Za zvolené zastupitele politické strany získají miliony. Nejvíc dostane ČSSD, KSČM si ale výrazně polepší. (Ilustrační snímek)

Za zvolené zastupitele politické strany získají miliony. Nejvíc dostane ČSSD, KSČM si ale výrazně polepší. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

V Moravskoslezském kraji si díky volbám nejvíc polepšili komunisté

  • 1
Strany po volbách sčítají všechno možné - křesla v zastupitelstvech, počty hlasů v koalicích a peníze, které dostanou do centrální stranické kasy od státu. Jeden krajský zastupitel totiž zajistí ročně skoro 240 tisíc korun. V Moravskoslezském kraji si nejvýrazněji přilepšili komunisté.

Zatímco dosud jejich jedenáct křesel v pětašedesátičlenném krajském zastupitelstvu přinášelo straně prostřednictvím státního příspěvku na činnost ročně přes 2,6 milionu korun, teď to díky devíti nově získaným židlím bude o dost víc - 4,75 milionu korun. Krajský šéf KSČM Karel Kuboš však vysvětluje, že komunisté v kraji z těchto peněz spatří jen menší část.

Kolik peněz pošle stát stranám

  • ČSSD - 22,8 milionu korun
  • KSČM - 19 milionů korun
  • ODS - 8,55 milionu korun
  • KDU-ČSL - 6,65 milionu korun
  • Nezávislí - 4,75 milionu korun

Pozn.: Jde o částky za krajské zastupitele ve čtyřletém období.

"Všechny peníze jdou do centra, to je přerozděluje. Třicet procent si nechává, třicet posílá do krajů, třicet do okresů a deset si nechává v rezervě. My z celkové částky za nově získaných devět mandátů získáme šedesát procent, tedy ročně něco přes milion korun," vypočetl Kuboš.

"Pro nás je to určitě příznivá zpráva, ale když tuto částku dál přerozdělíme pro potřeby krajského a šesti okresních výborů, na platy lidí, tak na každý okres vyjde ročně zhruba sto tisíc. To nám vystačí tak akorát na pokrytí nákladů, které jsme do voleb dali," tvrdí krajský šéf KSČM.

ČSSD dostane méně peněz, prý z nich ale stejně nic neuvidí

To sociální demokraté dostanou oproti dřívějšku od státu peněz méně, ačkoli volby vyhráli. V krajském zastupitelstvu si totiž pohoršili o sedm křesel.

Zatímco dřív díky nim ústředí ročně inkasovalo více než 7,3 milionu korun, teď to bude 5,7 milionu korun. K tomu je ovšem nutné připočítat i 1,7 milionu korun ročně za dvě senátorská křesla.

Lídr ČSSD v krajských volbách a budoucí hejtman Miroslav Novák přitom trochu ublíženě řekl, že z nabytých státních peněz krajská organizace nevidí prakticky nic.

"Všechny tyto peníze jsou příjmem centrály. Praha nám platí pouze provoz sekretariátu, peníze na vše ostatní si musíme nasbírat v členských příspěvcích. Máme interní pravidla pro hospodaření, a z nich vůbec nevyplývá, že bychom dostávali coby historicky nejúspěšnější kraj víc peněz na činnost," postěžoval si Miroslav Novák.

Zástupci ústředí ČSSD potvrzují, že příjmy strany, tedy i ty získané na činnost za mandáty, se slévají. Pak se využívají na činnost strany, volby, provoz nebo třeba na nemovitosti.

V Ostravaku chtějí tým mladých lidí z řad studentů a absolventů

Kdo po volbách smutní, je ODS, která s úbytkem devíti křesel v krajském zastupitelstvu přišla i o více než 2,1 milionu korun od státu ročně. Propad v počtu krajských i senátorských židlí přitom stranu postihl celostátně. A méně peněz tak zřejmě dostanou i krajské organizace.

"Samozřejmě počítáme s tím, že výsledku voleb bude muset ODS přizpůsobit své hospodaření. O tom, jakým způsobem, ale rozhodne až nové vedení ODS a výkonná rada po nadcházejícím kongresu," řekl mluvčí ODS Tomáš Bartovský.

Peníze od státu za úspěch Leopolda Sulovského v senátních volbách dostane například i hnutí Ostravak. Ročně do jeho kasy stát pošle 855 tisíc korun, během šestiletého funkčního období senátora tedy přes 5,1 milionu korun.

Jak s penězi naloží? "Zatím nevíme, na co máme a nemáme nárok, ještě jsme to nestudovali, protože jsme do voleb nešli kvůli penězům," tvrdí radní Moravské Ostravy a Přívozu a také mecenáš hnutí Ostravak Lukáš Semerák. V týdnu od 29. října se chce s Leopoldem Sulovským sejít a probrat, na co by peníze, které hnutí získá díky jeho senátorskému mandátu, mohly být využity.

Podle Semeráka by mohly zčásti jít třeba na tým lidí, kteří budou senátorovi v činnosti pomáhat. "Měli by to být hlavně mladí lidé z řad studentů pátých ročníků vysokých škol nebo absolventů univerzit," dodává Semerák.