou zatáhnout v případě, že by se na kandidátku dostali lidé s nevalnou pověstí. To ovšem lidé z ČSSD oslovení MF DNES u Radany Šoltésové vylučují.

„Kandidovala za ČSSD úspěšně už v komunálních volbách v roce 2006, je uznávanou lékařkou a o jejím sociálně demokratickém smýšlení nemůže nikdo pochybovat,“ řekl Kamil Siuda.

„Nezařazení do primárek mne hodně překvapilo a vnímám to tak trochu jako podraz,“ komentovala krok vedení ČSSD vyřazená lékařka. „Postavily se za mne čtyři místní organizace, má nominace nevadila nikomu z okresního vedení strany ani na kraji a pak přišlo toto. Vůbec nikdo mi neřekl, proč jsem neprošla. V pondělí jsem napsala mail panu Sobotkovi, kde jsem jej žádala o vysvětlení, co se stalo, ale nikdo mi neodpověděl. Zvážím, co se dá dělat dál, ale odvolávat se asi nebudu. Ani by to pravděpodobně nemělo smysl.“

Obdobně neprošel například kandidát v Kutné Hoře.