Eva Richtrová už dřív primátorkou Frýdku-Místku byla. Teď se chce do čela města vrátit.

Eva Richtrová už dřív primátorkou Frýdku-Místku byla. Teď se chce do čela města vrátit. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Pozor na „recyklované“ politiky, varují lídři stran ve Frýdku-Místku

  • 3
O hlasy voličů se bude v šedesátitisícovém Frýdku-Místku v nadcházejících komunálních volbách ucházet jedenáct stran a hnutí. Podaří se i tentokrát vyhrát s velkým náskokem sociálním demokratům, anebo jim to voliči „spočítají“ za bourání haly či stavbu betonového obchodního monstra uprostřed města?

Frýdecko-místecká ČSSD má tentokrát silné konkurenty. Do boje o hlasy voličů se totiž dala řada umělců, historiků a úspěšných podnikatelů.

Sociální demokracii by mohl poškodit fakt, že v první pětce kandidátky jsou hned tři trestně stíhané osoby – Michal Pobucký, Karel Deutscher a Jaroslav Chýlek.

Lídryně ČSSD, senátorka a exprimátorka Eva Richtrová, si je tohoto nebezpečí vědoma a říká, že ČSSD to body navíc ve volbách asi nepřinese.

„Stejně jsou na tom ale i někteří kandidáti jiných stran,“ říká Richtrová, které ale více vadí takzvaný politický turismus některých kandidátů.

„Pokaždé kandidují za jinou stranu nebo uskupení, případně změní svou politickou příslušnost během volebního období. A takových by se našlo. A hnutí Naše město není výjimkou,“ zdůrazňuje a míří tak na několik bývalých členů Věcí veřejných, kteří za Naše město nyní kandidují.

Politický turismus vadí i lídrovi TOP 09

Duchovní otec Našeho města F-M Jiří Kajzar se nechce k tomuto výroku vyjadřovat. „Ostatní strany nebudeme pochopitelně komentovat,“ napsal redakci z dovolené.

Politický turismus vadí i lídrovi TOP 09 Martinu Špetlovi, který dlouhodobě patří k největším kritikům současného vedení města. Stejně jako Richtrová upozorňuje, že voliči by si měli dávat pozor na různé „recyklované“ politiky a šibaly.

„Ti se opakovaně pokouší přisát se k rozpočtu města nebo městských firem. To už musí konečně skončit a my jsme připraveni pro to udělat maximum,“ zdůrazňuje Špetla.

Dříve silná ODS přichází tentokrát převážně s novými jmény a v první pětici z druhého místa kandiduje z bývalé gardy pouze současná zastupitelka Helena Ruszová.

Jedničkou občanských demokratů je pětačtyřicetiletý šéf okresní ODS Pavel Mlýnek. „ODS se v současné době nachází na celostátní úrovni na hranici volitelnosti, ale vůbec si nemyslím, že je mrtvou stranou, jak občas slyšíme,“ vysvětluje.

Lídrem KDU-ČSL ve Frýdku-Místku je současný náměstek frýdecko-místeckého primátora Libor Koval. I on čelí trestnímu stíhání za údajně zmanipulovanou veřejnou zakázku na čištění příkopů po povodních v roce 2010. Další místa zaujímají exšéf frýdecké nemocnice a radní Miroslav Přádka nebo jeden z iniciátorů akce Kola pro Afriku Marcel Sikora.

„Politici své občany podceňují,“ míní politoložka

KSČM povede do podzimních voleb současný zastupitel Frýdku-Místku, právník Ivan Vrba, který kandiduje za Frýdecko-Místecko jako možný senátor. Další současný zastupitel a bývalý radní je Miroslav Dokoupil, také trestně stíhaný, třetí příčka patří učitelce Evě Mohylové.

Podle ostravské politoložky Jiřiny Pavlíkové půjdou k volbám lidé především v obcích a menších městech.

„Budou volit konkrétní osoby, které znají. Ve větších městech budou volby rozpačité, zavedené strany totiž poztrácely různými kauzami svůj kredit. To, co se děje na radnicích, lidi zajímá. Bohužel, politici své občany podceňují, jenže lidé nejsou zasaženi ztrátou paměti,“ zdůraznila Jiřina Pavlíková. „Pro takzvané politické turisty se politika stala určitou formou podnikání se ziskem podílu na moci,“ dodala.

, pro iDNES.cz